Kraujotakos sistemą sudaro kraujagyslės ir raumenys, kurie padeda kontroliuoti kraujo tekėjimą visame kūne. Šis procesas vadinamas kraujotaka. Pernešdama deguonį ir maistingąsias medžiagas į ląsteles ir padėdama atsikratyti atliekų bei anglies dioksido, kraujotakos sistema atlieka svarbų vaidmenį mūsų bendrai sveikatai.
Mūsų sveikata ir organizmo funkcionavimas priklauso nuo kraujo. Jei mūsų kraujotaka prasta, tikėtina, kad pajusime neigiamų simptomų. Tačiau, laimei, yra ne vienas liaudiškas patarimas, kuris gali padėti pagerinti mūsų kraujotaką nevartojant vaistų.
10 natūralių būdų, padedančių pagerinti kraujotaką
Norint pagerinti savijautą, ne visada būtina vartoti receptinius vaistus, o kraujotakos gerinimas nebūtinai turi būti sudėtingas procesas. Yra daug natūralių būdų, kaip kraujotakos sistemą padaryti efektyvesnę.
1. Pakankamai mankštinkitės
Mankšta yra puikus nuostabus būdas pagerinti kraujotaką. Bet kokia veikla, kuri suaktyvina kraują – nuo bėgiojimo iki važinėjimo dviračiu ar šokių – turės didelį poveikį. Mankšta stiprina visą širdies ir kraujagyslių sistemą ir leidžia širdžiai efektyviau pumpuoti kraują kraujotakos sistema.
Jei ilgai nesportavote, pradėkite pamažu. Net paprastas dvidešimties minučių pasivaikščiojimas pagerins kraujotaką. Gerindami savo fizinio pasirengimo lygį, laikui bėgant galite didinti treniruočių intensyvumą. Galėsite pereiti prie sunkesnės veiklos, pavyzdžiui, bėgimo, plaukimo ar sporto.
2. Dėvėkite tinkamus drabužius
Vienas iš labai paprastų, tačiau veiksmingų patarimų – nedėvėti aptemptų drabužių. Ankšti džinsai ir kiti itin aptempti drabužiai gali apsunkinti kraujotaką. Laisvi arba lengvai prigludę drabužiai užtikrina, kad kraujas galėtų normaliai cirkuliuoti po visą kūną.
Žmonės, turintys specifinių kraujotakos sutrikimų, taip pat turėtų pagalvoti apie aprangą, skirtą kraujotakai gerinti. Pavyzdžiui, kompresinės kojinės gali pagerinti bendrą kraujotaką.
3. Pasistenkite žiemą išlikti šilti
Šaltesniais mėnesiais galūnės (ypač pirštai ir pėdos) būna labai šaltos. Šis pojūtis dažnai atsiranda dėl to, kad dėl žemos temperatūros susitraukia kraujagyslės, kuriomis teka kraujas. Šaltos rankos ir pėdos nebūtinai yra ženklas, kad sergate kokia nors liga, tačiau kai kuriais atvejais šis pojūtis gali būti svarbus ženklas, kad kojų arterijos pradeda kietėti.
Taigi, žiemos mėnesiais pasistenkite išlikti šilti, nes tai gali pagerinti jūsų kraujotaką. Norėdami išlikti šilti, dėvėkite kelis sluoksnius laisvai krentančių drabužių. Stenkitės dėvėti bent tris sluoksnius (pvz., apatinius marškinėlius, megztinį ir striukę), kad galėtumėte prisitaikyti prie dienos metu pakilusios ar sumažėjusios temperatūros. Kitas būdas išlikti šiltai ir pagerinti kraujotaką – nuolat judėti.
Jei darbe jums tenka ilgai sėdėti prie stalo, kas trisdešimt minučių atsistokite ir pasivaikščiokite. Net jei kiekviena pertraukėlė truks tik vos kelias minutes, judėjimas pagerins kraujotaką ir palaikys šilumos pojūtį.
4. Gerkite daug vandens
Kad mūsų organai veiktų kuo geriau, jie turi būti tinkamai sudrėkinti. Net mūsų kraują didžiąja dalimi sudaro vanduo. Gerdami daug vandens užtikriname, kad visa kraujotakos sistema veiktų efektyviai. Didesnis vandens suvartojimas taip pat padeda iš organizmo išplauti kenksmingus toksinus.
Suaugusiam žmogui kasdien rekomenduojama išgerti 8 stiklines vandens. Norėdami suteikti geriamam vandeniui daugiau skonio ir jį pagardinti, į stiklinę galite įdėti sveikuoliškų skanėstų, pavyzdžiui, citrinos skiltelę ar agurko griežinėlį.
5. Pakelkite kojas
Kojų pakėlimas yra veiksmingas būdas tiesiogiai pagerinti kraujotaką ir paskatinti atsipalaidavimą. Kai tik pakeliame kojas, iš karto pajuntame palengvėjimą, nes pakėlus kojas sumažėja spaudimas kojų venoms.
