Klausimas „kodėl?“ dažnai naudojamas ieškant paaiškinimų ar norint suprasti motyvus, tačiau tai gali turėti nenumatytų pasekmių bendravime. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kodėl reikia vengti klausimo „kodėl?“ norint pagerinti bendravimo kokybę.
Gynybinis atsakas
Kai ko nors klausiama „kodėl?“, jis dažnai jaučiasi priverstas pateisinti savo veiksmus, o tai gali sukelti gynybinį atsaką. Taip yra todėl, kad „kodėl?“ gali būti suvokiamas kaip kaltinantis ar teisiantis, primenantis vaikystės patirtį, kai „kodėl?“ buvo naudojamas paniekinti ar pataisyti elgesį. Pavyzdžiui, paklausus „Kodėl nebaigėte namų darbų?“ vaikas gali jaustis kaltas, o ne skatinamas paaiškinti savo situaciją.
Liane Davey – žinoma kaip „komandinio darbo daktarė“ bei turinti didelės patirties dirbant su pasaulinio lygio kompanijomis tokiomis kaip Amazon, Walmart, Google, Bayer, Aviva, Sony Interactive Entertainment, turi griežtą nuomonę apie klausimą „kodėl?“ ir skatina visus šio klausimo vengti bet kokia kaina.
Kokią alternatyvą naudoti klausimui „kodėl?“?
Siekiant skatinti atviresnę ir bendradarbiavimu grindžiamą aplinką, turėtų būti naudingiau naudoti alternatyvius klausimus. Vietoj „kodėl?“ apsvarstykite galimybę naudoti „ką?“, „kaip?“ arba „papasakok man“, kad paskatintumėte apmąstymus, o ne pagrindimą. Pavyzdžiui, klausimas „Kas jus paskatino priimti tokį sprendimą?“ arba „Kaip jūs priėjote prie tokios išvados?“ gali paskatinti labiau apgalvotą ir mažiau gynybinį atsakymą.
Kokį poveikį santykiams gali turėti klausimo „kodėl?“ vartojimas?
Tiek asmeninėje, tiek profesinėje aplinkoje tai, kaip mes formuluojame klausimus, gali labai paveikti santykius. Kai vartojame „kodėl?“ taip, kad skamba nuovokiai, tai gali sugriauti pasitikėjimą ir sukurti įtampą. Performuluodami klausimus, kad sutelktume dėmesį į supratimą, o ne į kritiką, galime užmegzti stipresnius ryšius ir skatinti produktyvesnes diskusijas.
Profesionalų įžvalgos
Liane Davey pabrėžia, kad svarbu naudoti „kodėl?“ kaip vidinę refleksijos priemonę, o ne išorinėje komunikacijoje. Ji teigia, kad „kodėl?“ naudojimas viduje gali padėti mums suprasti patį motyvą ir pagerinti rezultatus, tačiau klausiant kitų, geriau naudoti alternatyvius klausimus, skatinančius atvirą dialogą.
Melburno vaikų psichologijos personalo psichologė Christina Rigoli pažymi, kad „kodėl?“ vartojimas gali būti ypač problemiška bendraujant su vaikais, nes tai gali sukelti gynybinius mechanizmus ir paveikti pasitikėjimą į neigiamą pusę. Vartodami neutralesnę kalbą, tėvai gali paskatinti vaikus dalintis savo mintimis nesijaučiant teisiamiems.