Daržovės yra svarbi žmogaus mitybos raciono dalis. Tačiau jos taip pat gali būti naudingos ir mūsų augintiniams – šunims. Tinkamos daržovės gali papildyti šunų racioną ar tapti sveikuolišku skanėstų pakaitalu.
Svarbu žinoti, kad ne visos daržovės yra palankios šunų organizmui. Šiame straipsnyje pateikiame, kokias daržoves galite įtraukti į savo augintinio racioną, o kokių – būtinai vengti.
Šparaginės pupelės
Šunys gali mėgautis bet kokio pavidalo šparaginėmis pupelėmis – žaliomis, troškintomis, virtomis ar keptomis. Jos ne tik visiškai saugios šunims, bet ir naudingos. Šparaginės pupelės gali tapti puikiu šunų užkandžiu, papildančiu mitybą vitaminais A, C, K, kalciu, manganu, kaliu ir kitais mineralais.
Saldžiosios bulvės
Šunims gali patikti saldžiosios bulvės, tačiau geriausia jas patiekti virtas vandenyje arba garuose be odelės, nes odelė gali būti sunkiai virškinama.
Saldžiosiose bulvėse gausu vitaminų A ir C, kalcio ir kalio. Jose taip pat yra galingo antioksidanto beta karotino.
Tačiau nors saldžiosios bulvės saugios šunims, jose yra daug cukraus, todėl jomis reikia šerti saikingai, ypač, jei jūsų šuniukas turi antsvorio arba serga diabetu.
Be to, jei jūsų šuo linkęs per greitai ir nekramtant ėsti maistą, trintos saldžios bulvės, sumaišytos su įprastu jo ėdalu, gali sumažinti užspringimo riziką.
Burokėliai
Burokėliai yra sveiki šunims, jei yra apdoroti – apvirti ar lengvai paskrudinti.
Burokėliuose yra vitamino C, magnio, skaidulų, kalio, kalcio, geležies ir cinko bei kitų vitaminų ir mineralų.Burokėliuose taip pat gausu skaidulų, kurios padeda virškinimui ir tuštinimuisi.
Tačiau burokėliuose yra daug angliavandenių ir cukrų, todėl savo augintiniui svarbu juos duoti saikingai.
Taip pat burokėliuose yra daug oksalo rūgšties, kuri gali sukelti inkstų problemų, tad prieš skiriant juos savo augintiniui, rekomenduojama pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Briuselio kopūstai
Briuselio kopūstai gali tapti sveiku šuns raciono priedu. Juose yra antioksidantų, gerinančių kraujotaką, ir skaidulų, padedančių palaikyti sveiką virškinimo sistemą. Taip pat briuseliniai kopūstai turi B grupės, A, K vitaminų ir mineralų (kalcio, mangano, kalio).
Tačiau briuseliniai kopūstai šunims gali sukelti pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi, todėl nereikėtų jų padauginti.
Cukinijos
Šunys gali valgyti cukiniją, tačiau saikingai ir geriausia virtą, kad būtų lengviau suvirškinama. Jei planuojate duoti šuniui cukinijos, gerai ją nuplaukite, kad pašalintumėte visas bakterijas, ir supjaustykite mažais gabalėliais, kad nekiltų pavojus užspringti.
Cukinijose yra vitaminų A, B6, C ir K, taip pat antioksidantų, magnio ir kalio, kurie gali prisidėti prie jūsų šuns sveikatos.
Šia daržove galite papildyti antsvorio turinčio augintinio racioną, nes joje yra daug ląstelienos ir vandens, o kalorijų – mažai.
Saldžiosios paprikos
Šunys gali valgyti saldžiąsias paprikas, jei iš jų išimta šerdis ir sėklos. Šioje traškioje, mažai kalorijų turinčioje daržovėje yra beta karotino ir vitaminų A, C, E, B6, K. Beta karotinas ir vitaminas A padeda palaikyti sveiką odą, kailį ir akis, o kiti vitaminai skatina sveiką organizmo veiklą.
Paprikose taip pat gausu antioksidantų, kurie mažina uždegimą, todėl jos yra puikus užkandis artritu sergantiems šunims.
Svarbu: venkite šerti šuniuką aštriomis paprikomis, nes jose yra šunims kenksmingų cheminių medžiagų.
Kitos daržovės, tinkamos šunims
Šunims taip pat tinka brokoliai, tačiau juos reikėtų skirti saikingai. Morkos ne tik vertingų maistinių medžiagų, bet ir yra naudingos šunų dantims. Žiediniai kopūstai gali pakeisti briuselinius, tačiau jie taip pat skatina dujų kaupimąsi.
Šunims tinka ir neapdoroti arba virti kukurūzai, duodami nedideliais kiekiais. Lapiniai kopūstai, kuriuos geriausia pateikti žalius arba troškintus garuose. Nedideliais kiekiais tinkami špinatai.
Šuns mitybą galite praturtinti ir šviežiais žirniais (jokiu būdu ne konservuotais!), virtomis bulvėmis, moliūgais.
Ko vengti?
Venkite šuniui duoti konservuotų, su druska, česnaku ar sviestu gamintų daržovių.
Toksiškos daržovės šunims yra šios: svogūnai, česnakai, laiškiniai česnakai, porai, laukiniai miško grybai, neprinokę pomidorai (ir jų lapai, stiebai). Taip pat reikėtų vengti kukurūzų burbuolių.
Jei jūsų šuo suvalgė ką nors toksiško ir jam pasireiškė vėmimas, viduriavimas, drebulys, silpnumas, elgsenos pokyčiai ar kiti neaiškūs simptomai – geriausia nedelsti ir iškart kreiptis veterinarinės pagalbos.