Sodo parduotuvėse parduodami kambariniai fikusai vazonuose dažniausiai yra Benjamino fikusas (Ficus benjamina), tačiau galima įsigyti ir kitų fikusų rūšių, pavyzdžiui, lyralapis fikusas (Ficus lyrata).
Šie populiarūs augalai pasižymi grakščiomis platėjančiomis formomis ir tankiomis tamsių lapų skliautais. Kambariniai fikusai yra daug mažesni nei jų laukiniai giminaičiai ir pasižymi plačiu formų, aukščio ir augimo įpročių spektru.
Kaip prižiūrėti fikuso medį
Kambarinių fikusų priežiūra šiek tiek skiriasi priklausomai nuo rūšies. Kadangi dauguma jų yra Benjamino fikusai, priežiūros instrukcijose remsimės šiais augalais.
Benjamino fikusai garsėja kaip išrankūs, tačiau juos gana lengva prižiūrėti, jei jiems suteikiama tinkama šviesa, vanduo ir kultūrinė priežiūra.
Kambariniai fikusai laikomi jautriais šviesai; jei jie perkeliami į vietą, kur šviesos daugiau ar mažiau, dažnai numeta lapus. Ilgainiui užauga nauji.
Vandens ir šviesos poreikiai
Daugumai fikusų patinka ryški netiesioginė arba filtruota šviesa, o įvairiaspalvės veislės mielai pakelia vidutinį apšvietimą. Dėl ryškios tiesioginės šviesos gali nudegti lapai ir jie gali sunykti.
Fikusai taip pat nepakenčia žemos temperatūros ir skersvėjų. Juos reikia laikyti aukštesnėje nei 16 °C temperatūroje, o iš tikrųjų jiems labiau patinka aukštesnė nei 21 °C temperatūra. Šaltas langų ar durų skersvėjis jiems kenkia, todėl būtinai pastatykite juos ten, kur skersvėjo nebus.
Kaip ir daugeliui kitų kambarinių augalų, Benjamino fikusams reikia dirvožemio su puikiu drenažu. Naudokite akytą ir pluoštinę terpę arba pasigaminkite savo mišinį iš trijų dalių derlingo, vienos dalies rupaus smėlio ir vienos dalies durpių.
Daugelis augina Benjamino fikusus be trąšų, tačiau augimo laikotarpiu geriausia maždaug kas mėnesį naudoti vandenyje tirpias trąšas.
Drėgmė ir temperatūra
Benjamino fikusai mėgsta šiltą temperatūrą, iki 21 °C naktį ir 29 °C dieną. Kad fikusai būtų geriausiai prižiūrimi, užtikrinkite aukštą oro drėgnumą – 40 % santykinė oro drėgmė yra mažiausia netrukdomam augimui.
Atkreipkite dėmesį, kad kuo daugiau šviesos ir kuo aukštesnė temperatūra, tuo daugiau drėgmės ir vandens medžiui reikia. Reguliarus purškimas arba fikusų medžio pastatymas ant akmenukų padėklo, pripildyto vandens, yra puikus būdas padidinti drėgmę. Šaltas langų ar durų skersvėjis kenkia fikusams, todėl būtinai pastatykite juos ten, kur skersvėjis nekelia problemų.
Benjamino fikusai gali pritraukti daugybę kenkėjų, įskaitant žvynabudes, amarus, miltliges, tripsus ir voratinklines erkes. Nuo fikuso kambarinio augalo lašančios „sultys“ iš tikrųjų yra medaus rasa, kurią išskiria kenkėjai, ir tai yra neabejotinas užkrėtimo požymis. Augalą apdoroti neemo aliejumi yra geras būdas spręsti bet kokias šių kenkėjų problemas.
Be to, fikusai serga keliomis bakterijų sukeliamomis ligomis, pavyzdžiui, lapų dėmėmis ir vainiklapiu, taip pat grybelių sukeliamomis ligomis, pavyzdžiui, antraknoze ir puviniu.
Kaip minėta pirmiau, kambariniai fikusai gali numesti lapus, kai pasikeičia aplinkos apšvietimas arba temperatūra. Lapų kritimas yra standartinė fikusų medžių reakcija į stresą dėl bet kurios iš šių priežasčių:
- Nepakankamas arba perteklinis laistymas
- Per mažai drėgmės
- Per mažai šviesos
- Perkėlimas arba persodinimas
- Skersvėjis
- Temperatūros pokytis (per karšta arba per šalta)
- Kenkėjai
Fikusų genėjimas, persodinimas ir dauginimas
Fikusų priežiūra gali apimti formavimą ar net griežtą genėjimą. Medžiai į tai reaguoja gerai, tačiau stipriai apkarpytiems augalams sumažinkite vandens kiekį.
Benjamino fikusams patinka, kai jų šaknys yra šiek tiek įleistos. Jei kambarinis augalas per daug įsišaknijęs, pastebėsite mažesnius lapus ir sulėtėjusį augimą. Tokiu atveju fikusų priežiūrai reikia persodinti augalą žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį.