Pomidorai – bene populiariausia daržovė. Juos mielai augina ne tik užkietėję daržininkai bei sodininkai, bet ir mėgėjai šiltnamiuose, daržuose, specialiuose auginimo maišuose, vazonuose ant palangių, daugiabučių balkonuose ir net biuruose.
Taigi, kaip auginti jų didenybes raudonskruosčius pomidorus? Kokių klaidų vengti ir ką svarbu žinoti, kad derlių semtumėte ne rieškučiomis, bet kibirais!
Pirmasis žingsnis – išsirinkti kokybiškus daigus
Jei šiemet auginti pomidorų daigus iš sėklų pristigo laiko, vietos ar tiesiog noro, ne bėda – daigų galite įsigyti sodo bei daržo prekių parduotuvėse, internetu, pagal skelbimus, taip pat socialinių tinklų grupėse ir t. t. Jei tik įmanoma, pasidomėkite Jūsų poreikius ir norus atitinkančiomis veislėmis, o prieš pirkdami augalus apžiūrėkite: jie turi atrodyti stiprūs, tvirti, būti sodriai žalios spalvos (o ne pageltę ar parudavę).
Kitas žingsnis, jei ketinate pomidorus sodinti lauke – juos šiek tiek užgrūdinti, paruošti augti lauko sąlygomis. Taigi, jei tik turite laiko, pomidorus kelias dienas iš eilės po kelias valandas palaikykite lauke, palaipsniui laiką vis ilgindami. Jei daigus sodinsite šiltnamyje, grūdinti nereikia.
Jei vis dar renkate vietą pomidorams darže, tai žinokite, kad jie labai mėgsta saulę! Tad parinkite saulėtą vietą, kuri tiesioginių saulės spindulių apšviesta bent 6–10 valandų per parą, o geriausia – visą dieną.
Kaip ir daugelis daržovių, pomidorai mėgsta derlingą, turtingą maisto medžiagų, gerai drėgmę išlaikančią, tačiau pernelyg neįmirkstančią dirvą. Geriausias būdas pagerinti dirvos kokybę – prieš sodinimą ją praturtinti kompostu.
Beje, nepamirškite, kad pomidorams reikia pakankamai erdvės: juos susodinę per arti, laukiamo efekto nepasieksite. Tarp augalų reikėtų palikti apie 45 cm tarpus, tarp eilių – apie 60 cm. Tinkamas atstumas ne tik reiškia, kad augalas gaus daugiau šviesos, bet tai padės ir užtikrinti oro cirkuliaciją – tai efektyvus būdas išvengti bet kokių ligų.
Prieš sodinimą svarbu patręšti
Jau mūsų senoliai plačiai išbandė vieną būdą, kad pomidorai augtų kaip išprotėję: į duobutę pridėdavo mažų žuvelių arba žuvų galvų. Žuvyje gausu maisto medžiagų, kurias pomidorai įsiurbia per šaknis. Tiesa, jei bijote, kad žuvis pritrauks galybę kenkėjų, galima naudoti specialiai trąšoms paruoštus žuvų miltus (2 kg šių trąšų prekybos centruose vidutiniškai kainuoja apie 5 Eur).
Kokios natūralios trąšos dar tinka? Taip pat prieš sodinant pomidorus į duobutes galima pridėti smulkintų kiaušinių bei svogūnų lukštų, duonos, bananų žievelių, organinių trąšų (granuliuoto mėšlo) ir kt.
Pasodintus pomidorus gausiai palaistykite. Vanduo taip pat gali būti praturtintas skystu jūros dumblių tirpalu ar mielėmis (receptą rasite paieškos sistemoje įrašę raktinę frazę „mielinės trąšos“).
Jau po to pomidorus kompleksinėmis trąšomis tręškite tik jiems pradėjus žydėti.
Padėkite pomidorui tvirčiau įsišaknyti: sodinkite giliau
Pomidorai – neįtikėtinos daržovės: jie gali užsiauginti šaknis bet kurioje stiebo vietoje. Turėdami tai omenyje, juos galite pasodinti šiek tiek giliau nei kitas daržoves: stiebo viršuje atsiras daugiau šaknų. Tai padeda augalams įsitvirtinti, o didesnis šaknų tinklas reiškia, kad augalas pasisavins ir daugiau drėgmės bei maisto medžiagų.
Padarykite atramas pomidorams
Daugeliui pomidorų rūšių reikia atramos: ji svarbi, kad augalas nenulūžtų, vaisiai nepūtų, kad jų neatakuotų sraigės, šliužai ir kiti kenkėjai. Paprasčiausias būdas parišti pomidorus – naudojant medinius kuoliukus ir virvutę.
Jeigu pomidoras augina daug šakų, galima pagaminti aptvarėlį jam. Tam tiesiog galima panaudoti seną vielinį tinklą. Jo skersmuo turėtų būti apie 45 cm, o aukštis – 50 cm ar daugiau.
Pomidorų skabymas
O tam, kad augalas veiksmingai augintų vaisius, o ne naudotų energiją perteklinei žalumai, būtina retkarčiais nuskabyti šoninius ūglius (kurie pradeda augti išsišakojimuose). Šie kenkėjiški ūgliai tik siurbia maisto medžiagas ir mažina augalo derlingumą.
Pomidorų laistymas
Jei pomidorai jau pasodinti, gausiai juos palaistėte, kurį laiką galite daržą ar šiltnamį palikti ramybėje. Teigiama, kad po pasodinimo ir gausaus palaistymo tuo metu vėliau pomidorų laistyti skubėti nereikia: leiskite jiems patiems ieškoti vandens ir kuo geriau įsišaknyti.
Nepamirškite ir augalų, palaikančių pomidorams kompaniją
Jeigu tikitės gausaus derliaus, nepamirškite tam tikrų pomidorų „kompanionų“. Netoliese galite pasodinti medetkų: jos padės privilioti gausesnį derlių užtikrinsiančius apdulkinančius vabzdžius. Taip pat šalia pomidorų dažnai sodinami serenčiai.
Taip gerą draugiją pomidorams sukurs vabzdžių pamėgti krapai bei bazilikai. Juk bazilikai ir pomidorai – tobulas derinys ne tik darže, bet ir ant stalo!
Taigi, linkime puikaus pomidorų derliaus!
Discussion about this post