Renkantis gėles kiemui ar sodui, paprastai pasigirsta keli kriterijai augalams: turi būti lengvai prižiūrimi, nereiklūs, puošnūs ir kuo ilgiau žydėtų. Ir šie reikalavimai nėra neįgyvendinami – išties esama augalų, kurie savo populiarumą Lietuvoje pelnė būtent dėl paminėtų savybių. Taigi, jei ir jūs ieškote nereiklių, gražių gėlių savo kiemui ar sodui – pateiksime jums potencialių kandidačių sąrašą.
Daugiametės ilgai žydinčios gėlės – svajonių gėlynui sukurti
Daugiametės žydinčios gėlės, krūmeliai, kilimai ir medeliai yra tas pagrindas, kuris leidžia sukurti svajonių gėlyną be didelių pastangų. Kone tinginių gėlynas. Nes vieną kartą pasistengus, pasidomėjus, sukomponavus gėlyną, nereikės kasmet jo vėl iš naujo kurti. Priešingai – kasmet gėlynas atrodys vis įspūdingiau ir tobuliau. Tereikės tik šiek tiek apkarpyti, pagenėti, paformuoti ir viskas.
Augalai žydi visą vasarą – utopija?
Visai ne, pateiksime sąrašą augalų, kurie žydi tikrai ilgai. Daugelis jų žydi nuo vasaros pradžios iki pirmųjų šalnų, kiti net ir po pirmų šalnų dar drąsiai stiebiasi. Suderinus augalus, kurie žydi nuo pat sniego nutirpimo, žydi per visą vasarą ir aktyviai žydi rudenėjant – turėsite žiedų ir spalvų kupiną gėlyną visą vasarą.
Ko reikia, jog gėlynas džiugintų?
Ne visi augalai yra vienodi, kaip ir ne visi gėlynai buvo sukurti lygūs. Skirtingos žemės, skirtingi šešėliai, skirtingas laikas, kuomet žemės lopinėlį apšviečia saulė, užuovėjos buvimas ar nebuvimas – tai vos keli niuansai, kurie lemia ar tam tikri augalai pas jus vešės ir galėsite juos vadinti nereikliais, ar kaip tik niekaip negalėsite jų prisijaukinti. Todėl pirmiausiai atkreipkite dėmesį į augalų poreikius, tai kokioje žemėje ir aplinkoje jie geriausiai auga.
Ne mažiau svarbu ir kaip atrodo patys augalai. Kokio gėlyno norite, kokį galutinį vaizdą įsivaizduojate. Kiekvieno žmogaus skonis, stilius yra unikalus ir kas vienam yra gražu, kitam gali būti nepriimtina. Todėl pasirinkite tokius augalus, kurie džiugins jus.
Kad būtų lengviau rinktis ir formuoti gėlyną, pradėkite nuo didžiausių augalų. Kai jais užpildysite erdvę, tuomet rinkitės smulkesnius ir galiausiai smulkiausius vis užpildant dar likusius tarpus. Taip gėlynas atrodys natūraliausiai.
Daugiametės gėlės, kurios ilgai žydi
Tokių gėlių yra iš ties nemažai, o tuo tarpu mes parinkome 10 populiarių, daugiamečių, ilgai, bent pusę ar visą vasarą žydinčių augalų, kurie mėgstami mūsų krašte.
Raganė (Clematis)
Raganė (Clematis) yra daugiametis vijoklinis augalas, žinomas dėl savo spalvingų ir gražių formų žiedų. Ši gėlė yra populiari dėl savo išskirtinio grožio ir galimybės puošti vertikalias konstrukcijas, tokiu būdu papuošiant sodo erdvę. Štai kelios svarbios raganės savybės:
Žiedynai: Raganės žiedai gali būti įvairių formų ir spalvų, nuo mažų iki didelių, išgaubtų žiedų. Skirtingos veislės suteikia galimybę pasirinkti tinkančius spalvų ir formų derinius.
Vystymasis: Vijoklis auga vertikaliai ir gali siekti įspūdingas aukštumas, priklausomai nuo veislės. Daugeliui raganės veislių būdingas greitas augimas, ypač palankiomis sąlygomis.
Žydėjimo laikotarpis: Raganės gali žydėti skirtingais metų laikais, priklausomai nuo veislės. Kai kurios žydi pavasarį, kitos – vasarą ar ankstyvą rudenį.
