Gyvenimas dažnai mums mėgsta pateikti daugybę iššūkių. Vieną akimirką gali atrodyti, kad viskas yra gerai, o kitą akimirką atsiduriate streso kupinoje situacijoje, nė nebeprisimindami, ką reiškia atsipalaidavimo jausmas. Laimei, yra būdų, kaip išlikti ramiems stresinėse situacijose.
Viskas priklauso nuo to, kaip išmokti nuraminti savo protą. Ir nors stebuklingo greito sprendimo, kaip numalšinti stresą, nėra, šie patarimai turėtų padėti geriau reaguoti į iškylančias stresines situacijas.
Mokslinis streso paaiškinimas
Prisiminkite, kada paskutinį kartą jautėte stresą. Galbūt tai buvo tada, kai jūsų viršininkas netikėtai paprašė ataskaitos arba vėlavote į vakarienę pas savo naujos antrosios pusės gimines.
Tikriausiai pastebėjote, kad atsirado daugybė fizinių simptomų – daužėsi širdis, prakaitavo delnai, apskritai jautėtės įsitempę. Tai jūsų kūno „įspėjimo sistema“, kuri pradeda veikti, kai patiriate stresą.
Kai susiduriate su stresoriumi, jūsų smegenys kuo skubiau į pagalbą pasitelkia antinksčius. Šios liaukos išskiria hormonus, padedančius susidoroti su bet kokia stresine situacija. Žinomiausi iš jų yra adrenalinas ir kortizolis.
1. Streso hormonas: adrenalinas
Adrenalinas – tai tarsi „įkrautas“ asmeninis treneris. Jis padidina širdies ritmą ir siunčia deguonį į raumenis, taip paruošdamas jus iššūkiams. Adrenalinas yra tarsi greitas energijos užtaisas, kai jo labiausiai reikia.
2. Streso hormonas: kortizolis
Kita vertus, kortizolis yra tarsi šaltakraujis treneris. Jis sureguliuoja kitus organizmo procesus, kad užtikrintų geriausią jūsų būklę stresui įveikti. Pavyzdžiui, kortizolis gali sulėtinti virškinimą arba kuriam laikui nuslopinti imuninį atsaką (tai, ką jis laiko nesvarbiu dalyku, kai esate „streso įveikimo“ režime).
Paprastai po stresą keliančio įvykio jūsų kūnas atsipalaiduoja, grįžta į įprastą būseną. Tačiau kartais savireguliacijos procesas užtrunka šiek tiek ilgiau. Tuomet įsijungia raminimo technikos.
Atlikdami konkrečius streso įveikimo pratimus, išmoksite tapti savotišku savo „pavojaus sistemos“ valdymo ekspertu ir galiausiai sumažinsite streso poveikį kasdieniam gyvenimui.
Kada stresas tampa naudingas?
Stresas nėra vien tik blogis. Tiesą sakant, viena iš streso rūšių, vadinamoji eustreso rūšis, gali būti galinga motyvavimo priemonė, skatinanti jus siekti geresnių rezultatų ir padedanti įveikti iššūkius.
Pagalvokite, kaip sunkus galutinis terminas paskatina jus užbaigti projektą arba kaip nervingumas prieš pasirodymą padeda pasiruošti. Eustresas gali padėti sustiprinti atmintį, pagerinti pažintines funkcijas ir net paskatinti asmeninį augimą ir tobulėjimą. Tai priminimas, kad esame gyvi, gebame jausti, reaguoti ir įveikti gyvenimo kliūtis.
Ramios būsenos puoselėjimas
Negalima paneigti, kad gyvename labai greitu tempu ir mūsų kasdienybėje yra daugybė iššūkių. Tikėtina, kad artimiausiu metu tai nepasikeis. Kai susiduriame su tokio pobūdžio spaudimu, gebėjimas išlikti ramiems gali gerokai pagerinti mūsų sprendimų priėmimo įgūdžius, sustiprinti mūsų psichinį atsparumą ir galiausiai lemti visavertiškesnį gyvenimą.
