Norvegija yra nuostabi šalis, kurią verta aplankyti kiekvienam iš mūsų – efektyvus ir platus transporto tinklas, neįtikėtino grožio lankytinos vietos, kvapą gniaužiantys kraštovaizdžiai ir atsipalaidavę vietiniai gyventojai – visa tai suteikia galimybę leistis į nepamirštamą kelionę.
Tačiau vis dėlto yra dalykų, kuriuos verta žinoti prieš leidžiantis į kelionę po Norvegiją. Pavyzdžiui, Norvegija yra viena brangiausių šalių planetoje, todėl patarimai, kaip sutaupyti pinigų, labai pravers jūsų kelionės biudžetui.
Dar vieną didelę įtaką jūsų kelionei turės metų laikų kaita; metų laikų skirtumai gali būti labai dideli ir turės didelę įtaką tam, ką planuojate veikti kelionės metu, tiek klimato, tiek keistų Arkties reiškinių, tokių kaip vidurnakčio saulė ir šiaurės pašvaistė, atžvilgiu.
Todėl pateikiame jums 9 patarimus, kuriuos turėtumėte žinoti, kad kelionė į Norvegiją būtų kuo sklandesnė, įdomesnė ir nuostabesnė.
1. Veikla lauke yra sezoninė, todėl kruopščiai planuokite
Norvegijoje svarbiausia yra metų laikai. Gali atrodyti, kad kiekviena ilga vasaros diena trunka amžinai, tačiau daugelio veiklų langas retai trunka ilgiau nei birželio-rugpjūčio (kartais tik liepos-rugpjūčio) laikotarpiais.
Tai ypač pasakytina apie žygius pėsčiomis – vos per du mėnesius Norvegijos Jotunheimeno nacionaliniame parke esantis nepaprastai gražus Beseggeno keterų takas gali pritraukti 30 000 keliautojų.
Kai kurie takai lieka atviri ir po vasaros, tačiau kyla rimtas pavojus, kad jūsų kelionės metu gali užklupti ekstremalios oro sąlygos, apie kurias galite būti įspėti labai iš anksto. Važinėjimas dviračiu beveik visur ir plaukimas plaustais Sjøa upe taip pat gali vykti tik vasarą.
Žiemos sporto šakoms, tokioms kaip slidinėjimas, važinėjimas sniego motociklais ir važinėjimas šunų kinkiniais, atsiveria panašios siauros galimybės, nors šunų kinkinių mėgėjai kartais gali vasarą pasivažinėti rogėmis su ratais.
Visa tai reiškia, kad būtina planuoti, o vietos turizmo biurai yra puikus informacijos šaltinis, padedantis sužinoti, kas ir kada įmanoma.
2. Gerai maitinkitės turėdami mažą biudžetą
Maisto kainos Norvegijoje gali badyti akis: normalaus lygio restorane pagrindinis patiekalas už 500 Norvegijos kronų yra pakankamai optimali kaina. Laimei, geriausi norvegiški patiekalai beveik visada to verti, tačiau tokias kainas palikite ypatingai progai ar tiesiog vakarienei.
Daugumos Norvegijos viešbučių švediško stalo pusryčiai yra nepaprastai skanūs, gausiai perpildyti ir, kas geriausia, paprastai įskaičiuoti į kambario kainą. Pasinaudokite jais, ir gali būti, kad iki vakaro jums nebereikės valgyti.
Kita vertus, jei iki pietų vėl išalksite, daugelyje kavinių yra pigesnių pietų pasiūlymų ir lengvesnių patiekalų arba galite suplanuoti pikniką su maisto produktais, kuriuos įsigysite prekybos centruose ir jų delikatesų parduotuvėse.
Užkandžiaudami žuvies turguje arba užkandžiaudami karštomis dešrelėmis, parduodamomis kiekvienoje Norvegijos degalinėje, taip pat galite pasisotinti ir neiššvaistyti savo kasdienio biudžeto. Sutaupius pinigų kitiems patiekalams, vakarienės sąskaita bus ne tokia skausminga.
3. Pirkite traukinių ir autobusų bilietus internetu
Norvegijos transporto tinklas yra efektyvus ir platus. Jei keliaujate geležinkeliu, jūsų laukia keletas vaizdingiausių Šiaurės Europos geležinkelio maršrutų. Tačiau, kad ir ką darytumėte, nemokėkite visos kainos: norvegai tai daro retai.
Beveik kiekviename maršrute Norvegijos valstybiniai geležinkeliai skiria ribotą skaičių bilietų su nuolaida (minipris). Tai, kiek mokėsite, priklauso nuo to, kaip anksti užsisakysite bilietus, todėl pradėkite planuoti, kai tik turėsite tikslią kelionės datą, net jei iki jos liko keli mėnesiai.
Iš visų šalies autobusų maršrutų Lavprisekspressen garsėja mažiausiomis kainomis pagrindiniais maršrutais – užsisakykite internetu ir iš anksto.
4. Dalyvaukite viešbučių lojalumo programose
Didžioji dauguma Norvegijos viešbučių priklauso viešbučių tinklams arba bent jau laisviau susietoms apgyvendinimo įstaigų grupėms. Prisijungimas prie vienos iš jų lojalumo programų visada nemokamas, tad rinkitės, ką tik norite.
