Bonsai medeliai žavi daugelį žmonių, tačiau anaiptol ne kiekvienas pasiryžta pradėti jį auginti. Kita vertus, žinant pagrindines taisykles, kaip auginti šį egzotišką medelį, viskas tampa gerokai paprasčiau. O visų svarbiausia, kad bonso auginimas gali tapti labai malonia ir atpalaiduojančia meditacija, jau nekalbant apie tikrų tikriausią namų puošmeną. Ir nors reikės pastangų bei kantrybės, šių kelių pagrindinių priežiūros taisyklių pagalba galėsite nesunkiai prižiūrėti savo auginamą bonsą.
Leiskite bonsui augti
Visų pirma turėtumėte atminti, kad bonsai medelis ne visada turi būti „bonsai formos“. Nereikia karpyti ir trumpinti šakų, kai tik jos pradeda augti. Daugumą bonsai medelių paliekami augti nepertraukiamai visą pavasarį ir vasaros pradžioje, o tik po to birželio mėnesį galima atlikti genėjimą, kai sutrumpinamos arba pašalinamos ilgai pavasarį augusios šakos. Šis ankstyvas pavasarinis augimo spurtas labai pagerina šaknų augimą ir medžio sveikatą.
Kiekvienas bonso pjūvis – nedidelis patobulinimas
Genėti bonsą yra tas pats, kas genėti medį. Kiekvienas pjūvis turėtų būti mažytis medžio struktūros ir sveikatos patobulinimas, todėl medis tampa vis geresnis ir geresnis dėl šimtų mažyčių pakeitimų ir pasirinkimų, kuriuos darote per daugelį metų.
Nepamirškite bonso šaknų
Šaknys yra esminė bonso fiziologijos dalis, tačiau jas galima šiek tiek pamiršti – juk jos yra palaidotos. Žinoma, neturėtumėte sau leisti apie jas pamiršti. Bonso vainikas atspindės tai, ką daro šaknų sistema. Daug smulkiai šakotų šaknų sukurs brandų medžio vainiką su smulkia šakų struktūra.
Tai ne vazonas – tai karkasas
Bonsui svarbiausia yra estetika. Tikrai neturėtumėte atitraukti dėmesio nuo savo sunkaus darbo tokiu dideliu, rėksmingu ar neįprastu vazonu, kad galiausiai žiūrėtumėte ne į medį, o į vazoną. Stenkitės pasirinkti tokį vazoną, kuris derėtų prie medžio išvaizdos ir juntamo jausmo, panašiai kaip renkatės rėmelį paveikslui.
Taip pat galite pabandyti pasigaminti samanų kamuolį, naudodami kompostą ir baltąsias samanas. Baltosios samanos gali būti lengvai pakabinamos arba eksponuojamos lėkštėje – tai puikus tvarus būdas eksponuoti augalą nenaudojant vazono.
Laistymas yra labai svarbus
Tinkamas laistymas yra viena svarbiausių bonsų priežiūros dalių. Tai taip svarbu, kad Japonijoje mokiniams, kurie augina ir prižiūri bonsus, iki penktųjų metų neleidžiama naudotis vandens žarna ar laistytuvu.
Tačiau tikrai nereikėtų panikuoti. Jei turite tik kelis bonsai medelius, pabandykite laistyti juos panardindami. Kai medelio žemė pradeda atrodyti ir jaustis sausa, panardinkite visą vazoną į vandenį. Gerai pamirkę, ištraukite vazoną ir padėkite į šalį, šiek tiek pakreipę, kad vandens perteklius nutekėtų. Pakartokite šį procesą, kai medelis vėl pradės džiūti.
Jums nereikia specialių trąšų
Brangiai kainuojančios ir specializuotos trąšos yra nereikalingos – tai paprastai yra pinigų švaistymas. Jūsų bonsas bus patenkintas bet kokiomis įprastomis komercinėmis kambarinių augalų ar sodo trąšomis, geriausia, jei jos bus ekologiškos arba pagamintos iš jūros dumblių. Jei azoto, fosforo ir kalio santykis yra artimas 5:5:5:5, jūsų augalui bus viskas gerai.
Jums reikia specialios dirvos
Kita vertus, protinga investicija yra specializuotas dirvožemis. Geriausias dirvožemis bonsams vadinamas akadama ir yra atvežtas iš Japonijos, tačiau visuomet galima ieškoti pigesnių alternatyvų, nes jis yra labai brangus, o jo importas nėra labai ekologiškas!
Akadamą sudaro smulkūs vulkaninio molio grūdeliai. Bonsų augintojai jį mėgsta, nes jis gerai sulaiko drėgmę ir maistingąsias medžiagas, tačiau gerai drenuoja vandenį. Jis dažnai derinamas su kitomis medžiagomis, pavyzdžiui, smėliu, kad būtų galima sukurti individualų dirvožemio mišinį.
Leiskite savo bonsui pailsėti
Kartais bonsai šiek tiek pavargsta nuo buvimo tame pačiame vazone. Galbūt medį susilpnino kenkėjų antplūdis arba dėl kelių praleistų laistymų netikėtai saulėtą dieną bonsai jautėsi ir atrodė „prislėgti stres“.
Jei manote, kad medelis nėra pakankamai sveikas, kad jį būtų galima eksponuoti, retkarčiais suteikite jam poilsį metams ar dvejiems plastikinėje, polistirolo dėžėje ar net gėlyne – bet kokiame laikiname inde, kuris yra šiek tiek didesnis nei įprastas vazonas. Kai medelis sustiprės ir pasveiks, jis geriau atlaikys grįžimą į senąjį vazoną.
Atminkite – tai tik augalas
Į bonsų auginimo meną ura lengva įsitraukt – jis reikalauja kruopštaus susikaupimo ir dėmesio. Tarp visų specializuotų trąšų, įrankių, vazonų, dirvožemio ir kitų bonsams skirtų reikmenų kartais verta atsitraukti ir pažvelgti į situaciją iš šalies. Atminkite, kad iš esmės jūs tik prižiūrite vazoninį augalą.