Invaziniai šliužai tapo dideliu sodininkų, ūkininkų ir ekologų rūpesčiu dėl jų žalingo poveikio pasėliams, ekosistemai ir biologinei įvairovei. Šiame straipsnyje skaitykite apie tai, kokį poveikį jie daro ekologijai bei kaip kontroliuoti jų dauginimąsi ir jais atsikratyti.
Kas yra invaziniai šliužai?
Invaziniai šliužai yra nevietinės rūšys, įsitvirtinančios naujoje aplinkoje, dažnai pranokstančios vietines rūšis ir darančios ekologinę bei ekonominę žalą. Viena iš populiariausių šliužų rūšių yra ispaninis šliužas (Arion vulgaris). Šie šliužai yra labai lengvai prisitaikantys prie bet kokių sąlygų. Didelis dauginimasis, gleivių gamyba, siekiant atgrasyti plėšrūnus bei gebėjimas vartoti įvairias augalines padeda šliužams klestėti.
Kokį poveikį invaziniai šliužai daro ekologijai?
Šliužai garsėja tuo, kad naikina pasėlius, tokius kaip lapinės daržovės, braškės, kukurūzai ir kviečiai. Jie pirmiausia atakuoja sodinukus taip sumažindami derlių ir sukeldami didelius ekonominius nuostolius augintojams.
Šie šliužai pranoksta vietines rūšis ištekliais, todėl mažėja biologinė įvairovė. Žinoma, kad Arion vulgaris išstumia vietines šliužų rūšis, kartu perduodamas ir augalų patogenus.
Nors šliužai ir neigiamai veikia augaliją, jų išskyros gali pagerinti dirvožemio maistinių medžiagų apykaitą. Tačiau, kaip bebūtų, šliužai vis tik daro daugiau žalos negu naudos.
Kaip kontroliuoti invazinius šliužus ir jų dauginimąsi?
Greitam invazinių šliužų dauginimuisi ir jų daromai žalai užkirsti reikalingos aiškios strategijos, kurios sumažintų ne tik žalą augalams, bet ir laukiniams gyvūnams. Štai keletas efektyviausių metodų:
1. Biologinė kontrolė
Ar girdėjote apie nematodus? Tai – naudingi mikroskopiniai organizmai, kurie taikosi į šliužus žudydami juos iš vidaus. Šis metodas yra veiksmingas norint atsikratyti šliužais ir saugus kitiems laukiniams gyvūnams.
Paukščių, varlių ar vandens telkinukų įtraukimas į savo sodą gali natūraliai sumažinti šliužų populiaciją be cheminių medžiagų.
2. Fiziniai barjerai
Vienas iš efektyvių būdų mažinantis nepageidaujamų šliužų kiekį sklype – vario juosta. Ši juosta sukuria švelnų elektros krūvį, kuris atstumia šliužus, kai jie liečiasi prie jos. Vario juosta gali būti naudojama aplink puodus ar sodo lovas (lysves).
Įrodyta, kad elektrifikuotos metalinės juostos barjerinis metodas sumažina šliužų invazijas iki 90% žemės ūkio aplinkoje. Tai paprasta įdiegti ir sumažina priklausomybę nuo pesticidų.
Grubūs paviršiai ir ar kitos medžiagos, tokios kaip susmulkinti kiaušinių lukštai ar žvyras gali pasitarnauti norint atsikratyti kenkėjų. Šie nelygūs paviršiai sukelia nepatogumą ir atgrąso juos nuo priėjimas prie augalų.
3. Spąstai
Ar žinojote, kad šliužus traukia alaus kvapas? Pastačius seklius alaus indus sode galite pamatyti tai, ko nematę. Jie tiesiog pradės masiškai šliaužti į tą indą iš kurių kelio atgal nebebus. Įdėjus seklius (kad galėtų perlipti) alaus indus į dirvą, jie gali juos suvilioti. Įšliaužę į indą su alumi jie tiesiog nebegali iš jo išsikrapštyti.
Vandens barjerai taip pat gali būti naudingi norint apsaugoti augalus. Pakėlus vazonus ant stovų, apsuptų vandens pripildytų lėkštučių, šliužai nepasiekia augalų.
4. Kultūrinė praktika
Norint išvengti invazinių šliužų antplūdžio sodas turi būti prižiūrimas. Šliužai dažniausiai randami po šiukšlėmis, kurios mažiau pralaidžios saulės šviesai: šiferio gabalėliai, skarda, plytelės, lentos ir pan.
Aktyviausias šliužų laikas yra vakaras, kai pradeda vėsti ir drėgmė kauptis, todėl patariama laistyti augalus pirmoje dienos pusėje, kad iki vakaro žemė spėtų pradžiūti.
5. Repelentai be cheminių medžiagų
Cinamonas gali būti ne tik bandelėms kepti, bet ir šliužams atbaidyti. Jo stiprus kvapas juos atgraso. Be cinamono dar galite naudoti kavos tirščius arba česnakų purškiklius kaip natūralius repelentus.
Dar vienas būdas mažinantis invazinių šliužų dauginimąsi vengiant naudoto chemines medžiagas – ieškojimas kiaušinėlių (daug baltų ir sulipusių rutuliukų vienoje vietoje), rinkimas į kibirėlį ir druskos barstymas ant jų.
Kodėl verta vengti tradicinių šliužų granulių?
Šliužų granulės, kurių sudėtyje yra metaldehido, kenkia ne tik šliužams, bet ir paukščiams bei kitiems laukiniams gyvūnams. Tvarios alternatyvos, tokios kaip nematodai ar fiziniai barjerai, siūlo saugesnius sprendimus tiek aplinkai, tiek netikslinėms rūšims.
Invaziniai šliužai – didžiulis iššūkis, kurį galite įveikti
Apibendrinant galima pasakyti, kad invaziniai šliužai yra didžiulis iššūkis dėl jų prisitaikymo ir žalingų įpročių. Tačiau, derinant biologinę kontrolę, fizines kliūtis, natūralius repelentus ir tvarią praktiką, galima efektyviai valdyti jų populiacijas, tuo pačiu sumažinant žalą aplinkai.