Per pastaruosius kelerius metus Malta išpopuliarėjo ir tapo viena populiariausių Europos vasaros atostogų krypčių. Nesunku suprasti kodėl, nes ši mažytė sala sklidina senovės lobių, intriguojančios kultūros ir nuostabių paplūdimių. Kaimyninės Gozo ir Komino salos taip pat vertos jūsų dėmesio, o aplinkiniai vandenys tobulai tinka nardymui.
Taigi, jei susiruošėte vykti į šią nepakartojamą salą, jums praverstų susipažinti su keliais patarimais keliaujantiems į Maltą.
1. Klimatas ir orai Maltoje
Maltoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas: šiltos, saulės nutviekstos vasaros ir švelnios, lietingos žiemos.
Vasaros mėnesiais temperatūra pakyla iki 32 °C, o žiemą vidutiniškai laikosi apie 12 °C. Daugiausia kritulių iškrenta spalio-kovo mėnesiais, o vasarą lietaus beveik nebūna.
Apskritai geriausias laikas lankytis Maltoje yra pavasarį ir vasaros pradžioje (balandį, gegužę ir birželį), kai temperatūra yra šilta (bet ne per karšta), o turistų minios dar nėra pasiekusios savo piko (liepą ir rugpjūtį).
Nuo rugsėjo mėnesio prasidėjęs sezonas taip pat yra tinkamas laikas aplankyti Maltą, nes oras išlieka malonus, o salose būna mažiau turistų.
2. Valiuta Maltoje
Oficiali Maltos valiuta yra euras. Debeto ir kredito kortelės plačiai priimamos visoje šalyje.
Maltoje įprasta duoti arbatpinigius, o už gerą aptarnavimą paprastai mokami 5-10 % arbatpinigiai. Aptarnavimo mokestis jau gali būti įtrauktas į sąskaitą, tokiu atveju arbatpinigių duoti nebūtina.
3. Kalba Maltoje
Maltoje dvi oficialios kalbos yra anglų ir maltiečių, kuriomis laisvai kalba dauguma gyventojų. Maltoje taip pat gana plačiai vartojama italų kalba.
Nors dauguma vietinių gyventojų kalbės angliškai, prieš kelionę pravartu išmokti keletą pagrindinių maltiečių kalbos frazių.
4. Etiketas Maltoje
Maltos visuomenė gana konservatyvi, todėl lankantis bažnyčiose svarbu apsirengti pagarbiai. Įeidami nusiimkite skrybėles ir akinius nuo saulės, o būdami toliau nuo paplūdimio turėkite po ranka šaliką ar sarongą, kad galėtumėte pridengti pečius.
Vietiniai gyventojai taip pat gana laisvai žiūri į laiką ir punktualumą, vadinamą „salos laiku“. Pirmą kartą sutiktam žmogui mandagu paspausti ranką.
5. Maistas ir gėrimai Maltoje
Kaimiška ir sezoninė Maltos virtuvė yra paveikta Viduržemio jūros regiono skonių ir aplinkinių šalių patiekalų mišinio. Dauguma patiekalų gaminami iš šviežios žuvies, daržovių, mėsos ir sūrio.
Kai kurie tradiciniai patiekalai: kapunata (maltietiškas ratatuilis), lampuki (žuvies pyragas), bigilla (pupelės ir česnakai), aljotta (žuvies sriuba) ir nacionalinis patiekalas stuffat tal-fenek (triušienos troškinys).
Populiarūs užkandžiai yra pastizzi (sluoksniuotos tešlos pyragas su rikotos arba žirnių įdaru) ir hobz biz-zejt (duona su tuno, svogūnų, pomidorų ir kaparėlių įdaru).
Iš saldžiųjų skanėstų įprasti yra helwa tat-tork (smulkintų ir nesmulkintų migdolų mišinys), kannoli (kepta tešla, įdaryta rikota) ir sicilietiški ledai.
Nors vynas ir alus yra populiariausi alkoholiniai gėrimai, Malta taip pat garsėja savo firminiais likeriais, įskaitant Lumicetta ta’ Mari (citrinomis pagardintą likerį), Bajtrija (iš opuncijų) ir Hanini Digestiv (iš karobo ir karamelės). Vandentiekio vanduo yra saugus gerti visose Maltos salose.
6. Transportas Maltoje
Autobusai yra vienintelė viešojo transporto rūšis Maltoje, taip pat pigiausias būdas keliauti, o platus autobusų tinklas pasiekia daugelį salų regionų.
Taksi yra dar vienas paprastas ir saugus būdas keliauti po miestus, tačiau būtinai naudokitės oficialių įmonių paslaugomis ir venkite nelicencijuotų gatvės taksi.
Išsinuomoti automobilį taip pat yra patogus būdas savo atostogų metu tyrinėti salas.
7. Saugumas Maltoje
Atostogauti Maltoje yra labai saugu, tačiau, kaip ir bet kurioje judrioje turistinėje vietovėje, kartais pasitaiko smulkių nusikaltimų.
Pasistenkite imtis visų atsargumo priemonių, kad apsaugotumėte save ir savo daiktus, nepalikite vertingų daiktų be priežiūros, saugokitės kišenvagių viešosiose vietose ir būtinai apsidrauskite savo turtą kelionės draudimu.
Pasą, lėktuvo bilietą ir kitus vertingus daiktus visada laikykite saugioje vietoje. Apie visus nusikaltimus praneškite vietos policijai.
Kita pagrindinė saugumo problema yra maudymasis jūroje, o maltiečiai turi posakį: „Jūra turi minkštą pilvą, bet kietą galvą“.
Nors ramesniu oru maudytis saugu, audros gali sukelti stiprias povandenines sroves, todėl svarbu atkreipti dėmesį į vėliavų sistemą, nurodančią, kur maudytis saugu. Gelbėtojai dirba nuo birželio iki rugsėjo, o jei abejojate, pasiteiraukite vietinių, ar maudytis yra saugu.
8. Privalomi lankytini objektai Maltoje
- Išnaršykite Valetą: Mažytė Maltos sostinė su sienomis yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir gali pasigirti barokiniais paminklais, viduramžių reliktais ir vienu iš žymiausių Caravaggio šedevrų Šv. Jono koplyčioje.
- Nardykite: Maltą supančiuose vandenyse gausu nepaprastos jūros gyvūnijos ir įspūdingų povandeninių vaizdų, įskaitant gilius urvus ir archajiškas nuolaužas.
- Maudykitės Mėlynojoje lagūnoje: Mėlynoji lagūna – tai vienas žymiausių regiono objektų, turkio spalvos vandens ruožas, apsuptas urvų Komino saloje. Būtinai ją aplankykite laivu per vienos dienos kelionę iš Maltos.
- Aplankykite Maltos neolito šventyklas: Maltoje yra daugybė nepaprastų neolito statinių, kurie buvo pastatyti dar iki Stounhendžo ir Didžiųjų piramidžių. Dabar visos jos įtrauktos į UNESCO sąrašą, o geriausiai išsilaikiusios yra Mnajdra ir Hagar Qim.
9. Ką su savimi pasiimti į Maltą
Jei vykstate į Maltą vasaros mėnesiais, būtiniausi daiktai yra maudymosi kostiumėliai, kremas nuo saulės ir skrybėlė nuo saulės. Taip pat rekomenduojama naudoti priemones nuo uodų, nes šiltėjant vakarams jų daugėja. Norint aktyviau keliauti po salas, būtina avėti patogią ir ilgesniam vaikščiojimui pritaikytą avalynę.