Daugumą pirmojo ir antrojo laipsnio nudegimų, kurių skersmuo mažesnis nei 7 cm, galite gydyti namuose naudodami keletą liaudiškų priemonių. Tačiau atminkite, kad didesnio laipsnio nudegimus turi gydyti gydytojas.
Nesvarbu, ar nusideginote ranką su karšta keptuve, per daug laiko praleidote saulėje, ar užsipylėte karštą kavą ant kelių, nudegimai tikrai niekuomet nėra malonūs. Deja, nudegimai yra vienas dažniausių buitinių sužalojimų.
Skirtingo laipsnio nudegimai
- Pirmojo laipsnio nudegimas: Laikomas mažiausiai sunkiu, nes pažeidžiamas tik išorinis odos sluoksnis. Paprastai jis sukelia tik lengvą skausmą, paraudimą ir patinimą.
- Antrojo laipsnio nudegimas: Paveikia gilesnius odos sluoksnius ir sukelia pūsles bei baltą, šlapią ir blizgančią odą.
- Trečiojo ir ketvirtojo laipsnio nudegimas: Trečiojo laipsnio nudegimo metu pažeidžiami visi odos sluoksniai, o ketvirtojo laipsnio nudegimai gali apimti sąnarius ir kaulus. Trečiojo ir ketvirtojo laipsnio nudegimai reikalauja skubios medicininės pagalbos ir turėtų būti gydomi tik ligoninėje.
Geriausios liaudiškos priemonės nuo nudegimų
Lengvi nudegimai paprastai visiškai užgyja per savaitę ar dvi ir paprastai nesukelia randų. Nudegimų gydymo tikslas – sumažinti skausmą, išvengti infekcijų ir greičiau užgydyti odą.
1. Vėsus vanduo
Pirmas dalykas, kurį turėtumėte padaryti nusideginę nedidelį odos plotelį, tai maždaug 20 minučių ant nudegimo vietos pilti vėsų (ne šaltą) vandenį. Tada nudegusią vietą nuplaukite švelniu muilu ir vandeniu.
2. Vėsūs kompresai
Vėsus kompresas arba švarus drėgnas audinys, uždėtas ant nudegimo vietos, padeda sumažinti skausmą ir patinimą. Kompresą galite dėti nuo 5 iki 15 minučių intervalais. Stenkitės nenaudoti pernelyg šaltų kompresų, nes jie gali labiau sudirginti nudegimą ir sukelti didesnį diskomfortą.
3. Alavijas
Alavijas dažnai vadinamas „nudegimus gydančiu augalu“, kurį nuo seno naudojo ir mūsų protėviai. Šiuolaikiniai tyrimai rodo, kad alavijas veiksmingai gydo pirmojo ir antrojo laipsnio nudegimus. Alavijas veikia priešuždegimiškai, skatina kraujotaką ir stabdo bakterijų augimą.
Užtepkite gryno alavijo gelio, paimto iš alavijo augalo lapų, sluoksnį tiesiai ant pažeistos odos vietos. Jei alavijo gelį perkate parduotuvėje, įsitikinkite, kad jame yra didelis alavijo procentas. Venkite produktų, turinčių priedų, ypač dažiklių ir kvapiklių.
4. Medus
Be savo skanaus skonio, medus gali padėti išgydyti nedidelį nudegimą, kai tepamas vietiškai. Medus yra priešuždegiminė ir natūraliai antibakterinė bei priešgrybelinė priemonė. Todėl jei savo virtuvėje turite medaus, nusideginus visuomet turėsite veiksmingą natūralią priemonę.
5. Saulės poveikio mažinimas
Stenkitės, kad nudegimas nebūtų veikiamas tiesioginių saulės spindulių. Nudegusi oda bus labai jautri saulei. Stenkitės laikyti ją uždengtą drabužiais.
6. Nelieskite pūslių
Kad ir kaip norėtumėte prakiurdyti nuo nudegimo susidariusią pūslę, palikite ją ramybėje. Pūslės prakiurdymas gali sukelti infekciją. Jei nerimaujate dėl nudegimo susidariusių pūslių, kreipkitės į gydytoją.
Kada kreiptis į gydytoją?
Svarbu atpažinti, kada nudegimą galima gydyti namuose liaudiškomis priemonėmis, o kada reikia kreiptis į gydytoją.
Į gydytoją turėtumėte kreiptis tuomet, jei nudegimas apima didesnį nei 7 cm skersmens plotą, veidą, rankas, sėdmenis ar kirkšnių sritį. Taip pat turėtumėte pasirodyti gydytojui, jei žaizda tampa skausminga arba ima skleisti nemalonų kvapą, jums pakilo aukšta temperatūra ar manote, kad patyrėte trečio laipsnio nudegimą.
Atminkite, kad trečiojo laipsnio nudegimų niekada negalima gydyti namuose. Jie kelia rimtų komplikacijų, įskaitant infekcijas, kraujo netekimą ir šoką, pavojų.
Discussion about this post