Šviesa ir dirva: Raganėms dažniausiai patinka saulėtos arba pusiau saulėtos vietos. Jos dažnai sodinamos prie pagrindinių palaikančių struktūrų, pavyzdžiui, tvorų, pergolų arba ant rėmų.
Priežiūra: Raganes reikia dažnai laistyti ir tręšti intensyvaus augimo sezone. Jos taip pat gali reikalauti tinkamos struktūros, prie kurios jos galėtų prisitvirtinti.
Raganės yra universalios gėlės, kurios gali būti naudojamos sodo arba terasos puošimui. Jos sukuria įspūdingas gėlių sienas arba arkas, prideda spalvų ir tampa išskirtinu akcentu sodo dizaine.
Švelnioji rasakila (Alchemilla mollis)
Švelnioji rasakila (Alchemilla mollis) yra žema, daugiametė žolinė gėlė, turinti keletą charakteringų savybių:
Lapai: Gėlės lapai yra žali, apvalūs ir švelnūs, iki 10 cm skersmens, tarsi švelniai marginti. Lapų paviršius dažnai būna „apvilktas“ aksomu, tad kai ryto rasos ar lietaus lašai krisdami susikaupia ant lapų, sukuria ypatingą estetinį efektą.
Žydėjimas: Švelnioji rasakila žydi vasaros pradžioje, dažnai nuo gegužės iki liepos. Gėlės yra nedidelės, smulkios, geltonos spalvos.
Auginimas: Ši gėlė yra atspari aplinkos veiksniams ir lengvai auganti. Ji mėgsta saulėtas arba pusiau saulėtas vietas ir yra atspari šalčiams.
Paskirtis sode: Švelnioji rasakila yra puiki žemę dengianti gėlė arba tinkama sodų kraštų puošimui. Ji taip pat gali būti naudojama kaip papildoma spalvota detalė sodo kompozicijose.
Priežiūra: Ši gėlė nereikalauja ypatingos priežiūros. Ji gerai auga įvairiose dirvožemio sąlygose, bet geriau jai sekasi drėgname dirvožemyje.
Švelnioji rasakila yra puikus pasirinkimas daugeliui sodininkų, kurie ieško atsparios, gražios ir lengvai prižiūrimos daugiametės gėlės sodui ir kiemui.
Angliškos (David Austin) rožės
Angliškos rožės, taip pat žinomos kaip David Austin rožės, yra ypatingos veislės rožės, sukurtos žymaus Anglijos rožių veisimo specialisto David Austino. Šios rožės turi unikalų ir daugiasluoksnį žiedyno vaizdą, kas yra unikalus rezultatas gautas derinant tradicinę rožių formą su naujovėmis veisimo srityje. Štai keletas charakteringų šių daugiamečių gėlių savybių:
Žiedai: Angliškos rožės pasižymi elegantiškais, kupriniais žiedynais, kuriuose gali būti daug sluoksnių žiedlapių. Jos įprastai turi stiprų ir malonų kvapą, kuris kartais primena tradicinių rožių aromatą.
Forma: Jos yra turtingos, stambios, daugiasluoksnių žiedų forma, primenančia tradicinius rožių veisimus. Yra įvairių formų ir spalvų veislių, todėl galima pasirinkti skirtingas rožių kompozicijas.
Auginimas: Angliškos rožės dažnai yra auginamos kaip krūmai arba mažesni medžiai. Jos mėgsta saulėtas arba pusiau pavėsines vietas ir gerai auga tinkamos priežiūros sąlygomis.
Žydėjimo laikotarpis: Jos dažnai žydi per ilgą sezoną, nuo pavasario iki vėlyvo rudens, sukurdamos ilgalaikį ir nuostabų rožių žiedynų grožį.
Priežiūra: Angliškos rožės reikalauja reguliaraus laistymo ir tręšimo augimo sezonu, taip pat nuolatinio genėjimo, kad palaikytų tvarkingą augalų formą.
Šios rožės yra vertinamos dėl savo išskirtinio grožio, subtilaus aromato ir ilgo žydėjimo laikotarpio, todėl jos yra populiarios sodininkų ir gėlininkų tarpe.