Paprastai kojas reikia pakelti aukščiau širdies lygio, kad skatintumėte venų drenažą ir pagerintumėte kraujotaką. Šis procesas taip pat gali padėti pašalinti kojų patinimą. Kojos turėtų būti pakeltos maždaug dvidešimt minučių. Šią procedūrą periodiškai kartokite visą dieną.
Taip pat patartina pakėlus kojas pasukti kojas ir pajudinti kojų pirštus, kad dar labiau pagerėtų kraujotaka.
6. Valgykite riešutus
Įvairių riešutų valgymas yra puikus būdas palaikyti optimalią kraujo cirkuliaciją. Nors riešutuose yra daugybė kraujotaką gerinančių maistinių medžiagų, jie ypač naudingi, nes juose yra L-arginino – aminorūgšties, kuri, kaip įrodyta, atpalaiduoja kraujagysles ir didina kraujotaką.
Riešutus, kuriuose yra daugiausia L-arginino, lengva įsigyti bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Daug jo yra graikiniuose riešutuose, žemės riešutuose ir migdoluose. Kad riešutai būtų maksimaliai naudingi sveikatai, juos reikėtų valgyti žalius ir be jokių priedų.
7. Nepamirškite naudoti žoleles ir prieskonius
Natūralios žolelės ir prieskoniai, pavyzdžiui, ciberžolė ar ginkmedis, gali padėti užtikrinti tinkamą kraujotaką.
Vienas iš daugelio ciberžolės privalumų sveikatai yra padidėjęs kraujotakos intensyvumas. Iš tiesų tiek ajurvedos, tiek tradicinėje kinų medicinoje ciberžolė nuo senų laikų naudojama kraujagyslėms atverti ir kraujotakai gerinti, ypač dėl ciberžolėje esančio junginio kurkumino.
Tuo tarpu ginkmedis garsėja savo gebėjimu gerinti atmintį. Tai pagerėjusios kraujotakos ir padidėjusios kraujo tėkmės smegenyse poveikis. Tačiau geresnė atmintis yra tik vienas iš daugelio teigiamų kraujotakos poveikių. Ginkmedis stiprina kraujagysles ir užtikrina efektyvesnę kraujo tėkmę organizme. Naudokite vaistažolių derinį, kad gautumėte maksimalią naudą sveikatai.
Be to, vartojamas kartu su česnaku ir imbieru, kurie valo vidaus sistemas, ginkmedis turi dar didesnį poveikį kraujotakai nei vartojamas atskirai.
8. Gerkite žaliąją arbatą
Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, kurie turi daugybę privalumų mūsų sveikatai, įskaitant kraujotakos gerinimą. Konkrečiai žalioji arbata padeda pagerinti endotelio ląstelių funkciją. Gera endotelio ląstelių funkcija yra labai svarbi siekiant išvengti arterijų užsikimšimo. Geriant žaliąją arbatą kraujagyslių funkcija gali pagerėti jau po trisdešimties minučių nuo jos išgėrimo.
Kasdien išgerkite po 2-3 puodelius žaliosios arbatos, kad sulauktumėte ne tik trumpalaikės, tačiau ir ilgalaikės naudos sveikatai.
9. Valdykite stresą
Ilgainiui didelis streso lygis gali turėti didelį neigiamą poveikį savijautai, įskaitant kraujotaką. Laimei, galima daug ką padaryti, kad sumažintumėte stresą ir padidintumėte bendrą ramybės jausmą. Juokas ne tik mažina stresą, bet ir stimuliuoja kraujotaką bei skatina raumenų atsipalaidavimą.
Kai patiriate didelį stresą, jūsų kūnas įjungia kovos arba pabėgimo režimą. Dėl šios reakcijos centrinė nervų sistema apriboja kraujotaką organizme. Stenkitės sumažinti stresą savo gyvenime atlikdami atsipalaidavimo pratimus kiekvienos dienos pabaigoje.
Jūsų centrinė nervų sistema sureaguos taip, kad nusiramins ir kraujas vėl galės normaliai tekėti kūnu.
10. Šveiskite odą sausu šepečiu
Sausas šepetys gali pašalinti negyvas odos ląsteles ir pagerinti bendrą kraujotaką. Išoriškai stimuliuojant odą padidėja odos kraujotaka ir skatinamas medžiagų apykaitos atliekų šalinimas per limfinę sistemą.
Naudodami sausą šepetį, intensyviai trinkite odą, pradėdami nuo pėdų. Rinkitės šepetį, kurio šereliai pagaminti iš natūralių medžiagų. Odą šepetėliu šveiskite sukamaisiais judesiais. Kylant aukštyn kojomis link širdies.
Kraujotakos gerinimui ne visuomet būtini vaistai
Jei susiduriama su kraujotakos sutrikimais, anaiptol ne visuomet reikia akimirksniu griebtis receptinių vaistų. Neretai galima pasitelkti ne vieną veiksmingą liaudišką patarimą, kuris ne tik pagerins kraujotaką, tačiau ir bendrą savijautą.