Dauguma keliautojų Švedijoje nesusiduria su dideliais sunkumais, nes Švedija yra svetingai priimanti lankytojus iš kitų šalių. Švedijoje lengva keliauti, nes čia gerai veikia viešasis transportas, užtikrinamas aukštas saugumo lygis, o gyventojai dažniausiai puikiai kalba angliškai.
Vis dėlto reikia žinoti tam tikrus dalykus, kurie padės jūsų kelionei būti kuo sklandesnei. Todėl pateikiame jums daugybę svarbių patarimų, kurie pagelbės keliaujant į Švediją.
Nuspręskite, kur apsistosite
Jei norite gauti geriausius apgyvendinimo paslaugų Švedijoje pasiūlymus, turite iš anksto rezervuoti vietas, ypač jei vykstate į Švediją lankomiausiu laiku. Patikimi viešbučių tinklai, turintys viešbučius visoje Švedijoje, yra „Scandic“, „Nordic Choice Hotels“, „Radisson“ ir „Best Western“; taip pat yra daug nepriklausomų viešbučių.
Įvairūs nakvynės namai – tai vieni iš pigiausių apgyvendinimo vietų Švedijoje, dažnai labai patraukliose vietose. Turėkite omenyje, kad nakvynės namų svečiai dažnai turi atsivežti savo patalynę arba mokėti papildomą mokestį už jos nuomą. Miegmaišiai tokiais atvejais yra neleidžiami.
Asmeninė patirtis:
Verta paminėti, kad nakvynė kempinguose nuomojantis namelį dažnai bus brangiau nei kambarys gerame viešbutyje. Remiantis „Booking.com“ atsiliepimais bei mano asmenine patirtimi, dažnai Švedijoje tenka permokėti, t.y. sumokėti daugiau nei vertėtų lyginant su Vidurio Europos šalimis, todėl jei norite protingos kainos, geresnių pusryčių ir daugiau komforto – rekomenduojame rinktis jau patikrintus viešbučių tinklus, ypač rekomenduočiau „Best Western“ viešbučius, nes kainos ir kokybės santykis pagirtinas.
Atsižvelkite į darbo laiką
Daugelyje didžiųjų miestų lankytinų objektų, restoranų ir parduotuvių darbo laikas paprastai būna gana pastovus ištisus metus, tačiau kai kurių turizmo įmonių, įskaitant apžvalginius kruizus ir tam tikrus lankytinus objektus, darbo laikas yra labiau sezoninis ir pritaikytas tradicinėms Švedijos vasaros atostogoms nuo vidurvasario iki rugpjūčio vidurio.
Kita vertus, žinoma, kad kai kurie restoranai vasarą nedirba iki šešių savaičių, kol darbuotojai atostogauja. Daugelis muziejų vasaros sezono metu dirba kasdien, o ne sezono metu pereina prie šešių dienų darbo grafiko, paprastai pirmadienis yra nedarbo diena. Jei norite užsiimti tam tikra veikla ar pamatyti lankytiną objektą, prieš užsisakydami kelionę atlikite namų darbus ir patikrinkite darbo datas ir laiką.
Pinigai nėra svarbiausia
Švedijoje jau daugelį metų nuolat atsisakoma grynųjų pinigų, o COVID-19 pandemija tik paspartino šią ir taip stiprią tendenciją. Nors ir naudinga turėti šiek tiek grynųjų pinigų nenumatytiems atvejams, iš esmės galite tikėtis, kad atlikdami daugumą operacijų galėsite naudotis kredito arba debeto kortele.
Kai kuriose vietose, įskaitant viešąjį transportą, grynieji pinigai apskritai nebepriimami. Jei turite bekontaktę kortelę, paprastai pakanka tiesiog ją priliesti, kad sumokėtumėte, tačiau jei jūsų kortelėje tokios galimybės nėra, paprastai turite būti pasiruošę įvesti PIN kodą arba parodyti asmens tapatybės dokumentą, kad atliktumėte operaciją.