Pajūrinė gvaizdė (Armeria maritima)
Pajūrinė gvaizdė (Armeria maritima), taip pat vadinama jūros gvaizde arba paprasta gvaizde, yra žema daugiametė gėlė, dažnai auganti pakrantėse arba uolėtuose regionuose. Ši gėlė turi keletą pastebimų ir įdomių savybių:
Lapai: Pajūrinės gvaizdės lapai yra siauri, stambūs, ir dažnai susisuka. Jie dažnai yra žalios arba šviesiai pilkos spalvos.
Žiedai: Gvaizdės gėlės gali būti įvairių spalvų, įskaitant rožinę, baltą, raudoną ir purpurinę. Jos paprastai žydi pavasarį ir vasarą.
Auginimas: Ši gėlė yra atspari drėgmei ir šiauriniam vėjui, todėl dažnai auga pakrantėse. Ji taip pat toleruoja saulėtas vietas ir yra nereikli.
Paskirtis sode: Pajūrinės gvaizdės puikiai tinka sodų pakraščių, uolėtų, nederlingų sričių plotų puošimui.
Priežiūra: Pajūrinė gvaizdė yra mažai dėmesio reikalaujanti gėlė. Ji mėgsta gerai nusausintą dirvą ir yra atspari sausrai. Nuolatinės priežiūros nereikia, tačiau po žydėjimo galima pašalinti nudžiūvusius žiedus.
Ši gėlė prideda natūralaus grožio sodams ir yra puikus pasirinkimas, jei ieškote atsparios ir lengvai prižiūrimos gėlės.
Didžioji astrantija (Astrantia major)
Didžioji astrantija (Astrantia major) yra elegantiška daugiametė gėlė, nuostabiais žiedais lepinanti visą vasarą. Štai keli didžiosios astrantijos bruožai:
Žiedai: Didžiosios astrantijos žiedai yra nedideli, susitelkę į sferinius žiedynus. Jie gali būti įvairių spalvų, įskaitant baltą, rožinę, raudoną ir žalią.
Lapai: Lapai yra suskaidyti į giliai nupjautas skiautes, kurios suteikia gėlei šiek tiek neįprastą, subtilų išvaizdą. Lapų spalva gali būti žalia arba pilka.
Auginimas: Didžioji astrantija yra atspari aplinkos veiksniams bei kenkėjams ir lengvai auginama gėlė. Ji mėgsta saulėtas arba pusiau pavėsines vietas ir gerai auga įvairiose dirvožemio sąlygose.
Žydėjimo laikotarpis: Gėlė žydi nuo pavasario vidurio iki vasaros vidurio, suteikdama spalvingumą gėlynams praktiškai visai vasarai.
Paskirtis sode: Didžioji astrantija puikiai tinka sodų ir gėlių puokščių kompozicijoms, ypač įvairių spalvų ir formų žiedynų dėka. Ji taip pat gali būti naudojama kaip vazoninis augalas kartu su kitų gėlių kompozicijomis.
Priežiūra: Ši gėlė nėra itin reikli ir gali išlikti sveika ilgą laiką be ypatingos priežiūros. Po žydėjimo rekomenduojama pašalinti nudžiuvusius žiedus.
Didžioji astrantija yra populiarus pasirinkimas soduose dėl savo elegantiško žiedyno ir lengvos priežiūros.
Šilinis šalavijas (Salvia nemorosa)
Šilinis šalavijas (Salvia nemorosa) yra daugiametis augalas, kuris išsiskiria žavesiu, spalvingumu ir ypatingu aromatu. Štai kuo ypatingas šis augalas:
Žiedai: Šilinio šalavijo stiebai yra iškilę su daugybe mažų, trumpų žiedų. Žiedai dažniausiai būna mėlynos, violetinės arba rausvos spalvos.
Lapai: Lapai yra siauri, pailgi ir pilki, kai kuriais atvejais su švelniu žaliu atspalviu. Jie suteikia augalui subtilią ir lengvą išvaizdą.
Auginimas: Šilinis šalavijas auga kompaktiškais krūmais, paprastai pasiekiančiais vidutinį aukštį. Jis mėgsta saulėtas vietas ir drėgną dirvožemį.
