Milijonams krikščionių visame pasaulyje Velykos yra svarbi tikėjimo diena. Šia švente švenčiamas Jėzaus Kristaus prisikėlimas, kuris įvyksta po 40 dienų laikotarpio, vadinamo gavėnia. Bažnyčios pamaldos, apmąstymai ir malda – tai tik keletas būdų, kuriais žmonės mini šią šventę. Kitiems patinka pasaulietiškesnė Velykų šventė, pilna zuikių, krepšelių ir spalvotų kiaušinių.
Kiekvienais metais Velykos būna vis kitą dieną. Taigi, kada jos bus 2024 m., ir kaip galėtume artėjančias šventes paversti dar ypatingesnėmis bei smagesnėmis?
Šv. Velykos 2024 m.: kada jos švenčiamos?
Šiais metais Šv. Velykos bus 2024 m. kovo 31 d., sekmadienį.
Klausiate, kodėl 2024 m. Velykos švenčiamos taip anksti?
Velykų data keičiasi priklausomai nuo metų. Ši šventė yra viena iš kelių „judančių švenčių“ liturginiais metais. Kitos šventės yra Pelenų trečiadienis ir Verbų sekmadienis.
Velykos švenčiamos pirmąjį sekmadienį po Velykų pilnaties, kuri yra pirmoji pilnatis pavasario lygiadienio dieną arba po jos. Kadangi Vakarų krikščionybė naudoja Grigaliaus kalendorių, Velykos paprastai būna sekmadienį tarp kovo 22 ir balandžio 25 d.
Rytų ortodoksų krikščionybėje Velykų data taip pat skiriasi. Ši šaka vadovaujasi Julijaus kalendoriumi, todėl stačiatikių Velykos tenka nuo balandžio 4 d. iki gegužės 8 d. Šiemet jos vyks 2024 m. gegužės 5 d., sekmadienį.
Naudingi velykiniai patarimai jūsų šventei
Kadangi Šv. Velykos jau visai čia pat, tikrai verta pasidalyti keliais išbandytais velykiniais patarimais, kaip be jokių didesnių rūpesčių ir išlaidų švęsti Velykas drauge su savo šeima. Jums tereikia suburti artimuosius žmones ir mėgautis geriausiais Velykų įspūdžiais, kad ir kur šiemet bebūtumėte!
Suburkite šeimos narius ir draugus, pasirūpinant vaišių stalu
Velykų istorija Biblijoje prasideda valgymu (Paskutinė vakarienė) ir baigiasi švente (Jėzaus sugrįžimas į gyvenimą), todėl tai puikus metas suburti artimiausius žmones prie vaišių stalo.
Tradiciniai Velykų sekmadienio valgiai yra margučiai, mėsos vyniotiniai, netikras zuikis, šaltiena, kumpis, ragaišis, velykinis pyragas arba boba, varškinės „vėlykės“, džiovintų vaisių plokštainis (mozūra), nepamirštant ir daug žalumynų. Be to, gali būti patiekiama ir riebi kopūstienė (mėgstama Dzūkijoje) arba kepta žąsis (būdinga Žemaitijai).
Tačiau tikrai nėra jokios taisyklės, kad ant velykinio stalo negalite patiekti ko nors visiškai kitokio. Rinkitės maistą, atitinkantį jūsų biudžetą. O jei susirinko didelė grupė žmonių, nutarkite, kad kiekvienas paruoštų bent po vieną patiekalą. To visiškai pakaks, kad jūsų stalas būtų nukrautas gardžiausiais velykiniais patiekalais!
Būkite kūrybingi
Visos svarbios šventės skatina pirkti daugiau daiktų, dovanoti dovanas ir apskritai išlaidauti. Tačiau tai tikrai nėra būtina!
Vienas iš būdų, kaip sutaupyti pinigų Velykų šventei – pasižiūrėti, ar yra dalykų, kuriuos galite pasigaminti patys, naudodami namuose turimas medžiagas ar ingredientus.
Sugalvokite savo tradicijas
Šeimos nariai ir draugai paprastai turi mėgstamų būdų švęsti drauge, ir jie gali būti tiek sentimentalūs, tiek ir šmaikštūs. Sugalvoję savo tradicijas, paversite jas ypatingomis dėl to, kad jomis dalysitės.
Nesvarbu, ar tai būtų ėjimas į bažnyčią prieš sėdant prie velykinio stalo, šokolado slėpimas namuose, siekiant jį surasti, ar dalijimasis viltimis dėl likusių metų, šią progą galite pažymėti įvairiais paprastais, tačiau prasmingais ir smagiais būdais.
Margučių dažymas ir dekoravimas
Margučiai jau šimtmečius yra Šv. Velykų dalis, o jiems pagaminti tereikia kiaušinių, acto, vandens ir šiek tiek maistinių dažų.
