Egiptas traukia daugelį keliautojų, norinčių atrasti istorinius ir kultūrinius lobius, kurių nėra niekur kitur Žemėje. Tačiau kelionei į Egiptą reikia šiek tiek pasiruošti. Pateikiame keletą naudingų patarimų, kaip patirti nepamirštamą nuotykį.
1. Nesivežkite daug grynųjų pinigų, bet būkite pasiruošę duoti arbatpinigių
Egipte paplitusi bakšišo arba arbatpinigių kultūra. Egipte šiuo klausimu daug kas panašu į kitas šalis, kur, pavyzdžiui, paslaugų sektoriaus darbuotojai gali tikėtis arbatpinigių už bagažo nunešimą į viešbučio kambarį. Taip pat tikimasi, kad paliksite arbatpinigių taksi vairuotojams, nors „Uber“ paslaugomis galima naudotis norint gauti konkurencingesnę kainą.
Kiti arbatpinigiai labiau būdingi Egiptui: arbatpinigiai policininkui, padedančiam pereiti kelią, arba kupranugario, kurį norite nufotografuoti šalia piramidės, savininkui.
2. Klauskite kainų ir būkite pasirengę derėtis
Dalis Egipto arbatpinigių kultūros yra beveik nuolatinės derybos dėl prekių ir paslaugų kainų. Jei nesate prie to pripratę, derėtis gali būti nepatogu, tačiau vietiniai gyventojai paprastai yra draugiški ir vargu ar įsižeis, jei nuspręsite pasitraukti nieko neįsigiję.
Pagarbiai elgtis (arba atsisakyti derėtis, ypač jei tik vaikštote po parduotuvę) galima dešine ranka užsidengus krūtinę ir papurtant galvą. Tai gestas, kuriuo padėkojama pardavėjui, bet išreiškiama, kad nesate suinteresuotas pirkti.
3. Pinigus ir dovanas pateikite dešinėje rankoje
Egipte kairioji ranka paprastai naudojama drabužiams nusivilkti ir higienai, todėl siūlyti ją kitam asmeniui laikoma nemandagumu. Įteikdami ar priimdami pinigus ar prekes naudokitės dešine ranka, kad išvengtumėte galimos gėdos ar įžeidimo.
4. Sąskaitos ir sumokamos sumos nėra vienodos
Netgi tose įstaigose, kuriose kainos yra nustatytos, o jūs gaunate sąskaitą už prekes, būkite pasiruošę sumokėti aptarnavimo mokestį ir apyvartos mokesčio atitikmenį. Tai dažniausiai pasitaiko restoranuose ir viešbučiuose, kur kainos gali padidėti iki 25 %. Lankytojams nereikia mokėti išvykimo mokesčio, nes šis mokestis įtraukiamas į lėktuvo bilietą.
5. Išmokite keletą arabiškų žodžių
Nors tam tikri Egipto kultūros aspektai lankytojus gali užklupti netikėtai, geras būdas pasiruošti ir įveikti bet kokius neaiškumus – išmokti keletą pagrindinių frazių arabų kalba, kuri yra vietos kalba.
Visame Egipte, ypač turistų lankomose vietose, viešbučiuose ir oro uostuose, plačiai kalbama angliškai, tačiau žinodami populiarias egiptiečių ir arabų kalbų formas „labas“ (as-salām ‘alaykum), „ačiū“ (shukrān) ir praktinius klausimus, pavyzdžiui, kaip nuvykti į tualetą (el-ḥammām fain?), galite jaustis komfortiškiau ir parodyti, kad jūs domitės jų šalimi ir kultūra.
6. Išbandykite vietinį maistą
Egipte yra daugybė kulinarinių galimybių – nuo penkių žvaigždučių restoranų iki šviežiai pagaminto gatvės maisto. Visa tai – ne tik už konkurencingą kainą, tačiau ir yra labai maistinga. Pasidomėkite, kur valgo vietiniai gyventojai, nes tai paprastai geriausiai parodo, kur rasite autentiško ir skanaus maisto.
Gatvės maistas laikomas saugiu valgyti, jei galite jį nulupti arba jei jis patiekiamas karštas. Egipte neimkite maisto į burną kairiąja ranka arba ta ranka nepaduokite maisto kitam žmogui – tai laikoma nehigieniška. Jūsų padavėjas taip pat reikalaus arbatpinigių, kurie yra atskiri nuo restorano aptarnavimo mokesčio ir apyvartos mokesčio.
7. Apsirenkite konservatyviai
Kaip ir kitose musulmoniškose šalyse, Egipto kultūroje reikalaujama, kad tiek vyrai, tiek moterys rodytų mažai nuogos odos. Moterims tai reiškia, kad reikia dengti pečius ir kelius, ypač lankantis kaimo vietovėse ir religinėse vietose. Keliautojos taip pat gali prisidengti plaukus ir galvą – taip pat patartina apsisaugoti nuo karščio.
Deja, vienišos keliautojos sulauks daugiau vietinių vyrų dėmesio, tačiau tai galima sumažinti konservatyviai apsirengus ir keliaujant grupėje arba su gidu. Vyrai gali dėvėti šortus ir trumpas rankoves, tačiau vakarais jiems taip pat rekomenduojama prisidengti kojas ir rankas.
8. Gerkite į butelius išpilstytą vandenį, kad būtumėte hidratuoti ir išvengtumėte chloro
Nors vandentiekio vanduo Egipte laikomas saugiu praustis po dušu ir valytis dantis, jame yra daug chloro, todėl jo nerekomenduojama gerti. Saugiausia gerti buteliuose išpilstytą vandenį, kuris yra plačiai prieinamas, tačiau visada patikrinkite, ar nepažeistas kamštelis.
Labai mėgstamas vietinis gaivusis gėrimas yra gazuotas salyklinis gėrimas Fayrouz, kurio būna įvairių rūšių, pavyzdžiui, kriaušių ir ananasų.
9. Ramadano metu tikėkitės kitokio darbo laiko
Egipto musulmoniška kultūra apima ir švenčių dienas. Per Ramadaną – devintąjį islamo kalendoriaus mėnesį, kuris paprastai trunka balandžio arba gegužės mėnesį, – galioja vietiniai papročiai, kurie taikomi ir tarptautiniams lankytojams.
Tarp jų – susilaikymas nuo valgymo, gėrimo, rūkymo ar kramtomosios gumos nuo saulėtekio iki saulėlydžio. Nors tai nesudaro idealių sąlygų turistams, kurie nėra musulmonai, tai yra galimybė pamatyti kitą šalies pusę, ypač kai restoranai vėl atsidaro nusileidus saulei.