Kiekvienais metais šildymo ir elektros energijos sąskaitos daugeliui mūsų šalies gyventojų kelia didžiulį galvos skausmą, o augančios šildymo ir elektros energijos kainos – dar didesnį pyktį.
Laimei, galite imtis įvairių priemonių, kad sumažintumėte sąskaitas už energiją. Todėl pateikiame jums keletą praktiškų patarimų, kurie padės efektyviai sumažinti šildymo ir elektros energijos sąskaitas.
1. Šildykite reikiamas vietas reikiamu laiku
Įsitikinkite, kad radiatoriai nėra uždengti ar užstatyti baldais, kad šiluma galėtų patekti į patalpą. Radiatorių reflektorių plokščių įrengimas taip pat padės atspindėti šilumą atgal į kambarį.
Jei įmanoma, išjungę radiatorius kambariuose, kuriais nesinaudojate, taip pat padėsite taupyti energiją ir dar daugiau sutaupyti.
Nustatykite centrinio šildymo laikmatį, kad jūsų būstas būtų šildomas tik tada, kai reikia.
2. Karštą vandenį naudokite apgalvotai
Sutrumpinus dušo laiką iki keturių minučių, tipiškas namų ūkis gali sutaupyti apie 100 eurų per metus.
Jei dažnai maudotės vonioje, vieną kartą per savaitę vonią pakeitę keturių minučių trukmės dušu, per metus sutaupytumėte 20 eurų.
3. Nevirinkite daugiau vandens, nei jums reikia
Apie 4 % tipinės sąskaitos už energiją išleidžiama virtuvės prietaisams, įskaitant virdulį, kaitlentę ir orkaitę, maitinti.
Užvirinę tik tiek vandens, kiek reikia, o ne perpildę virdulį, galite sutaupyti apie 15 eurų per metus.
4. Atjunkite energiją vartojančius prietaisus
Atliktų tyrimų duomenimis, atjungus prietaisus, kurie energiją naudoja, kai yra prijungti prie elektros tinklo arba veikia budėjimo režimu, paprastai galima sutaupyti 70-80 eurų per metus.
Daugiausia elektros energijos sunaudoja šie prietaisai:
- Išmanūs garsiakalbiai ir išmanieji namų prietaisai;
- Televizorių priedėliai ir grotuvai;
- Televizoriai;
- Mikrobangų krosnelės;
- Įkrauti telefonai, planšetiniai ir nešiojamieji kompiuteriai
5. Pagalvokite, kaip apšviečiate namus
Tai gali atrodyti akivaizdu, tačiau apšvietimas sudaro apytiksliai 10 % vidutinio namų ūkyje suvartojamos elektros energijos kiekio, todėl tikrai verta į tai atsižvelgti. Išjungę šviesą, kai jos nenaudojate arba išeinate iš kambario, per metus galite sutaupyti apie 30 eurų metinių išlaidų už elektros energiją.
Pakeitus namuose esančias lemputes LED šviestuvais, sąskaitos už elektrą gali dar labiau sumažėti, be to, per metus jūsų namuose išmetamo anglies dioksido kiekis gali sumažėti iki 50 kg – tai prilygsta maždaug 230 kilometrų nuvažiavimui automobiliu.
6. Pagalvokite, kada ir kaip naudojate skalbyklę
Laikydamiesi toliau pateiktų veiksmų galite sutaupyti apie 50 eurų per metus:
- Skalbimo mašiną įjunkite naudodami 30 laipsnių skalbimo ciklą.
- Vienerius metus sumažinkite skalbyklės naudojimą vienu skalbimu per savaitę.
- Visada naudokite skalbyklę su pilna įkrova arba naudokite pusės įkrovos programą mažesniems skalbiniams.
7. Indaplovę įjunkite vieną kartą per savaitę mažiau
Sumažinus indaplovės naudojimą vienu paleidimu per savaitę galima sutaupyti apie 27 eurus per metus. Stenkitės indaplovę įjungti tik vieną kartą, kai ji būna pilna – taip kartu sumažinsite ir sunaudojamo vandens kiekį.
8. Taupiai naudokite skalbinių džiovyklę
Venkite naudoti džiovyklę drabužiams džiovinti, nebent tai yra visiškai būtina, ir sutaupykite iki 110 eurų per metus. Kai oras neleidžia džiovinti drabužių lauke, jei įmanoma, pakabinkite juos ant kabyklų namuose.
9. Langus ir duris apsaugokite nuo skersvėjų
Senesniuose namuose šiluma prarandama per skersvėjį aplink duris ir langus, grindų plyšius arba per kaminą. Profesionaliai apsaugodami langus ir duris nuo skersvėjų, užkamšydami plyšius grindyse ir grindjuostėse, galite sutaupyti apie 200 eurų per metus.
Kitos paprastos apsaugos priemonės nuo skersvėjų, pavyzdžiui, užuolaidų, rakto skylutės dangtelių bei kamino angų uždarymas, taip pat gali padėti išlaikyti šilumą viduje ir apsaugoti nuo šalčio išorėje.