Pavydas yra nemaloni emocija, tačiau tai gana normalu. Visi kartais patiriame nedidelį nesaugumo jausmą ar jautrumą, dėl kurių retkarčiais galime jausti pavydą. Kartais jis kyla, kai žmogus jaučiasi nesaugus dėl savo santykių.
Patirti pavydą santykiuose yra gana normalu, ypač naujuose santykiuose arba jei santykiuose vyksta pokyčiai. Vieno sutuoktinių porų, kurios kreipėsi į santykių konsultantus, tyrimo metu nustatyta, kad 79 % vyrų ir 66 % moterų save apibūdino kaip pavydžius. Nors šis jausmas yra paplitęs, problemų gali kilti, kai pavydas iš sveikos emocijos virsta nesveika ir neracionalia emocija.
Pavydas santykiuose
Kai tai susiję su mūsų santykiais, pavydas yra reakcija į suvokiamą grėsmę – tikrą ar įsivaizduojamą. Pavydus partneris greičiausiai baiminasi, kad pašalinis asmuo bando užkariauti jo mylimojo meilę.
Pavydas taip pat dažnai siejamas su pykčio, paniekos, nerimo ir depresijos jausmu, todėl pavydas gali būti destruktyvus ir potencialiai pavojingas.
Šiek tiek pavydo gali nuraminti santykiuose ir gali būti net užprogramuotas mumyse. Tačiau didelis pavydas gali būti išvedantis iš vėžių ir neretai bauginantis, ypač todėl, kad jis gali paskatinti pavojingą elgesį, pavyzdžiui, persekiojimą, „skaitmeninį smurtą“ ir net fizinį smurtą.
Nėra pagrindo manyti, kad pavydas sumažės jo nesprendžiant. Pavydas nėra emocija, kurią galima išgyvendinti pasitelkus norus. Jis siekia pačią savasties esmę ir turi gilias šaknis, o norint įveikti šiuos jausmus, reikia sąmoningumo ir pastangų.
Pavydas ir pavyduliavimas
Santykiuose svarbu atskirti pavydą ir pavyduliavimą. Kuo jie skiriasi?
Pavydėti reiškia jausti pyktį, nusivylimą ar atskirtį dėl to, kad kažkas kitas turi tai, ko jūs neturite. Pavyduliavimas – tai baimė prarasti kažką (arba, dažniau, žmogų), ką turite, dėl trečiojo asmens.
Pavydas susijęs su savęs lyginimu su kitais ir nepakankamu savęs vertinimu, o pavyduliavimas – su nesaugumu ir grėsmės jausmu.
Normalus ir nesveikas pavydas
Retkarčiais pasireiškiantis pavydas yra natūralus, tačiau kai jis tampa intensyvus ar neracionalus, gali rimtai pakenkti santykiams. Gebėjimas atskirti sveiką pavydą nuo nesveiko pavydo yra svarbus jūsų partnerystės sėkmei.
Sveikuose santykiuose, tarp dviejų sveikų žmonių, šie jausmai gali būti išreikšti ir apdoroti gana greitai ir lengvai. Jei pavydo jausmai užsitęsia ir (arba) stiprėja arba jei atrodo, kad partneriui išsakyti savo jausmus būtų nesaugu, šie jausmai gali labai pakenkti santykiams.
Normalus pavydas
Santykiuose, kuriuose pavydo jausmas yra lengvas ir atsitiktinis, jis primena poroms, kad nelaikytų vienas kito savaime suprantamu dalyku. Pavydas taip pat gali motyvuoti poras vertinti vienas kitą ir sąmoningai stengtis, kad partneris jaustųsi vertinamas.
Pavydas taip pat sustiprina emocijas, todėl meilė tampa stipresnė. Nedidelėmis, lengvai valdomomis dozėmis pavydas gali būti teigiama jėga santykiuose.
Kai sveikuose santykiuose pasireiškia pavydas, jis kyla iš apsaugos. Vienas asmuo mato galimą grėsmę santykiams ir išreiškia susirūpinimą arba pavydą. Pora kartu racionaliai aptaria problemą ir susitaria, kaip elgtis toliau. Jie abu yra įsipareigoję santykiams ir nėra nesaugūs dėl to, kas jie yra kaip asmenybės.
Nesveikas pavydas
Kai pavydas yra stiprus arba neracionalus, situacija būna visai kitokia. Neracionalus arba pernelyg didelis pavydas dažnai yra įspėjamasis ženklas, kad santykiai gali būti žiaurūs.
Ilgainiui pavyduoliai jaučiasi taip prislėgti savo emocijų ir nesaugumo jausmo, kad ima kontroliuoti savo partnerius. Siekdami išlaikyti kontrolę ir sušvelninti ar užmaskuoti savo jausmus, jie gali griebtis finansinės prievartos, žodinių patyčių ir smurto.
Kartais nesveiko pavydo priežastis yra baimė būti paliktam ir nerimas, kad nebūsi tikrai mylimas.
Pavydo priežastys
Susidūręs su situacija, kuri gali sukelti pavydą, žmogus, kuris kovoja su šia emocija, gali reaguoti baime, pykčiu, sielvartu, nerimu, liūdesiu, abejonėmis, skausmu, savigaila ir pažeminimu. Jie taip pat gali apskritai jaustis įtarūs ar grėsmingi arba kovoti su nesėkmės jausmu.
Pavydas gali kilti dėl daugelio priežasčių, pvz., nesaugumo jausmo arba prasto savęs vertinimo, baimės būti paliktam ar išduotam, stipraus savininkiškumo arba noro kontroliuoti, klaidingo nuosavybės jausmo partnerio atžvilgiu, nerealistiškų lūkesčių dėl santykių ar partnerio palaikymo, išgyvenamos skaudžios patirties, susijusios su palikimu, nerimavimo, kad galima prarasti ką nors svarbaus ir kt.
