Ketvirtadienį leidinyje „The Lancet“ paskelbtame naujame tyrime teigiama, kad medikai atliko pagrindinį vaidmenį nacių vykdytuose nusikaltimuose. Mokslininkų komanda šiuo tyrimu siekia paneigti ilgai vyravusius klaidingus įsitikinimus apie nacių vykdytų nusikaltimų mastą.
Daugiau kaip pusė Vokietijos gydytojų prisidėjo prie nusikaltimų
Mokslininkų teigimu, nacių laikais medicininius žiaurumus vykdė ne tik keli ekstremistai gydytojai ar prievarta veikę nusikaltėliai.
Iki 1945 metų, apie 50-65 proc. ne žydų tautybės Vokietijos gydytojų buvo įstoję į nacių partiją, o tai yra daug didesnė dalis nei bet kurioje kitoje akademinėje profesijoje, teigiama 73 puslapių ataskaitoje.
Antrojo pasaulinio karo metais nacių vykdyti siaubingi eugenikos eksperimentai ir sušvelnintai „eutanazijomis“ vadintos žudymo programos nusinešė ne mažiau kaip 230 tūkst. gyvybių, tarp kurių – apie 7-10 tūkst. vaikų.
Taip pat buvo atlikta daugiau kaip 300 tūkst. priverstinių sterilizacijų aukoms, kurios buvo laikomos „genetiškai prastesnėmis“.
1939-1941 m. nacių sukurti metodai, kuriais buvo siekiama dujomis nužudyti dešimtis tūkstančių į gydymo įstaigas patekusių pacientų, vėliau buvo pritaikyti naikinimo stovyklose Lenkijoje.
Prie nusikaltimų prisidėję gydytojai buvo sulaukę šlovės
Tyrimo rezultatai rodo, kad vis dar gajūs klaidingi įsitikinimai, jog nacistinės Vokietijos medicina buvo tik „pseudomokslas“.
Iš tikrųjų Vokietijos mokslininkai buvo platesnių tarptautinių tinklų, tyrinėjančių ir propaguojančių eugeniką bei plėtojančių rasistinius medicinos pagrindus, dalis. Nacių moksliniai tyrimai kartais būdavo įtraukiami į medicinos žinių kanoną.
Nacių aukų kūnai buvo naudojami tyrimams ir mokymui, o kartais buvo laikomi mokslinėse kolekcijose dešimtmečius po karo, neatskleidžiant su tuo susijusių nusikaltimų.
Tokie mokslininkai, kaip austrų anatomas Eduardas Pernkopfas, po karo sulaukė šlovės, nors savo tyrimus atlikdavo su nacių režimo aukų kūnais.
Pernkopfo anatomijos atlasas buvo plačiai publikuojamas ir naudojamas iki pat XX a. 9-ojo dešimtmečio, nenurodant atlase esančių atvaizdų kilmės, nors ten, labai tikėtina, pavaizduotos nužudytos nacių aukos.
Tuo tarpu pediatrė Elisabeth Hecker, ilgą laiką išaukštinta kaip nepilnamečių psichiatrijos Vokietijoje pradininkė, įsakydavo perduoti žydų vaikus vietiniams žudymo padaliniams.
Svarbu nepamiršti nacių nusikaltimų
Tyrimo autoriai rekomenduoja į sveikatos priežiūros mokymo programas įtraukti nacizmo ir holokausto laikotarpio medicinos studijas, nes šiandien dažnai stebina žinių trūkumas, išskyrus miglotą supratimą apie Josefo Mengele eksperimentus Aušvice.
Studijuodami praeitį medicinos specialistai bus geriau pasirengę spręsti moralines ir etines medicinos dilemas bei savo pačių šališkumą, pasipriešinti valdžiai ir apsaugoti pažeidžiamus gyventojus.