Žydėjimo laikotarpis: Gėlė žydi vasarą, pradedant nuo birželio mėnesio ir žydėjimas tęsiasi iki liepos arba net rugpjūčio. Šilinio šalavijo žydėjimas yra gausus ir ilgas.
Paskirtis sode: Šilinis šalavijas puikiai tinka gėlių vazonams, jis puikiai tinka ir kaip atitvaras bei terasų puošimui. Jis yra naudingas pritraukdamas vabzdžius ir suteikdamas gėlynui gyvybingumo.
Priežiūra: Šilinis šalavijas nėra labai reiklus augalas. Jis gerai toleruoja sausrą ir nereikalauja gausaus laistymo. Po žydėjimo galima nukirpti džiovintus žiedus, skatinant krautis naujus žiedynus.
Šilinis šalavijas yra populiarus sodininkystėje dėl savo spalvingų žiedų, puikiai tinka alpinariumams, jo lengva priežiūra.
Saulenis (Helianthemum)
Saulenis (Helianthemum), taip pat žinomas kaip saulės žiedas, yra daugiametis augalas, žavinantis savo spalvingais žiedais. Štai kuo ypatingas saulenis:
Žiedai: Saulenio žiedai būna maži, paprasti ir dažniausiai spalvingi, įskaitant gelsvą, oranžinę, raudoną arba rožinę spalvas. Jie žydi pavasarį ir ankstyvą vasarą, sukuria sodrius žiedynus.
Lapai: Saulenio lapai dažnai tamsesni ir žalesni, suteikia augalui tamsesnę ir kontrastingą išvaizdą.
Auginimas: Saulenis dažnai auga kaip žemės dangos augalas, plinta ant žemės paviršiaus. Jis mėgsta saulėtas vietas ir gerai drenuotą dirvožemį. Saulenio ryškiaspalviai žiedai yra atsparūs sausrai ir šilumai.
Žydėjimo laikotarpis: Dauguma saulenio rūšių žydi anksti pavasarį arba ankstyvą vasarą, palyginti trumpam, bet gausiai.
Paskirtis sode: Saulenį dažnai galima rasti augantį ant uolų, akmenuotų šlaitų arba įvairių gėlių vazonų pakraščiuose. Jis tinka kaip puiki žemės danga, puošianti akmenuotus plotus ir padedanti kurti stilingą gėlyną.
Priežiūra: Saulenis yra mažai priežiūros reikalaujantis augalas, kuris gerai toleruoja sausrą ir atsparus daugeliui kenkėjų. Jis dažniausiai nereikalauja ypatingos priežiūros, tačiau po žydėjimo galima nukirpti nudžiūvusius žiedus.
Saulenis yra vertinamas sodininkystėje dėl savo spalvingų žiedų, lengvo auginimo ir priežiūros. Dažna alpinariumų gėlė.
Stambiažiedis linas (Linum grandiflorum)
Stambiažiedis linas (Linum grandiflorum) yra žavi daugiametė gėlė, turinti mažus, bet išskirtinai spalvingus žiedus. Štai keletas stambiažiedžio lino charakteringų savybių:
Žiedai: Stambiažiedis linas turi mažus, stambius, ryškiai spalvingus žiedus. Jie dažnai yra mėlynos, violetinės, raudonos arba rožinės spalvos. Gausūs žiedynai pritraukia dėmesį ir kuria spalvingus akcentus sode ar gėlyne.
Lapai: Linų lapai yra siauri, žali ir dažnai lininės tekstūros. Jie nėra toks pastebimi kaip gėlių žiedai, bet suteikia augalui subtilią išvaizdą.
Auginimas: Stambiažiedis linas yra vidutinio aukščio augalas su plona stiebo struktūra. Jis mėgsta saulėtas vietas ir gerai drenuotą dirvožemį. Tai gana atsparus sausrai augalas.
Žydėjimo laikotarpis: Gėlė žydi pavasarį ir ankstyvą vasarą, sukurdama spalvingą ir gaivų vaizdą gėlininkų soduose.
Paskirtis sode: Stambiažiedis linas dažnai naudojamas gėlių vazonams, loviams, įvairioms gėlių puokštėms arba dekoratyviniams deriniams. Jis suteikia sodo erdvėms lengvumo ir elegancijos.
Priežiūra: Ši gėlė yra mažai reikalaujanti dėmesio ir ją lengva prižiūrėti. Ji retai reikalauja ypatingo laistymo ir tręšimo. Po žydėjimo galima pašalinti nudžiuvusius žiedus, siekiant skatinti naujų pumpurų susikrovimą.
Stambiažiedis linas yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori praturtinti sodą spalvingomis ir smulkiomis gėlėmis, sukuriančioms subtilų, bet gražų akcentą.
Barzdotasis vilkdalgis (Iris barbata)
Barzdotasis vilkdalgis (Iris barbata) yra žavinga daugiametė gėlė, kurią išskiria įspūdingi ir spalvingi žiedai. Štai kelios šio vilkdalgio savybės:
Žiedai: Barzdotasis vilkdalgis garsėja dideliais, gražiais žiedais su barzdomis. Žiedai gali būti įvairių spalvų, įskaitant mėlyną, violetinę, geltoną, raudoną ir kitas atspalvius. Barzdos gali būti kontrastingos spalvos ir tai suteikia papildomą žavesį.
Lapai: Lapai yra siauri, ilgi ir gali būti panašūs į kardus. Jie auga iš pagrindo ir dažnai suteikia augalui išskirtinę linijinę išvaizdą.
Auginimas: Barzdotasis vilkdalgis mėgsta saulėtas arba pusiau pavėsines vietas. Jis taip pat turi gana aukštus stiebus, o tai suteikia jam didingumo. Augalas gerai auga vidutinės drėgmės dirvožemiuose.
Žydėjimo laikotarpis: Gėlė žydi pavasarį arba ankstyvą vasarą, priklausomai nuo veislės. Jos žiedai paprastai yra trumpalaikiai, bet įspūdingi.
Paskirtis sode: Barzdotasis vilkdalgis yra puikus pasirinkimas sodui, gėlių lovelėms arba palei takus. Jis gali būti naudojamas kaip akcentas arba pagrindinė gėlė sodui praturtinti.
Priežiūra: Šis vilkdalgis nėra itin reiklus. Jis retai reikalauja daug laistymo, ypač jei auga tinkamame, drenuotame dirvožemyje. Po žydėjimo, galima pašalinti sudžiūvusius žiedus ir sutvarkyti augalus.
Barzdotasis vilkdalgis yra populiarus dėl savo elegancijos, įvairių spalvų ir išskirtinių žiedų struktūrų. Šis augalas suteikia sodui aristokratinį ir elegantišką akcentą.
Dalmatinis snaputis (Geranium dalmaticum)
Dalmatinis snaputis (Geranium dalmaticum) yra žema, daugiametė gėlė, kuri garsėja savo žavingais žiedais ir kompaktišku augimu. Štai kaip galime apibudinti šią gėlę:
Žiedai: Dalmatinio snapučio žiedai yra maži ir susitelkę į glaudžius žiedynus. Jie būna rožinės arba violetinės spalvos, sukurdami nuostabų žydėjimo efektą.
Lapai: Lapai yra dailios formos, giliai nupjauti, ir pasižymi išskirtiniu žalios spalvos atspalviu.
Auginimas: Dalmatinis snaputis yra žemaūgė gėlė, paprastai suklestinti iki apie 15-20 cm aukščio. Ji mėgsta saulėtas arba pusiau pavėsines vietas ir gerai auga įvairiose dirvožemio sąlygose.
Žydėjimo laikotarpis: Gėlė žydi pavasarį ir ankstyvą vasarą, suteikdama spalvingumą šiuo metų laiku.
Paskirtis sode: Dalmatinis snaputis puikiai tinka kaip žemės kilimas, pakraščiams, arba uolėtoms sritims, alpinariumams.
Priežiūra: Ši gėlė nėra itin reikli, tad lengvai prižiūrima. Ji retai reikalauja ypatingo laistymo ar tręšimo. Po žydėjimo galima nukirpti nudžiūvusius žiedus, kad tai skatintų naujų pumpurų susidarymą.
Dalmatinis snaputis yra vertinamas dėl savo žavesio, žemo ūgio ir puikios adaptacijos prie įvairių sodo sąlygų.