Kas sukelia nesaugumą santykiuose?
Nesaugumas santykiuose gali atsirasti dėl partnerio nepasitikėjimo savimi (jausmas, kad jis nevertas partnerio pagarbos ir meilės). Pavydą ir nesaugumą taip pat gali sukelti numanoma arba reali grėsmė (pvz., neištikimybė). Taip pat ir intymumo ar prisirišimo praradimas arba nesugebėjimas iki galo išvystyti šių ryšių.
Pavydas gali turėti realių pasekmių
Jei pavydas nėra apdorojamas sveikai, jis gali paveikti beveik visus santykių aspektus. Tikėtina, kad nukentės bendravimas, seksas, pasitikėjimas ir partnerystės jausmas.
Deja, neretai poros pavydą klaidingai supranta kaip meilę, ypač jei jis apskritai yra sveikas ir retas. Tačiau nenormalus pavydas yra bet kas, tik ne meilė. Nenormalus pavydas santykiams sukelia chaosą, nes pavyduolis tampa vis labiau baugštus, piktas ir kontroliuojantis.
Galiausiai pavydas gali sukelti pasipiktinimą ir gynybinę reakciją. Jis taip pat griauna pasitikėjimą santykiais ir sukelia daugiau ginčų, ypač jei pavydus asmuo kelia reikalavimus ir nuolat klausinėja kito asmens. Intensyvūs emociniai išgyvenimai gali sukelti ir fizinių simptomų. Kartais pavydūs žmonės kovoja su fizinėmis reakcijomis, tokiomis kaip drebulys, galvos svaigimas, depresija ir miego sutrikimai.
Kaip kovoti su pavydu santykiuose
Jei patiriate pavydą, svarbu tai spręsti, kol situacija netapo nekontroliuojama. Tiek jūs, tiek jūsų partneris galite išmokti, kaip sveikai elgtis su pavydu.
Supraskite, kad tam tikras pavydas yra normalus reiškinys
Bus žmonių ir situacijų, keliančių grėsmę jūsų santykių saugumui. Nesvarbu, ar tai būtų flirtuojantis bendradarbis, ar daug keliauti reikalaujantis darbas, patirti šiek tiek pavydo yra normalu. Svarbu, kad rastumėte laiko pasikalbėti apie savo rūpesčius ir susitartumėte dėl tam tikrų ribų, kurios apsaugos jūsų santykius ir jūsų širdis.
Pavyzdžiui, abu galite sutarti, kad bendravimo su flirtuojančiu bendradarbiu apribojimas yra svarbus santykių sveikatai. Arba galite nuspręsti, kad pokalbiai prieš miegą, kai vienas iš sutuoktinių yra išvykęs, sumažins susirūpinimą. Svarbiausia, kad ramiai aptartumėte problemas ir kartu rastumėte sprendimus.
Išsiaiškinkite pavydo priežastį
Kai vienas iš partnerių nuolat jaučia pavydą, svarbu išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko. Pavyzdžiui, ar pavydus partneris jaučiasi nesaugus, nes kaip pora praleidžiate mažai laiko kartu? O gal santykiuose kyla pasitikėjimo problemų dėl neištikimybės? Pasistenkite suprasti, iš kur kyla pavydas ir ką galima padaryti, kad jis sumažėtų.
Sukurkite sveiką prieraišumą
Santykiai apima meilės rodymą, laiko praleidimą kartu ir prieraišumo vienas kitam kūrimą. Bet kokia grėsmė jūsų prisirišimui turėtų kelti susirūpinimą. Pavydas yra tinkamas tada, kai jis yra signalas, kad santykiams gresia pavojus.
Atpažinkite, kada pavydas yra piktnaudžiavimas
Pavydas reaguojant į realią grėsmę santykiams yra normalus reiškinys. Tačiau jei vienas iš partnerių pavydi be jokios priežasties, tai gali būti ženklas, jog reikia susirūpinti – ypač jei pavydas apima didelį pyktį, nerealius lūkesčius ir nepagrįstus kaltinimus. Be to, toks pavydas nėra vienkartinis reiškinys. Tai pasikartojantis elgesio modelis.
Kitas piktnaudžiavimo ar nesveiko pavydo požymis yra bandymas kontroliuoti kitą asmenį ir nepagrįsti kaltinimai. Jei nuolat ginatės nuo nepagrįstų ar kaltinančių partnerio klausimų, tai yra tikrų tikriausia „raudona vėliava“. Jums reikia nedelsiant kreiptis pagalbos, kol viskas dar neišėjo iš kontrolės.
Sukurkite pasitikėjimo atmosferą
Vienas iš geriausių būdų apsisaugoti nuo pavydo – sukurti pasitikėjimo atmosferą. Šis procesas prasideda nuo to, kad abu partneriai yra verti pasitikėjimo. Kitaip tariant, jie yra ištikimi, įsipareigoję ir sąžiningi.
Patikimi žmonės nemeluoja apie tai, kaip leidžia laiką. Jie taip pat neapgaudinėja savo sutuoktinių. Jei abu saugositės nuo šių spąstų, pasitikėjimas santykiuose augs ir išstums pavydą.
Pavydą galima įveikti
Kai pavydas tampa nesveikas, jis gali sugriauti santykius ir sukurti toksiškas santuokas. Dėl šios priežasties, jei jaučiate didžiulį pavydą, kuris trukdo sveikiems santykiams, svarbu susirasti terapeutą arba konsultantą, kuris padėtų suprasti, kodėl kyla pavydas. Jie gali suteikti jums priemonių, kaip sveikai susidoroti su pavydu.
Discussion about this post