Nėštumas – jaudulio ir laukimo metas. Būsimoms mamoms dažnai kyla nežinomybė, daugybė klausimų ir abejonių. Nenuostabu: apie nėštumą sklando daugybė mitų ir prietarų, kurių daugelis yra labai klaidinantys, tačiau jais neretai tikima. Čia pateiksime ir paneigsime devynis iš jų.
1. Jei nėščioji išgražėja – laukiasi berniuko
Pasak mito, mergaitės vagia motinų grožį. Ir, priešingai, jei moteris per nėštumą tampa patrauklesnė, ji gali dėkoti įsčiose esančiam berniukui.
Tiesa ta, kad rytinis pykinimas, besikeičiantis hormonų kiekis ir didėjantis pilvas daugelį nėščiųjų išvargina ir išberia spuogais, ypač pirmąjį nėštumo trimestrą. Taigi, grožio viršūnėje besilaukiančios moterys paprastai nebūna. Ir tai nepriklauso nuo to, ar kūdikis yra mergaitė, ar berniukas.
2. Rytinis pykinimas kamuoja besilaukiančias mergaičių
Dar vienas populiarus mitas teigia, kad kuo labiau moteris susiduria su rytiniu pykinimu, tuo didesnė tikimybė, kad ji nešioja mergaitę. Ir tai greičiausiai yra mitas, jei paklaustumėte gydytojų. Tačiau mokslas rodo, kad jame gali būti tiesos.
2020 m. atlikus 4320 nėštumų tyrimą nustatyta, kad moterims, kurios nešiojo moteriškos lyties kūdikius, rytinis pykinimas ir vėmimas pasireiškė šiek tiek dažniau nei moterims, kurių vaisiai buvo vyriškos lyties. Spėjama, kad nešiojant mergaites padidėja specifinių hormonų, kurie gali sukelti pykinimą ir vėmimą, kiekis.
3. Nėštumo metu negalima vartoti aštraus maisto
Mitas taip pat byloja, kad nėštumo metu valgomas aštrus maistas gali nudeginti kūdikio akis ir sukelti aklumą. Aštrus maistas taip pat kaltinamas dėl persileidimų ir ankstyvo gimdymo sužadinimo. Nors kai kuriems žmonėms šios asociacijos gali skambėti tikėtinai, jos nėra tikros.
Tačiau aštrus maistas gali padidinti nėščiųjų rėmens riziką. Jei tikėsime dar viena „pasaka“ – pasikartojantis rėmuo nėštumo metu gali reikšti, kad kūdikis gims su pilna galva plaukų.
4. Nėščiosioms geriau nelipti per virves
Kai kuriose kultūrose nėščioms moterims patariama nėštumo metu nelipti per virves, nes tai gali sukelti virkštelės apsivyniojimą aplink kūdikio kaklą. Moderniaisiais laikais šis mitas buvo išplėstas, įtraukiant ir elektros laidus. Mitas taip pat rekomenduoja nėštumo metu nekelti rankų virš galvos, nes tai taip pat gali sukelti virkštelės apsipainiojimą. Nė vienas iš šių mitų nėra moksliškai pagrįstas.
5. Nėštumo metu negalima kirpti plaukų
Jei nėščiosios plaukai nukerpami nėštumo metu, kūdikiui gali sutrikti regėjimas. Akivaizdu – įsivaizduoti natūralų procesą, kuris galėtų būti šio prietaringo įsitikinimo priežastis ir pasekmė.
Dar daugiau diskusijų kelia klausimas, ar moterys nėštumo metu turėtų dažytis plaukus. Plaukų dažų naudojimas nėra galutinai susijęs su žmonių apsigimimais, nors ekspertai pataria jų nenaudoti pirmąjį nėštumo trimestrą.
6. Per pilnatį gimsta daugiausiai kūdikių
Vienas iš labiausiai įsišaknijusių nėštumo prietarų yra įsitikinimas, kad per pilnatį pagausėja gimstančių kūdikių. Tuo tiki net kai kurie medicinos darbuotojai, dirbantys gimdymo skyriuose, ir tai, ko gero, dar labiau sustiprina liaudies sąmonėje tikėtiną mėnulio ir gimties ryšį. Tačiau, nepaisant išsamių tyrimų, mokslininkams dar nepavyko nustatyti ryšio tarp pilnaties ir gimstamumo.
7. Nėščiajai nevalia žiūrėti į neišvaizdžius gyvūnus
Keliose kultūrose paplitęs senų žmonų pasakojimas teigia, kad kai nėščia moteris žiūri į nemalonų ar bjaurų gyvūną, jos kūdikis bus panašus į tą gyvūną. Nėra jokių įrodymų, patvirtinančių šią mintį, o dar svarbiau, kad kūdikiai tiesiog negali būti bjaurūs.
8. Nėštumo metu – nesiliesti prie dovanų
Kai kuriose kultūrose tikima, kad dovanų pirkimas, gavimas ar atidarymas prieš kūdikio gimimą pritraukia piktąsias dvasias arba atneša nelaimę, pavyzdžiui, persileidimą. Šis prietaras tiesiog pagrįstas baime ir tikėjimu magija.
Panašiai kai kurios moterys tiki, kad kūdikio dvasia bus išgąsdinta (ir įvyks persileidimas), jei apie nėštumą bus pranešta per anksti. Tai irgi grindžiama klaidingu priežastingumo supratimu. Pranešimas apie nėštumą pirmosiomis savaitėmis neturi jokios moksliškai įrodytos įtakos persileidimo rizikai.
9. Nereikėtų per daug glostyti pilvuko
Kad ir kaip tai viliotų, nėščia moteris turėtų susilaikyti nuo pernelyg didelio pilvuko glostymo, teigia sena kinų patarlė. Jei ji tai darys be priežasties, jos kūdikis bus išlepintas. Tai, kas sakoma mite, yra labai mažai tikėtina. Tačiau verta paminėti, kad nuo dešimtos nėštumo savaitės besivystantis vaisius jaučia prisilietimus ir reaguoja į motinos pilvo glostymą.
Discussion about this post