Jūsų asmeninės banko kortelės PIN kodas yra labai svarbi informacija padedanti apsaugoti jūsų finansus. Kartais nutinka, kai žmonės nesąmoningai užsirašo PIN kodus nesaugiose vietose arba nerūpestingai dalijasi jais su kitais. Pateikiame jums keisčiausių ir blogiausių vietų sąrašą, kuriose gali būti laikomas banko kortelės PIN kodas.
1. Užrašytas PIN kodas ant pačios kortelės
Ar galite pamanyti, kad tokių atvejų pasitaiko? Viena iš rizikingiausių, kitaip tariant, kvailiausių vietų saugoti PIN kodą yra tiesiai ant kortelės. Dažniausiai tai daroma dėl to, kad patogu ir nereikia niekur to kodo ieškoti. Ši praktika suteikia vagims tiesioginę prieigą prie jūsų sąskaitos kortelei pametus ar nukentėjus nuo ilgapirščių vagių.
2. Užrašytas PIN kodas piniginėje arba rankinėje
Dar viena dažnai pasitaikanti klaida yra PIN kodo užsirašymas ir laikymas jūsų piniginėje ar rankinėje kartu su banko kortele. Jeigu jūsų piniginė pavagiama, vagis įgyja ir kortelę, ir PIN kodą. Ar norite, kad ilgaprščiui vagiui būtų lengva išsiimti pinigus ar atlikti neteisėtas operacijas?
3. PIN kodas saugojamas telefone
Taip, tai praktikuojama ir labai dažnai. PIN kodo išsisaugojimas telefone taip pat negarantuoja saugumo. Vieni PIN kodą saugo užrašams skirtoje programėlėje, kiti įsiveda jį į adresų knygutę, o pasitaiko ir tokių atvejų, kai PIN kodas tiesiog siunčiamas artimiesiems. PIN kodo saugojimas telefone yra saugesnis už abu paminėtus aukščiau, tačiau, tik tokiu atveju, kai telefone nustatytas telefono užraktas. Įsivaizduokite, kad jūsų rankinukas ar kuprinė su telefonu ir kortelėmis atsiduria blogose rankose.
4. PIN kodas laikomas kitų žmonių žinioje
PIN kodo dalijimasis su draugais, šeima ar kolegomis, net ir tais, kuriais pasitikite, gali sukelti nenumatytų pasekmių. Be abejo, niekas nesidalina šiaip sau, bet pasitaiko atvejų, kai duodama asmeninė banko kortelė kartu su PIN kodu kažkokiam produktui iš parduotuvės nupirkti. Tokių dalykų patariama nedaryti, nes kuo daugiau žmonių žino jūsų PIN kodą, tuo didesnė rizika, kad jis bus netinkamai panaudotas arba, kaip bebūtų apmaudu, netyčia atskleistas.
5. PIN kodas paliktas namuose matomoje vietoje
Namai – mūsų saugi aplinka, kurioje atrodo nieko blogo negalėtų nutikti, kalbant apie PIN kodo „nutekėjimą“. Kad ir kaip saugu namuose būtų, palikti PIN kodą užrašytą matomose vietose yra labai rizikinga. Pasitaiko žmonių, kurie namuose PIN kodus laiko ant stalo, ant šaldytuvo durelių, šalia kompiuterio ir pan. Tai nėra saugu, kai apsilanko svečiai namuose.
6. PIN kodo saugojimas el. pašte arba debesies paslaugose
PIN kodo saugojimas el. laiško juodraštyje arba debesies pagrindu veikiančioje paslaugoje (pvz., „Google“ diske) gali atrodyti saugus, tačiau kilus nemalonioms kibernetinėms atakoms PIN kodo laikymas šiose vietose gali nepasiteisinti. Įsilaužėliai dažnai taikosi į tokio tipo platformas sukčiaudami ar vykdydami kenkėjiškų programų atakas, norėdami pasiekti vartotojų asmeninius duomenis ir panaudoti juos blogiems tikslams.
Kaip apsaugoti savo finansus?
Tam, kad kuo geriau apsaugotumėte savo finansus atlikite šiuos pagrindinius veiksmus:
- PIN kodui sukurti naudokite atsitiktinius skaičius;
- Įsiminkite PIN kodą;
- Jeigu reikia – užsirašykite jį ir pasidėkite namuose, saugioje, nematomoje vietoje;
- Nesidalinkite PIN kodu net ir su artimiausiais žmonėmis.