Asmeninė patirtis:
Praleidus vasarą Švedijoje keliaujant automobiliu galiu patvirtinti, kad grynuosius priėmė visur.
Galite keliauti traukiniais neišleisdami daugybės pinigų
Traukinių bilietai Švedijoje parduodami tiek pirmąja, tiek antrąja klase, o jų kainos įvairiuose išvykimo maršrutuose skiriasi, todėl, norėdami gauti geriausią pasirinkimą, bilietus užsisakykite iš anksto.
Jei planuojate daug keliauti traukiniu, „Interrail“ arba „Eurail“ traukinio bilietas yra geras būdas sutaupyti. Pasą galite įsigyti internetu, tačiau būtinai užsisakykite jį likus pakankamai laiko, kad pasą gautumėte iki išvykimo.
Automobilį išsinuomokite iš anksto ir neviršykite greičio
Švedijos keliai yra saugūs, gerai prižiūrimi ir dažniausiai vaizdingi, tačiau automobilio nuoma yra brangi, kaip ir degalai. Kaip ir bet kurioje kitoje šalyje, norint gauti geriausią kainą, būtina užsisakyti iš anksto ir palyginti įvairias automobilių nuomos bendroves.
Jei jums nebūtina pasiimti automobilio oro uoste, apsvarstykite vietines automobilių nuomos agentūras, kurios gali būti pigesnės.
Važinėdami po Švediją atidžiai stebėkite mėlynus ženklus su baltu vaizdo kameros simboliu, kurie įspėja apie priekyje esančius greičio matuoklius. Jei būsite pagauti viršijantys greitį, policija galiausiai jus suseks ir atsiųs baudą.
Asmeninė patirtis:
Jei Švedijoje keliausite automobiliu – didžiąją kelionės dalį važiuosite 80 km/h, ir tik „desertui“, labai retai galite sulaukti „išganyto“ ženklo 120 km/h. Baudos šalyje labai griežtos. Švedai prie to įpratę, tad greičio viršijimo taisyklių etiketas aukšto lygio. Greičio matavimo kamerų – labai daug, tačiau gražių, švarių ir puikių sustojimų atsikvėpti – apstu.
Švedai nėra ekstravertai
Sakoma, kad švedai yra puikūs draugai, bet prasti nepažįstamieji. Švedai paprastai yra paslaugūs ir svetingi turistams, tačiau retai kada pamatysite, kad jie įsitraukia į pokalbį su nepažįstamais žmonėmis.
Turistams iš Lietuvos gali būti keista ar nepatogu laukti autobuso stotelėje su grupe žmonių, kurie ignoruoja vieni kitus, arba kai praeinant pro jus gatvėje kas nors vengia akių kontakto. Nepriimkite to asmeniškai.
Jei Švedijoje esate ilgam laikui, ledus pralaužti gali padėti klubų ir veiklos, susijusios su bendrais interesais, paieška. Kai tai padarysite, pamatysite, kad dauguma švedų yra šilti ir ištikimi draugai.
Asmeninė patirtis:
Švedai yra mandagūs, tačiau kitataučiams šiluma nespindi ir „po kojomis nekrenta“. Tai yra plačiai žinotinas faktas kiekvieno, kuris dažnai lankosi, keliauja arba gyvena šioje šalyje.
Nebūkite ankstyvi, tačiau nevėluokite
Jei esate suplanavę su kuo nors susitikti arba esate pakviesti į namus, nurodykite laiką, kada turėtumėte atvykti. Tai, kas kitose kultūrose gali būti laikoma madingu vėlavimu, Švedijoje laikoma nemandagumu. Taip pat ir ankstyvas atvykimas gali būti nepatogus jūsų šeimininkui, todėl to reikėtų vengti.