10 patarimų, kaip nusiraminti
Rasti ramybę naudinga ne tik siekiant suvaldyti stresą ir nerimą. Tai taip pat labai svarbi jūsų psichinės ir fizinės sveikatos palaikymo dalis. Pateikiame keletą strategijų, padėsiančių jums nusiraminti įtemptomis akimirkomis.
1. Medituokite
Reguliari meditacija padeda atpalaiduoti protą ir sumažinti stresą. Pradėkite vos nuo penkių minučių kasdien ir palaipsniui ilginkite trukmę. Galite pradėkite dieną medituodami, sutelkiant dėmesį į savo kvėpavimą arba aplinkinius garsus.
2. Parašykite (arba pasikalbėkite) apie tai
Savo minčių ir jausmų išsakymas gali turėti gydomąjį poveikį. Užsirašykite jas žurnale arba pasidalykite jomis su patikimu draugu. Kad ir su kokiais iššūkiais susidurtumėte, rašymo apie tai procesas dažnai gali padėti apdoroti emocijas ir įžvelgti daugiau perspektyvų.
3. Išbandykite kvėpavimo pratimus
Kaip minėta pirmiau, kvėpavimo pratimai yra galinga priemonė, padedanti nuraminti protą. Kitą kartą, kai jausitės prislėgti, išbandykite pasirinktą kvėpavimo techniką, kad atgautumėte ramybę.
4. Kelkite iššūkį savo mintims
Kai jaučiamės įsitempę, mūsų mintys dažnai peršoka prie blogiausio scenarijaus. Ryžtingai meskite iššūkį šioms neigiamoms mintims. Jei nerimaujate dėl galimo rezultato, priminkite sau ankstesnius laimėjimus ir savo pasirengimą.
5. Eikite pasivaikščioti (arba pasportuokite)
Įrodyta, kad reguliarus fizinis aktyvumas gerina nuotaiką ir gali padėti išvalyti mintis bei sumažinti įtampą. Pabandykite greitai pasivaikščioti per pietų pertrauką arba užsiimti joga ar pilatesu po darbo.
6. Užimkite protą naudodami rankas
Veikla, reikalaujanti susikaupimo ir rankų miklumo, pavyzdžiui, mezgimas, tapyba ar sodininkystė, gali padėti nukreipti dėmesį nuo stresą keliančių veiksnių. Jei jaučiate nerimą, pabandykite sutelkti dėmesį į ką nors praktiško, kas jums patinka.
7. Skaitykite
Skaitymas yra puikus būdas atitraukti mintis nuo stresą keliančių minčių. Paimkite į rankas gerą knygą arba perskaitykite padrąsinantį straipsnį. Tačiau stenkitės vengti socialinės žiniasklaidos, nes ji gali sustiprinti nerimą.
8. Atpalaiduokite savo kūną
Progresyvioji raumenų relaksacija (PMR) – tai technika, kurios metu įtempiamos ir atpalaiduojamos įvairios raumenų grupės. Ši praktika gali padėti sumažinti įtampą ir fizinius streso požymius. Ji ypač naudinga vakare, kad po įtemptos dienos galėtumėte atsipalaiduoti ir užmigti.
9. Klausykitės atpalaiduojančios muzikos
Rami muzika gali sumažinti kraujospūdį ir streso hormoną kortizolį. Sukurkite mėgstamiausių kūrinių grojaraštį, kad galėtumėte lengviau nusiraminti, kai jaučiate stresą.
10. Pakvėpuokite grynu oru
Gamta gali turėti atkuriamąjį poveikį mūsų protui. Net trumpas pasivaikščiojimas lauke per pietų pertrauką ar kelios minutės sode gali padėti jums jaustis labiau atsipalaidavusiems.
Įveikti stresą nėra sudėtinga
Egzistuoja daugybė technikų, kurias galite pasitelkti siekdami įveikti stresą, kuris dažnai užklumpa visai netikėtai. Todėl išbandykite bent keletą iš aukščiau pateiktų patarimų ir kartu stenkitės netapti savo minčių įkaitais. Viskas priklauso nuo jūsų, todėl pasistenkite į neišvengiamas stresines situacijas žvelgti ramiau bei pozityviau.