Penktadienio popietę paslydęs ir įsitrigęs tarp uolų atokioje Franklino upėje Tasmanijoje, 65 metų lietuvių baidarininkas daugiau kaip 20 valandų kovojo dėl savo gyvybės, kol galiausiai buvo išgelbėtas.
Baidarininkas Lietuvos tebėra ligoninėje ir kovoja dėl savo gyvybės po ilgos kančios Franklino upėje, kuri baigėsi kojos amputacija.
Ypatingai sudėtinga gelbėjimo operacija
„Šis gelbėjimas buvo blogiausias iš blogiausių scenarijų. Neskaitant skendimo.“ – sakė Tasmanijos policijos paieškos ir gelbėjimo tarnybos seržantas Callumas Herbertas.
Patyręs baidarininkas, turintis daugiau nei penkių dešimtmečių patirtį, įvykio metu su dešimties žmonių grupe iš užsienio keliavo po viso pasaulio upes.
Daug kartų po vandeniu bandyta išlaisvinti žmogų naudojant specialią įrangą, įskaitant virves, skriemulius ir kitą specializuotą gelbėjimo operacijoms skirtą įrangą.
„Jų keliamoji galia – 50 tonų, o mes visiškai nepajudinome šių uolų. Tai truko maždaug 10-12 valandų, bandėme nagrinėti įvairius scenarijus, kad pamatytume, ar galime išlaisvinti vaikiną.“ – sakė „Surf Life Saving Tasmania“ atstovas Ace’as Petrie.
Nepaisant gelbėtojų pastangų, galiausiai, norint išlaisvinti vyrą, jam teko amputuoti koją virš kelio.
Lietuvis išliko labai stiprus
Intensyviosios terapijos skrydžių paramedikas Mičas Parkinsonas sakė, kad vyras buvo „įstrigęs gana didelėje vandens srovėje“, apsuptas akmenų, kurie gelbėtojams buvo „itin slidūs“, tačiau net ir stresinėje situacijoje išliko stiprus ir ramus.
„Tai buvo nepaprastai stiprus ir ištvermingas žmogus, kuris visą naktį išliko toks pat. Stengėmės, kad jis kuo geriau sušiltų, žinodami, kad jis yra vandens srovėje, ir kiek galėdami jį maitinome ir girdėme.“ – sakė M. Parkinsonas.
Kalbos barjeras tapo iššūkiu gelbėtojams, kuriems teko griebtis laužytos anglų kalbos ir rankų signalų. Todėl kartu su grupe plaukęs lietuvis gydytojas atliko vertėjo vaidmenį.
„Tai mums buvo neįtikėtinas šaltinis, kurio tikrai nesitikėjome. Visą naktį, tęsiant gelbėjimo darbus ir tęsiant juos iki ryto, mes stengėmės perteikti jo įstrigimo realybę… ir vėliau jo susigrąžinimą kaip diskusiją apie gyvybę ir galūnes.“ – teigė Parkinsonas.
Patekti į atokią vietovę buvo galima tik sraigtasparniu, o vienas lakūnas atliko 37 apsisukimus, kad saugiai ištrauktų nukentėjusįjį, jo kolegas baidarininkus ir įrangą.
Vyras iki šiol tebėra kritinės būklės ir yra laikomas Karališkojoje Hobarto ligoninėje.