Taip pat laikoma, kad būtų gerai, jei šeimininkui atneštumėte gėlių, vyno butelį ar šokoladinių saldainių dėžutę. Jei nuspręsite atsinešti vyno, turėsite užsukti į artimiausią „Systembolaget“ parduotuvę: Švedijos valstybinės alkoholio parduotuvės yra vienintelės vietos, kur galima įsigyti gėrimų, kuriuose yra daugiau nei 3,5 proc. alkoholio. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad visos „Systembolaget“ parduotuvės sekmadieniais nedirba.
Asmeninė patirtis:
Tikrai taip, norint įsigyti stipresnio alkoholio (daugiau nei 3,5% alk. tūrio) – to nepavyks padaryti eiliniuose prekybos centruose. Tai atlikti galėsite TIK SPECIALIOSE parduotuvėse, jau aukščiau paminėtu pavadinimu „Systembolaget“. Parduotuvių tinklo darbo laikas – nuo 10val. iki 17 val. savaitės darbo dienomis, šeštadieniais – sutrumpinta darbo diena iki 15 val., o sekmadieniais parduotuvė nedirba visai. Švedų šiose parduotuvėse visada sutiksite nemažai. Šalis mėgstą gerą vyną, alų, degtinę. Turi daug gamyklų, gamina ypač kokybišką ir skanų džiną pavadinimu „Hernö“. Ši informacija nereklamuoja alkoholinių gėrimų, o suteikia informaciją ir taupo jūsų laiką.
Duoti ar neduoti arbatpinigių: abu pasirinkimai yra tinkami
Švedijoje arbatpinigių davimo tradicija daug mažiau paplitusi nei daugelyje kitų šalių, todėl dažniausiai galite tikėtis mokėti beveik tiek, kiek nurodyta sąskaitoje. Kaip bebūtų, įprasta suapvalinti iki artimiausio didžiausio skaičiaus, kad padavėjui parodytumėte dėkingumą; jei nuspręsite neskirti arbatpinigių, vargu ar įžeisite.
Už taksi paslaugas mandagu pridėti kelias kronas ir suapvalinti; jei keliaujate su bagažu, sumokėti šiek tiek daugiau yra sveikintina, nors to praprastai nėra tikimasi. Viešbučiuose nebūtina duoti arbatpinigių už kambario tvarkymą ir kitas paslaugas.
Būkite saugūs mieste ir laukinėje gamtoje
Švedija yra labai saugi šalis, tačiau, kaip ir bet kurioje kitoje šalyje, turėtumėte atidžiai saugoti savo daiktus, nes pasitaiko kišenvagysčių. Įsitikinkite, kad vertingus daiktus laikote viešbučio seife, jei toks yra, arba laikykite juos užrakintus savo bagaže, kai esate išvykę.
Jei apsistojate nakvynės namuose, pasiimkite pakabinamą spyną, kad galėtumėte saugiai laikyti daiktus spintelėje. Būkite atidūs aplinkiniams ir tamsiu paros metu stenkitės laikytis gerai apšviestose vietose. Tikimybė, kad nutiks kas nors blogo, yra nedidelė, tačiau visada geriau nepabandyti likimo.
Jei vykstate į gamtą, įsitikinkite, kad esate tinkamai pasirengę – Švedijos laukiniai kraštovaizdžiai nuostabūs, tačiau jei kas nors nutiktų ne taip, pagalbos gali tekti laukti labai ilgai. Jei neturite patirties laukinėje gamtoje, geriausia rinktis ekskursiją su gidu, jei norite užsiimti veikla atokiose vietovėse.
Pabaigai, rekomenduojame pasekti oficialų Švedijos Instagram puslapį, ne tik verta tai padaryti dėl kerinčių vaizdų, tačiau galite parašyti žinutę paskyros administratoriui ir paklausti rūpimų klausimų tiesiogiai!
O dabar, pasigrožėkime puikiais Švedijos vaizdais:
Discussion about this post