Kasmet lapkričio pirmosiomis dienomis daugelis mūsų skubame lankyti artimųjų kapų. Vėlinėms turime net 2 oficialius laisvadienius. Taigi, norisi, kad kapai atrodytų gražiai, skoningai, tačiau daugelis lanko net ne vienas kapines, o daugiau jų, išsidėsčiusių skirtinguose Lietuvos kampeliuose. Tad neišvengiamai tenka pagalvoti, kaip sutaupyti. Lankant ir puošiant artimųjų kapus, verta prisiminti seną gerą posakį „mažiau yra daugiau“. O kaip jis atrodo praktikoje?
Gyvų gėlių ir augalų kompozicijos
Vienas paprasčiausių sprendimų – pagaminti rankų darbo kompoziciją ar puokštę. Jos pagrindas gali būti eglių, tujų ar pušų šakos, samanos, vytelių vainikas ir pan. Pagrindui papuošti galima įsigyti ir kelis gyvų gėlių žiedus, juos pritvirtinti.
Galima sukurti kompoziciją su viržiais, chrizantemomis.
Venkite pirktinių puokščių (ypač dirbtinių gėlių), kurias gaminant naudojamas plastikas, metalas, vadinamoji oazė, padedanti išsaugoti drėgmę. Tokios puokštės dažniausiai keliauja į tiesiai mišrių atliekų konteinerius.
Jeigu skubate, neturite daug laiko, pats paprasčiausias sprendimas – į daugkartinę vazą pamerkti gyvų gėlių.
Puokštės iš džiovintų gėlių ir augalų
Kapus puikiai papuoš ir kompozicijos iš džiovintų gėlių, dekoratyvių augalų ar net medžių (pavyzdžiui, spalvingųjų klevo) lapų. Džiovintos gėlės puikiai išsilaiko net iki pavasario, be to, tokiomis puokštėmis papuoštas kapas atrodys įdomiai ir originaliai.
Tiesa, augalus ir gėles puokštėms gali tekti susidžiovinti iš anksto, be to, pagaminti puokštę prireiks laiko, kūrybiškumo, tačiau rezultatas dažniausiai atsiperka – rankų darbo puokštės visuomet yra vienetinės, nepakartojamos, padeda išreikšti meilę ir pagarbą amžinojo poilsio atgulusiems artimiesiems.
Taip pat puokšteles galima pagaminti pridedant:
- kankorėžių;
- smilgų;
- įvairių dekoratyvių augalų šakelių su uogomis (pavyzdžiui, šermukšnių, šaltalankių, putinų) ir t. t.
Daugkartinės žvakidės vietoje vienkartinių žvakių
Pagrindinis Vėlinių atributas ant kapo – žvakės. Visų pirma, pirkdami kapų žvakes, atkreipkite dėmesį, kiek laiko jos dega. Geriau rinktis vieną didelę žvakę, degančią iki 24–84 val., o ne keletą smulkių žvakučių, kurios sudegs akimirksniu.
Vėlgi verta prisiminti, kad stilinės vienkartinės žvakės su parafino užpildu atrodo tikrai gražiai, tačiau po Vėlinių jas teks išmesti.
Be to, stiklinės sudegusios žvakės nėra rūšiuojamos, jas reikia mesti į mišrių atliekų konteinerius. Taigi, tvarumo sergėtojai ragina visuomenę ant kapo degti kuo mažiau žvakių: toks sprendimas padeda tausoti gamtą.
Kur kas geresnis ir, žinoma, žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos pigesnis pasirinkimas – daugkartinės žvakidės (arba kitaip – žibintai) su keičiamais plastikiniais įdėklais. Tokias žvakides naudosite ne vienerius metus, tik retkarčiais reikės jas išplauti. Pirminė investicija bus nemaža, tačiau išlaidos greitai atsipirks. O žvakių įdėklai, priklausomai nuo degimo laiko, kainuoja nuo ~0,5 iki 1,5 Eur.
Patariama rinktis daugiametes gėles vietoje vienmečių
Vis dar yra žmonių, kurie ant kapų gėles per metus persodina 3 kartus: pirmąsias, nebijančias šalnų (pavyzdžiui, našlaites), sodina dar pavasarį. Joms nužydėjus gegužės pabaigoje ar birželį sodinamos vasarinės gėlės (pavyzdžiui, begonijos ar jurginai), kurios žydi visą vasarą. Galiausiai, spalio ar lapkričio mėn. sodinamos rudeninės gėlės – chrizantemos, viržiai ir kt.
Tačiau tai – ne itin tvarus sprendimas. Geresnė išeitis – rinktis daugiamečius augalus. Galima parinkti gėles, kurios žydės ir pavasarį, per Motinos dieną, ir džiugins vasarą, ir net rudenį per Vėlines.
Todėl jei šiemet dar nesuspėjote parinkti kapui daugiamečių gėlių ir augalų, būtinai tai padarykite pavasarį.
Puošdami kapus, stenkitės vengti ryškių, „rėkiančių“ spalvų. Parinkite ne daugiau 2–3 spalvų augalus. Atminkite, kad puošiant amžinojo poilsio vietą svarbus saikas: jeigu kapinėse žydi daugiametės gėlės, tuomet užteks vienos Vėlinių kompozicijos ir ne daugiau nei kelių žvakelių.
Discussion about this post