- Pirmiausia kietai išvirkite kiaušinius ir leiskite jiems atvėsti.
- Į didelį dubenį pripilkite tiek šalto vandens, kad apsemtų kiaušinius. Tada įpilkite šaukštelį acto ir apie 20 lašų maistinių dažų.
- Dabar kiaušinius galite dėti tiesiai į mišinį arba galite ant jų padaryti raštus, prieš tai juos apvynioję gumelėmis ar lipnia juosta.
- Prieš išimdami kiaušinius ir leisdami jiems išdžiūti, turėsite juos pamirkyti apie 5 minutes. Kuo ilgiau paliksite, tuo tamsesnė bus margučių spalva.
Pasigaminkite velykines dekoracijas
Nėra taisyklės, kuri teigtų, kad privalote papuošti namus Velykoms, ir tikrai neturėtumėte jaustis taip, kad esate įsipareigoję išleisti daugybę pinigų papuošimams.
Jei vis dėlto norite pagražinti savo gyvenamąją erdvę, viena iš jūsų piniginei draugiškų dekoracijų yra Velykų medis.
Pradėkite nuo to, kad išeisite į lauką ir surinksite keletą nukritusių lazdelių ar mažų šakų. Sudėkite jas į tvirtą indą, pavyzdžiui, vazą ar didelį stiklainį, kad primintų medį. Dabar ateis laikas puošti!
Iš kartoninės dėžės iškirpkite keletą kiaušinio formų. Kiekvienos iš jų viršuje padarykite skylę ir perverkite kaspinu ar virvele, kad padarytumėte kilpą, kuria galėsite pakabinti kiaušinį ant medžio. Tuomet papuoškite kiaušinius, naudodami tai, ką turite – dažus, kaspinėlius, blizgučius, flomasterius. Viskas! To visiškai pakaks, kad jūsų Velykų medis būtų nepakartojamas!
Pasigaminkite karštų bandelių
Ar jums patinka kasmet parduotuvėse pasirodantys įvairūs karštų bandelių skoniai ir kvapai, o gal negalite įsivaizduoti nei vienos šventės be klasikinių karštų bandelių?
Verta pabrėžti, kad karštos bandelės nėra tokios jau brangios, ypač jei palyginsite jas su ingredientų, kurių reikėtų norint pasigaminti patiems, kaina. Taigi, šis patarimas tikriausiai nepadės jums sutaupyti, jei paprastai perkate bandeles prekybos centruose.
Tačiau jei ingredientų jau turite savo virtuvės spintelėje ir norite nebrangios, tačiau labai turiningos veiklos – ypač, jei svarstote, ką galėtumėte nuveikti su savo vaikais per Šv. Velykų atostogas – tuomet nėra ko abejoti, kad iškeptų karštų bandelių skonis ir kvapas bus vertas kiekvienos virtuvėje praleistos akimirkos.
Pabandykite laikytis gavėnios
Jei kada nors laikėtės gavėnios, pabandykite prisiminti, kaip visa tai praėjo. Jei ko nors atsisakėte, ar jums tai patiko? Nepraleiskite progos užsirašyti viską, ko išmokote iš šios patirties, ir pagalvokite, ar yra kas nors, ką norite tęsti pasibaigus gavėniai.
Apmąstykite Velykų istoriją
Galite perskaityti Biblijoje papasakotą Jėzaus mirties ir prisikėlimo istoriją. Istorija gali būti pažįstama, bet paklauskite savęs, ar šį kartą skaitant ją jums kas nors atrodo nauja ir dar iki šiol neapmąstyta.
Skirkite laiko dvasinei Velykų šventės reikšmei
Žinoma, jei grįžtume pakankamai toli į praeitį, Velykos atrodytų visai kitaip. Tai vieno svarbiausio Biblijoje aprašyto įvykio – Jėzaus mirties ir prisikėlimo – šventė. Juk gerokai lengviau atsikratyti spaudimo išleisti daugybę pinigų dovanoms, dekoracijoms ir maistui, kai prisimename, kad tai visada buvo Dievo meilės, naujo gyvenimo ir vilties šventė.
Daugelyje bažnyčių Velykos švenčiamos įvairiais būdais – nuo specialių maldų ir saulėtekio pamaldų iki procesijų gatvėse ir bažnyčios varpų skambėjimo. Skirtingų būdų, kuriais ši proga minima visame pasaulyje, įvairovė yra labai turtinga. Taip pat yra būdų, kaip galite skirti šiek tiek vietos asmeniniams apmąstymams apie šios dienos dvasinę reikšmę.
2024 m. Šv. Velykas švęskite daug prasmingiau
Atminkite, kad šiais metais Šv. Velykas galite švęsti prasmingai ir įsimintinai, neišleisdami daug pinigų. Atraskite tai, kas tinka jūsų biudžetui, ir to laikykitės. Gražių ir laimingų Šv. Velykų!