Dar keletas dėmesio vertų gėlių
Jei svarstote, jog trūksta dar vienos ar kelių įdomių, spalvingų, vasarą žyginčių gėlių, galite atkreipti dėmesį ir į šias:
- muilinė guboja (Gypsophila paniculata);
- paprastasis sidabrakrūmis (Potentilla fruticosa);
- kraujažolės (Achillea);
- bėručiai (Teucrium);
- rudbekijos (Rudbeckia);
- didžiagraižė baltagalvė (Leucanthemum maximum);
- krūminiai astrai (Aster dumosus).
Pabaigai
Daugiametės gėlės, kurios žydi įvairiais spalvingais žiedais ir reikalauja mažai priežiūros, suteikia sodui ilgalaikį grožį. Daugiametės, ilgai žydinčios gėlės yra praktiškas pasirinkimas sodui, gėlynui, alpinariumui arba gėlių vazonams, nes jie gali išlikti tvarkingi ir traukiantys akį metais po metų.
Įvairių rūšių raganės su savo įvairiais žiedais gali padėti kurti vertingas vertikalias struktūras sode. Švelnioji rasakila su savo žaliais lapais ir vasaros žiedais yra puiki žemės danga, suteikianti sodui subtilumo ir tekstūros. Angliškos rožės arba David Austin rožės, prideda romantikos.
Šilinio šalavijo elegancija, stambiažiedžio lino subtilumas, ir Barzdotųjų vilkdalgių išskirtinumas praturtina gėlynus. Saulenis, kuris papuošia uolėtas vietoves ir palaiko šlaitus, bei dalmatinis snaputis su savo mažais, bet spalvingais žiedai , suteikia sodui natūralų ir šviežią įspūdį.
Visos šios gėlės pasižymi ne tik grožiu, bet ir mažu priežiūros poreikiu, todėl yra puikus pasirinkimas tiek patyrusiems sodininkams, tiek naujokams. Sodas, kuriame augs šios daugiametės gėlės, taps ne tik spalvingu, bet ir lengvai prižiūrimu, kuris džiugins akių ir suteiks malonumo kiekvieną metų laikotarpį.
Klausimai ir atsakymai
Ar egzistuoja daugiametės gėlės, kurios žydi visą vasarą?
Taip, egzistuoja daugybė daugiamečių gėlių, kurios žydi visą vasarą arba didelę dalį šio sezono. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad gėlių žydėjimo laikas gali skirtis priklausomai nuo regiono klimato ir konkretaus augalo rūšies. Taip pat reikia tinkamai prižiūrėti gėles, užtikrinti pakankamą drėgmę, šviesą ir maistinių bei mineralinių medžiagų tiekimą, kad jos gerai augtų ir žydėtų.
Kaip tinkamai prižiūrėti daugiametes gėles?
Daugiametės gėlės reikalauja tinkamos priežiūros, kad būtų sveikos ir gražios. Svarbu pasirinkti tinkamą dirvą su geru nutekėjimu ir mineralingumu, bei užtikrinti reguliarų laistymą, tačiau vengti per didelio drėkinimo, kad išvengtumėte šaknų puvimo. Šiems augalams svarbi saulėta arba pusiau saulėta padėtis, o reguliarus nudžiuvusių gėlių žiedų bei stiebų pjovimas skatins naujus žiedus. Būtina tręšti, atsižvelgiant į augalų poreikius. Priežiūros metu stebėkite gėlių būklę, pašalinkite sausas arba ligomis paveiktas dalis ir, jei reikia, imkitės prevencinių priemonių prieš kenkėjus ar ligas. Tinkamai prižiūrimos daugiametės gėlės gali ilgai džiuginti savo žiedais ir sukurti gražų sodą.
Ar daugiametės gėlės yra brangios?
Daugiametės gėlės gali labai skirtis kainomis priklausomai nuo augalo rūšies, jo populiarumo, regiono, kuriame jis parduodamas, ir kitų veiksnių. Populiariausios ir lengvai auginamos rūšys gali būti gana ekonominės, o kai kurios retos, dekoratyvinės arba specialios rūšys gali būti brangesnės. Taip pat verta atsižvelgti į tai, ar perkate augalus sodo centre, specializuotame gėlių skyriuje ar tiesiogiai iš sodininko. Vis dėlto, dauguma žmonių laiko daugiametes gėles kaip ekonomišką ir ilgalaikį investicijos į sodą variantą, nes jos žydi kas metai.
Discussion about this post