Uždarų erdvių baimė, dar vadinama klaustrofobija, tampa fobija, kai ji trukdo dirbti, mokytis ar užsiimti kita kasdiene veikla. Dažniausiai ją sukelia tuneliai, liftai, traukiniai ir lėktuvai. Pagrindinis gydymo būdas yra elgesio terapija. Kiti įveikimo metodai – atsipalaidavimas, gilaus kvėpavimo pratimai ir prisijungimas prie paramos grupės.
Kokios situacijos gali sukelti klaustrofobiją?
Dažniausiai pasitaikantys klaustrofobiją sukeliantys veiksniai yra:
- Liftai.
- Lėktuvai.
- Urvai.
- Rūsiai.
- Tuneliai.
- Traukiniai.
- Maži automobiliai.
- Magnetinio rezonanso tomografas.
- Mintys apie buvimą uždaroje erdvėje.
- Mažos patalpos be langų arba su neatidaromais langais.
Ką jaučia klaustrofobikai?
Jei sergate klaustrofobija, jaučiate nerimą dėl buvimo uždaroje ar ankštoje erdvėje. Jums gali būti sunku susikaupti ir atlikti kitus veiksmus. Jus gali kamuoti mintys apie buvimą uždaroje erdvėje. Jūsų mintys gali neleisti jums miegoti naktimis.
Kaip dažnai pasireiškia klaustrofobija?
Klaustrofobija serga apie 12,5 proc. gyventojų. Vidutiniškai žmogus, sergantis specifine fobija, pavyzdžiui, klaustrofobija, bijo trijų objektų ar situacijų. Apie 75 % specifine fobija sergančių žmonių bijo daugiau nei vieno objekto ar situacijos.
Kas serga klaustrofobija?
Klaustrofobija dažniau serga moterys nei vyrai. Nors specifine fobija gali susirgti bet kuris žmogus bet kuriame amžiuje, dauguma jų išsivysto vaikystėje ir paauglystėje.
Kaip gydoma klaustrofobija?
Poveikio terapija ir kognityvinė elgesio terapija yra du pagrindiniai klaustrofobijos gydymo būdai.
Poveikio terapija
Taikant šią psichoterapijos rūšį palaipsniui kuriama situacija, kurios bijote. Laipsniškai ir pakartotinai judant į priekį, siekiama, kad konkrečioje baimę keliančioje situacijoje jaustumėtės patogiai.
Poveikio terapija gali apimti:
- Tiesioginį susidūrimą su fobija realiuoju laiku.
- Savo baimės patirties prisiminimas ir apibūdinimas.
- Žiūrėjimas į paveikslėlius arba naudojimasis virtualia realybe, kad priartėtumėte prie realios baimės patirties, tačiau būtumėte saugioje aplinkoje.
Poveikio terapija gali būti vykdoma keliais būdais. Terapija taip pat apima atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimus. Psichologas, atsižvelgdamas į jūsų simptomų sunkumą, gali paruošti jums pritaikytą gydymo planą.
Kognityvinė elgesio terapija
Šios rūšies psichoterapija (pokalbių terapija) orientuota į fobijos valdymą keičiant mąstymo, jausmų ir elgesio būdą.
Kognityvinės elgesio terapijos metu:
- Aptarsite savo simptomus ir apibūdinsite, kaip jaučiatės.
- Giliau išanalizuosite savo fobiją, kad suprastumėte, kaip į ją reaguoti.
- Mokysitės atpažinti, iš naujo įvertinti ir keisti savo mąstymą.
- Naudositės problemų sprendimo įgūdžiais, kad išmoktumėte susidoroti su problema.
- Susidurkite su savo fobija, užuot jos vengę.
- Mokysitės, kaip išlaikyti proto ir kūno ramybę.
Ar klaustrofobijai gydyti vartojami vaistai?
Be terapijos ir minėtų strategijų, kartais trumpam laikotarpiui skiriami vaistai klaustrofobijos sukeltam nerimui gydyti. Pavyzdžiui, jūsų gydytojas gali paskirti vaistų nerimui gydyti, kai skrendate lėktuvu.
Ką daryti, kad lengviau įveiktumėte klaustrofobiją?
Be apsilankymo pas psichologą, galite išbandyti bet kurį iš toliau išvardytų būdų, kurie padės jums geriau pasijusti:
- Pasikalbėkite su žmogumi, kuriuo pasitikite: Jei kas nors išklausys jūsų klaustrofobines baimes, jums gali palengvėti.
- Išmokite atsipalaidavimo strategijų: Išbandykite gilaus kvėpavimo pratimus (lėtai ir giliai įkvėpkite pro nosį, palaikykite tris sekundes, lėtai iškvėpkite pro burną), meditaciją, dėmesingą įsisąmoninimą, progresuojančią raumenų relaksaciją (raumenų grupių įtempimą ir atpalaidavimą) ir kitus atsipalaidavimo metodus. Vizualizuokite ir sutelkite dėmesį į ką nors, kas jus nuramina.
- Prisijunkite prie paramos grupės: Paramos grupės gali būti naudingos, jei žinote, kad nesate vieni, ir dalijatės patarimais ir rekomendacijomis.
- Pasirūpinkite savimi: Valgykite gerai subalansuotą maistą, laikykitės gerų miego įpročių ir bent penkias dienas per savaitę 30 minučių mankštinkitės. Sveikas gyvenimo būdas gali sumažinti jūsų nerimą.
Klaustrofobija gali būti išgydyta
Klaustrofobijai gydyti yra ne viena metodika ir žmonės gali pasveikti. Kai kuriems žmonėms klaustrofobija išnyksta sulaukus vyresnio amžiaus. Jei taip nėra, yra įvairių būdų, kaip gydyti baimę ir fizinius simptomus, taip pat valdyti trigerius, kad galėtumėte gyventi aktyvų ir visavertį gyvenimą.