Monstera, dažnai vadinama „Šveicarijos sūrio augalu“ dėl savo ikoniškų lapų, yra mėgstama augalų entuziastų. Monstera deliciosa – augalas, kuris žinomas ne tik dėl savo vešlių žalių lapų ir lengvos priežiūros, bet kaip ir puikus dekoro elementas. Pateikiame keletą patarimų, kaip auginti šį žavingą namų augalą.
Monsteros kilmė
Monstera deliciosa, kilusi iš centrinės Amerikos, yra visžalis atogrąžų augalas, klestintis šiltoje, drėgnoje aplinkoje. Paprastai jis auginamas patalpose kaip kambarinis augalas, bet taip pat gali būti auginamas ir lauke, neužšąlančiose vietose. Dideli, blizgūs ir skylėti monsteros lapai augalui bręstant priduoda išskirtinumą ir originalumą visai erdvei.
Kaip auginti monsterą?
1. Tinkamos vietos pasirinkimas
- Šviesos poreikiai: monstera teikia pirmenybę ryškiai, netiesioginei saulės šviesai. Tiesioginiai saulės spinduliai gali nudeginti lapus, o nepakankama šviesa gali trukdyti augimui ir neleisti lapams vystytis jų ikoniniams skilimams.
- Temperatūra: ideali temperatūra šio augalo auginimui svyruoja nuo 15°C iki 27°C. Monsterai nepatinka vėsuma, tad žemesnėje nei 10°C temperatūroje šis augalas kankinsis.
- Drėgmė: monstera mėgsta drėgmę. Jeigu jūsų namai yra sausi, galite pabandyti įmerkti orines šaknis, išaugančias tiesiai iš stiebo ir panardinti jas į vandenį.
2. Vazonai ir žemės
- Naudokite vazonus su drenažo angomis, kad išvengtumėte vandens pertekliaus.
- Monsteroms labiausiai tinka durpinis substratas. Jas persodinkite į kambariniams augalams skirtą žemės mišinį sumaišytą su paprasčiausia sodo žeme.
- Monsterų šaknys labai sparčiai auga, tad rekomenduojama kas 1–2 metus keisti vazoną į didesnį.
3. Laistymas
- Šį augalą reikia laistyti saikingai, kad palaikytų tinkamą substrato drėgmę. Venkite perlaistymo, nes monstera nemėgsta per didelės drėgmės, kas gali pakenkti šaknims ir patiems lapams. Esant per didelei drėgmei lapai gali pageltonuoti.
- Žiemą sumažinkite laistymo dažnį, nes augalas patenka į lėtesnę augimo fazę.
4. Monstera – alpinistė
Monstera yra natūrali alpinistė ir naudojasi parama – atrama. Jos oro šaknys pritvirtinamos prie atramos, kad išlaikytų savo formą ir struktūrą augant.
Dažniausios problemos ir sprendimai
1. Geltoni lapai
Geltoni lapai dažniausiai rodo perlaistymą. Užtikrinkite tinkamą drenažą ir leiskite augalo žemėms šiek tiek išdžiūti prieš laistant kitą kartą.
2. Rudi lapai
Rudi lapai gali atsirasti dėl mažos drėgmės ar per didelio saulės spindulių kiekio. Perkelkite augalą ten, kur tiesioginių saulės spindulių nebūna ir padidinkite drėgmės lygį.
3. Lapai neskyla
Jeigu monsteros lapai nesivysto taip, kad atsirastų skilimai ar skylės, gali būti, kad jie negauna pakankamai šviesos. Palaipsniui didinkite ryškių netiesioginių saulės spindulių kiekį.
Kaip dauginasi monstera?
Monstera gali būti dauginama per stiebo auginius:
- Nupjaukite stiebą tiesiai po mazgu (taškas, kur auga lapai);
- Įdėkite atpjautą stiebą į vandenį arba drėgną žemę;
- Laikykite pamerktą stiebą netiesioginėje šviesoje, kol šaknys išsivystys (tai gali užtrukti apie 2–4 savaites). Įsišaknijus, pasodinkite į vazoną su gerai nusausintu dirvožemiu.
Pastaba dėl saugumo
Monstera augalai yra šiek tiek toksiški, jeigu juos praryja žmonės ar naminiai gyvūnai, dėl kalcio oksalato kristalų jų sultyse. Monsteras auginti nėra pavojinga, tačiau reikia būti dėmesingesniems ten, kur auga vaikai ir laikomi naminiai gyvūnai.
Kodėl verta auginti monsterą?
Monstera yra ne tik vizualiai patrauklus, bet ir palyginti mažai priežiūros reikalaujantis augalas. Tinkamai prižiūrint, monstera apdovanos vešliais ikoniškais lapais bei sustiprins bet kokią vidaus ar lauko erdvę!