Lietuvos ginkluotosios pajėgos yra viena iš svarbiausių valstybės institucijų, užtikrinančių šalies saugumą ir nepriklausomybę. Jos sudaro krašto apsaugos sistemą ir apima tiek reguliarias kariuomenės dalis, tiek papildomas institucijas, kaip Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), Šaulių sąjunga, ir kitos piliečių organizacijos, kurios gali būti įtrauktos į gynybą karo atveju.
Lietuva, kaip NATO narė, įsipareigojo laikytis Aljanso standartų ir nuolat stiprinti savo ginkluotąsias pajėgas. Todėl pateikiame jums svarbiausius faktus apie Lietuvos ginkluotąsias pajėgas, skiriamą biudžetą ir modernizaciją.
Lietuvos ginkluotųjų pajėgų struktūra ir daliniai
Lietuvos kariuomenė yra padalinta į kelias pagrindines dalis, tokias kaip sausumos pajėgos, karinės oro pajėgos ir karo laivynas. Tačiau ginkluotosios pajėgos taip pat apima ne tik reguliarias kariuomenės dalis, bet ir savanorius bei kitas kovines struktūras, kurios gali būti įtrauktos į kovą esant poreikiui.
Pavyzdžiui, Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) ir kiti koviniai piliečių vienetai yra svarbūs šalies gynybos mechanizmai. Ginkluotosios pajėgos turi daugybę specializuotų dalinių, tokių kaip Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis vilkas“, Didžiojo kunigaikščio Vytenio batalionas, Krašto apsaugos savanorių pajegos, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas, Lietuvos Karinės oro pajėgos ir kt.
Šiuo metu svarbūs Lietuvos kariuomenės projektai ir įsigijimai apima kovinių dronų, oro gynybos sistemų ir šarvuotų visureigių pirkimus. Kariuomenė taip pat nuolat atnaujina savo ginkluotę ir techniką, siekdama užtikrinti kovinę galią ir pasirengimą bet kokioms galimoms karinėms grėsmėms.
Gynybos biudžetas ir modernizacija
2024 metais Lietuva skiria 2,43 mlrd. EUR gynybos biudžetui, tai sudaro apie 3,20 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP). Ši suma yra reikšminga, kadangi Lietuva ir toliau didina savo investicijas į modernizaciją ir kariuomenės stiprinimą.
Pagrindiniai biudžeto prioritetai 2024 metams apima kovinių dronų įsigijimą, oro gynybos sistemų plėtrą ir naujų šarvuotų transporto priemonių įsigijimą.
Be to, didžiulės investicijos skiriamos infrastruktūros gerinimui. Modernizuojami svarbūs kariniai poligonai, tokie kaip Rūdninkų, Pabradės ir Ruklos poligonai, kuriuose vyksta pagrindiniai kariuomenės mokymai. Taip pat stiprinama aviacija, kuri atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant oro erdvės saugumą.
Ateities planai ir NATO reikalavimai
Lietuvos ginkluotųjų pajėgų modernizacija apima elektroninės kovos įrangą, oro gynybos sistemoms ir žvalgybos pajėgumams.
Svarbu paminėti, kad Lietuva laikosi NATO nustatytų gynybos išlaidų proporcijų: ne mažiau kaip 2 proc. BVP skiriama gynybos sektoriui, o ginkluotės ir karinės technikos įsigijimams – ne mažiau kaip 20 proc. LR Krašto apsaugos ministerijos (KAM) asignavimų.
Kita vertus, Lietuvos ginkluotosios pajėgos nuolat bendradarbiauja kartu su sąjungininkais, dalyvaudamos tarptautinėse pratybose ir misijose. Tai ne tik didina kariuomenės patirtį, bet ir užtikrina bendrą Aljanso saugumą. Lietuva taip pat aktyviai remia Ukrainą, tiekdama karinę pagalbą ir prisidėdama prie tarptautinių pastangų stabdyti Rusijos agresiją Rytų Europoje.
Lietuvos ginkluotosios pajėgos – tvirta ir modernizuota jėga
Lietuvos ginkluotosios pajėgos yra tvirta ir nuolatos modernizuojama jėga, kuri žengia koja kojon su šiuolaikiniais gynybos iššūkiais.
Didelis gynybos biudžetas ir nuolatiniai investicijų projektai užtikrina, kad kariuomenė būtų pasirengusi kovoti su įvairiomis grėsmėmis, tiek išorės, tiek vidaus. Kartu su infrastruktūros plėtra, ginkluotės modernizavimu ir karybos technologijų diegimu, Lietuvos ginkluotosios pajėgos stiprina savo vaidmenį tiek šalyje, tiek visame regione.
Discussion about this post