Dar geriau – prisijunkite prie vienos iš jų, o tada ieškokite viešbučių, kurie priklauso jūsų programai, savo maršrute. Geriausių tokių programų pasiūlymas yra paprastas: kuo daugiau nakvynių praleidžiate (kiek jų praleidžiate, skiriasi priklausomai nuo tinklo ar programos), tuo daugiau nemokamų nakvynių gaunate kaip atlygį už lojalumą.
Kitas vis labiau paplitęs pasirinkimas, ypač miestuose, yra pigūs viešbučiai. Anksčiau tai buvo tik nakvynės namai (vandrerhjem), kurie žadėjo priimtinas kainas, tačiau pradėjus sparčiai kilti kainoms, atokvėpį suteikia tokie elegantiški viešbučių ir nakvynės namų hibridai kaip „Citybox“ ir „Smarthotels“.
5. Vasarą pasiimkite miego kaukę
Pripažinkime, kad Norvegijoje vidurnaktį šviečianti saulė (kuri gali reikšti 24 valandas dienos šviesos ištisus mėnesius) ir poliarinė naktis (ta pati, bet nesibaigianti tamsa) gali klaidinti arba varginti.
Iš pradžių gali būti įdomu pasivaikščioti palei nuostabų fiordą šviečiant 3 val. ryto saulei, o valgyti pietus po tamsiu nakties dangumi – nemaža naujovė. Tačiau kaip miegoti vasarą?
Daugelyje viešbučių, ypač Norvegijos šiaurėje, yra tvirtos, šviesą blokuojančios užuolaidos, tačiau vasarą pasiimkite miego kaukę, kad galėtumėte tinkamai išsimiegoti.
6. Norvegai yra tolerantiški, bet visada būkite dėmesingi
Norvegai į daugelį dalykų žiūri gana ramiai, ir jums būtų sunku rasti tolerantiškesnę tautą. Atrodo, kad ypač miestuose vyrauja principas – gerai praleisti laiką, jei tik niekam nekenkiate. Kaimo vietovėse viskas šiek tiek sudėtingiau, bet tik šiek tiek.
Visada pasitaiko išimčių, tačiau mažų miestelių ir atokių vietovių norvegai paprastai yra socialiai konservatyvesni. Tokiose vietose retai laukiamas triukšmingas ir chuliganiškas elgesys, o jei mažame kaimelyje surengsite visą naktį trunkantį vakarėlį, neabejotinai pervertinsite garsiąją norvegų toleranciją.
7. Vairavimas užtruks ilgiau nei tikitės
Daugelis Norvegijos kelių yra inžinerijos stebuklai, vedantys ten, kur joks kelias neturėtų vesti. Norvegijoje yra ilgiausi pasaulyje tuneliai ir kreivi tiltai, dėl kurių vanduo tampa nebereikalinga kliūtimi, o visa kita pasirūpina automobilių keltai. Duobės tokios retos, kad žmonės jas fotografuoja. Tik nesitikėkite važiuoti labai greitai.
Iš dalies tai susiję su vietove. Taip pat dėl to, kad, išskyrus nedidelius atstumus abipus didžiųjų miestų, greitkeliai yra tokie pat reti kaip ir duobės. Didžiojoje šalies dalyje, ypač vasarą, keliu važiuosite kartu su sunkvežimiais ir kemperiais, o nusivylimą palengvins tik pusiau reguliarios aplenkimo juostos.
Tikėkitės, kad daugumoje kelionių sulėtinsite greitį, mėgausitės vaizdais ir važiuosite vidutiniškai ne didesniu kaip 60 km/val. greičiu, o jei pakeliui sustosite – ir ilgiau.
8. Imkitės pagrindinių saugos priemonių
Norvegija yra itin saugi vieta keliauti, galbūt net viena saugiausių Europoje. Kaip ir bet kuriame dideliame moderniame mieste, populiariose turistų lankomose vietose, ypač Osle ir Bergeno Torgeto rajone, visuomet gali pasitaikyti kišenvagių.
Čia ir kitur vertingus daiktus laikykite paslėpę ir niekada nepalikite jų matomoje vietoje be priežiūros paliktame automobilyje. Jei elgsitės protingai, Norvegijoje jūs ir jūsų asmeniniai daiktai gali būti saugesni nei namuose.
9. Stebėkite orus
Įtemptas naktinių orų prognozių stebėjimas Norvegijoje nėra kokia nors keista pramoga: tai gali išgelbėti jūsų gyvybę. Net vasarą laukiniai orai gali užklupti be įspėjimo, o tai gerai, jei laiką leidžiate prie rusenančios ugnies, bet ne taip gerai, jei keliaujate pėsčiomis į Hardangerviddą ar Jotunheimeną, arba važinėjate sniego motociklais Svalbarde.
Vykdami į Norvegijos laukinę gamtą, visada turėkite šiltų drabužių drėgnam orui, taip pat vandens ir maisto atsargai. Visada praneškite kam nors (viešbučiui arba vietos turizmo biurui), kur vykstate ir kada planuojate grįžti.
Discussion about this post