Stresas – viena dažniausių sveikatos problemų priežasčių. Dėl streso galime susirgti depresija, širdies, autoimuninėmis ligomis, patirti nerimo priepuolius, miego sutrikimus, kentėti dėl antsvorio ir t. t. Tačiau dažnai sveikatą ir tvarkymąsi su stresu vis nustumiame į antrą planą: juk reikia rūpintis šeima, dirbti ir atlikti dar n pareigų.
Užimtas žmogus gali tiesiog nerasti laiko savaitę trunkančiai meditacijos stovyklai, negali kada panorėjęs paimti ir išvažiuoti atostogų ar reguliariai konsultuotis su psichologu. Taigi, ką galima padaryti ir kaip sau padėti šiame skubančiame pasaulyje?
Pasistenkite daugiau judėti
Kai viskas aplink kelia didžiulę įtampą, skirkite bent 5 minutes trumpam pasivaikščiojimui (galima ir patalpose, nebūtinai lauke). Žinoma, dar didesnius stebuklus daro grynas oras ir ilgesni pasivaikščiojimai, tačiau net ir trumpas kojų pamankštinimas bus tik į naudą kovojant su stresu.
Vis daugėja tyrimų, rodančių, kad mankšta – naudinga ir mūsų kūnui, ir protui. Nuolat girdime apie ilgalaikę reguliarios mankštos naudą. Tad net ir 20 min. pabėgioję, paplaukioję ar pašokę įtemptu metu sulauksite efekto, besitęsiančio kelias valandas.
Atlikite trumpas sąmoningumo praktikas
Darbo dieną nebūtina medituoti pusvalandį: galite atlikti greitą kūno „skenavimą“ ir vos per kelioliką ar keliasdešimt sekundžių. Kita praktika – 30 sek. sutelkite dėmesį į savo kvėpavimą. Per 1 min. galite peržvelgti savo mintis, baimes, idealus. Galite praktikuoti ir sąmoningą vaikščiojimą: atkreipkite dėmesį į savo kūno judesius, kvėpavimą, aplinką. Kiekvienai iš sąmoningumo praktikų galite skirti po truputį laiko: dienotvarkė dėl to nenukentės.
Pailsėkite nuo stresorių
Gali atrodyti, kad sunku pabėgti nuo didelio darbinio projekto, nuo sesijos universitete ar net augančios kreditinės kortelės sąskaitos. Tačiau kai leidžiate sau daryti kažką kita, kartu įgyjate gebėjimą į situaciją pažvelgti naujai. Nuo streso nereikia bėgti (juk tą projektą reikės užbaigti, egzaminus išlaikyti, o sąskaitas – apmokėti), tačiau bent 20 minučių pertraukėlė visuomet yra naudinga. Jei stresą sukelia indų plovimas, naudokite vienkartines lėkšteles arba įsigykite indaplovę, o jei įtampą didina naršymas socialiniuose tinkluose, pamėginkite kurį laiką juos stipriai apriboti arba išvis ten nesilankyti.
Atsikratykite netvarkos: ir mintyse, ir erdvėse
Apie įvairias neįgyvendintas užduotis intensyviai galvojame ne tik dieną, bet galime pabusti ir naktį. Mūsų dėmesį blaško ir stresą kelia įvairūs neatlikti ar neužbaigti darbai namuose (perdegusios lemputės, girgždančios durys, nesutvarkytas vonios kambarys ir kt.). Taigi, susirašykite viską ant popieriaus ir imkitės šiuos stresorius likviduoti: jums tikrai palengvės.
Išmokite pasakyti „ne“
Kai esate užsiėmę, jums ant pečių užkraunama dar daugiau užduočių. Tačiau jos gali sukelti pervargimo ir perdegimo jausmą. Išmokti pasakyti „ne“ gali būti sunku, tačiau tai neatsiejama streso valdymo dalis. Treniruokitės nustatyti ribas ir teikti pirmenybę savo laikui bei gerai savijautai.
Deleguokite užduotis kitiems žmonėms
Visada atsiminkite, kad esate ne vienas (ir darbe, ir namuose, ir atlikdami kitas roles). Už kiekvieno daug pasiekusio žmogaus slepiasi galinga darbuotojų, konsultantų, vadybininkų ir pagalbininkų komanda, padedanti valdyti projektus ir atlikti kasdienes užduotis. Taigi, nieko blogo prašyti pagalbos ar deleguoti užduotį kažkam kitam. Taip geriausiai išnaudosite savo laiką, jo daugiau liks labiau patinkantiems, o kartu ir mažesnį stresą keliantiems darbams.
Būkite dėkingi ir kiekvienoje situacijoje sutelkite dėmesį į teigiamus dalykus
Kiekvienoje situacijoje stenkitės įžvelgti teigiamų aspektų. Priimkite gyvenimą ir žmones tokius, kokie jie yra, būkite dėkingi už pastangas, suteiktas galimybes. Be to, mokykitės koncentruotis į teigiamus dalykus ir pro pirštus praleisti neigiamus, nors iš pradžių tikrai nebus lengva.
Medituokite
Vis tik meditacija, kaip ir sąmoningumo praktikos, yra nepakeičiama ir leidžia sumažinti streso lygį bei sugrąžinti sveiką protą. 30 min. trukmės meditacija (žinoma, po darbo, kai galite šiek tiek atsipūsti) daro didžiulį poveikį visoms jūsų gyvenimo sritims. Iš pradžių per dieną galite skirti vos kelias minutes: sutelkite dėmesį į kvėpavimą, o iškvėpdami paleiskite visas neigiamas mintis, emocijas bei jausmus. Ilgainiui pastebėsite, kaip efektyviai tai padeda susidoroti su stresu.
Taip pat galite piešti mandalas, kurios suteikia veiksmingą dvasinę meditaciją ir terapinę smegenų treniruotę. Mandalų piešimas padeda sumažinti stresą, atveria vartus į dvasingumą, suaktyvina abu smegenų pusrutulius ir pasižymi dar daugybe kitų privalumų.
Bendraukite
Pokalbiai su kitais žmonėmis iš tikrųjų sumažina streso hormonų lygį jūsų organizme. Bendraukite su žmonėmis, gebančiais jus padrąsinti, palaikyti ir pralinksminti. Be to, tyrimais įrodyta, kad streso atsikratyti padeda šypsena bei juokas, tad bendraukite su optimizmu trykštančiais žmonėmis.
Ir, galiausiai, jei jums sunku savarankiškai suvaldyti stresą, apsvarstykite galimybę kreiptis į specialistus. Psichikos sveikatos specialistas gali padėti susikurti stresą įveikti padedančias strategijas, teikti paramą kovojant su negatyviomis mintimis.