Kovo mėnuo žymi sodo darbų sezono pradžią. Ilgesnės dienos ir kylanti oro temperatūra kviečia mus pradėti lauko erdvių paruošimą ateinantiems mėnesiams. Štai išsamus vadovas apie tai, kokius sodo darbus reikėtų atlikti kovo mėnesį.
Pasiruošimo darbai
Darbas turėtų prasidėti nuo viso sklypo bendrai. Darbai, kuriuos turite atlikti:
- Išvalyti šiukšles: pradėkite pašalindami negyvus lapus, nukritusias šakas ir kitas per žiemą susikaupusias šiukšles. Tai ne tik atlaisvina erdvę augalų augimui, bet ir padeda išvengti kenkėjų ir įvairių sode plintančių ligų įsitvirtinimo.
- Pagerinti dirvožemio būklę: praturtinkite dirvą natūraliomis trąšomis (kompostu, mėšlu). Tai pagerina dirvožemio struktūrą, aprūpina pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis ir skatina stiprų šaknų vystymąsi.
- Ravėti: ieškokite augalų konkurentų – piktžolių. Raukite jas išsijuosę, kol mažos. Pašalinę piktžoles dabar, sutaupysite laiko vėliau ir jūsų augalai labiau prisisotins maistinėmis medžiagomis.
- Paruošti įrankius sezonui: patikrinkite visus sodo įrankius, jų techninę būklę bei švarą.
- Suplanuoti savo sodo išdėstymą: išnaudokite šį laiką, kad suplanuotumėte, ką ir kur sodinsite.
Darbas sode ir darže
Atlikę bendrus viso sklypo paruošimo darbus pradėkite rūpintis sodo ir daržo gerove. Kovo mėnesio darbai, kuriuos turite atlikti sode bei darže:
- Sėti daržoves: pradėkite sėti sėklas ištvermingoms daržovėms, tokioms kaip špinatai, ridikai, žirniai, morkos ir burokėliai. Vasariniams augalams, tokiems kaip pomidorai, pipirai ir baklažanai gyvenimo pradžią suteikite patalpose.
- Persodinti augalų sodinukus: persodinkite salotų, kopūstų, krapų ir svogūnų sodinukus į sodą. Bulvės taip pat gali būti sodinamos kovo mėnesį, bet tik tada, kai dirvos temperatūra nemažesnė kaip 6-8 laipsniai šilumos.
- Paruoškite dirvą daugiamečiams augalams: išvalykite šparagų ir braškių lysves, pašalindami senus lapus ir pridėdami komposto ar mulčiaus.
- Nugenėti vaismedžius: nugenėkite vaismedžius, kad pašalintumėte pažeistas ar apaugusias šakas. Tai pagerina oro srautą ir skatina sveikesnį bei gausesnį derlių.
- Tręšti dirvą: pagal poreikį, patręškite žemę organinėmis trąšomis ar kompostu. Tai ypač svarbu, jei planuojate auginti maistinių medžiagų reikalaujančius augalus, tokius kaip pomidorai ar pipirai.
Darbas gėlyne ir balkone
Gėlynai ir balkono vazonuose augantys augalai taip pat reikalauja dėmesio kovo mėnesį, kad vėliau pavasarį ir vasarą būtų užtikrintas spalvingas ir ryškus žydėjimas. Kovo mėnesio darbai, kuriuos turite atlikti gėlyne bei balkone:
- Sutvarkyti gėlynus ir vazonus: Pašalinkite negyvus lapus iš daugiamečių augalų ir, jei reikia, juos nugenėkite ar apskabykite. Padalinkite perpildytus daugiamečius augalus, tokius kaip chrizantemos ar flioksai, kad paskatintumėte sveiką augimą.
- Sodinti augalų svogūnėlius: kovo mėnuo yra puikus laikas sodinti vasarą žydinčias gėles, tokias kaip kardeliai, lelijos ir jurginai. Taip pat galite sėti sėklas šalčiui atspariems vienmečiams.
- Tręšti krūmus: jeigu reikia, komposto mulčio sluoksniu maitinkite visžalius krūmus, tokius kaip azalijos ir rododendrai. Tai suteiks jiems maistinių medžiagų, kai jie pradės savo augimo sezoną.
- Paruošti balkonuose esančius vazonus: paruoškite vazonus atnaujindami juose esančias žemes. Pasisodinkite žolelių, tokių kaip čiobreliai, raudonėliai ar laiškiniai česnakai, kad balkonas būtų ne tik gražus, bet ir funkcionalus.
Kodėl šiuos sodo darbus reikėtų atlikti kovo mėnesį?
Kovo mėnesį skirdami šiek tiek laiko šiems darbams, likusį pavasarį ir vasarą galėsite džiaugtis savo sėkmingai sukurtu sodu, gėlynais, balkonu ir visu grožiu apskritai. Primename, kad kovo mėnuo – jūsų galimybė pakloti puikius pamatus klestinčiai jaukiai lauko erdvei!