Nors dauguma žmonių mano puikiai žinantys, kaip turėtų būti prižiūrima veja šiltuoju metų laiku, tikrai ne kiekvienas žino, kaip ją paruošti žiemai. Todėl pateikiame jums keletą paprastų, tačiau svarbių žingsnių, kaip paruošti savo veją atšiauresniems orams, kad atėjus pavasariui galėtumėte džiaugtis sveika ir gražiai atrodančia veja.
1. Pašalinkite šiukšles
Vejos išvalymas yra pirmasis žingsnis ruošiant ją žiemai. Pašalinkite nuo vejos visus lapus, šiukšles, šakas ir rąstus. Susikaupusios šiukšlės užstoja saulės šviesą ir sulaiko drėgmę, todėl atsiranda pelėsis ir kitos grybelinės ligos. Todėl kuo dažniau grėbkite lapus ir šiukšles, kad atėjus pavasariui vejoje neliktų didelių negyvų dėmių.
2. Pašalinkite piktžoles
Jei piktžolės nebus pašalintos iki žiemos, pavasarį jos sugrįš ir pradės niokoti jūsų veją. Žiemą piktžolių sėklos gali plačiai pasklisti ir konkuruoti su žole dėl tokių išteklių kaip maistinės medžiagos, šviesa ir vanduo.
Taigi, norint išlaikyti gerą kiemo būklę, piktžoles būtina išrauti prieš žiemą. Šį darbą jums padės atlikti tinkamas herbicidas. Tačiau herbicidą turite naudoti strategiškai, kad proceso metu nepažeistumėte vejos.
3. Reguliuokite žoliapjovės aukštį
Tikėtina, kad žiemą vejos nepjausite, nes ji bus pasidengusi sniegu. Tačiau paskutinį pjovimą prieš atkeliaujant sniegui reikėtų atlikti nuleidžiant žoliapjovės peilį apytiksliai 1 centimetru žemiau įprasto aukščio. Prieš šalčius trumpai nupjauta žolė apsaugo ją nuo sniego sukeliamo pelėsio ir skatina gilesnį šaknų augimą.
4. Tręškite
Prieš smarkią žiemą dar kartą patręškite veją trąšomis. Trąšos suteikia žolei papildomų maistinių medžiagų, kurias ji kaupia savo šaknyse kaip atsargą, kad prireikus galėtų jų pasisemti. Šis kuras leidžia joms išgyventi žiemą, o pavasarį augti greičiau ir tankiau.
Taigi spalio-lapkričio mėnesiais, kol žolė dar nepradėjo blukti, pasirūpinkite trąšomis. Geriau naudoti organines vejos trąšas.
5. Aeruokite veją
Aeravimas – tai mažų skylučių išgręžimas žemėje, kad būtų pašalintas suspaustas dirvožemis. Skylutės sudaro sąlygas orui, vandeniui ir trąšoms prasiskverbti giliau į žemę ir pasiekti šaknis, kur jos gali būti naudingiausios. Aeravimas yra vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sustiprintumėte šaknis ir paruoštumėte veją žiemai.
Aeruokite veją likus keturioms savaitėms iki šalčių, kad žolė spėtų atsigauti. Yra keletas įrankių, padedančių aeruoti. Nedidelei vejai aeruoti užtenka poros aeravimo batų. Batų spygliai aeruoja dirvą.
Didesnėms vejoms reikia aeravimo technikos. Tačiau šios mašinos yra gana sunkios, o joms valdyti reikia jėgos ir įgūdžių.
6. Užpildykite tuščias vietas
Tikrai nenorite savo vejoje matyti plikų dėmių. Jei planuojate užpildyti plikus lopus ir papildyti veją papildoma žole, nėra geresnio laiko nei ruduo. Žiemą nėra pavasarinių piktžolių, kurios užgrobia išteklius ir maistingąsias medžiagas, todėl žolės sėklos turi geresnes galimybes augti. Be to, pavasarį galėsite pasigirti sodria žalia veja.
Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, rinkitės vėsaus sezono žolės sėklas ir gausiai paskleiskite jas naudodami barstytuvą. Kol pasirodys pirmieji daigai, nepamirškite reguliariai laistyti.
7. Žolės purenimas
Žolės purenimas – tai procesas, kurio metu pašalinamas negyvos žolės sluoksnis, susikaupęs tarp dirvos ir žolės lapų. Jei dar neatsikratėte, padarykite tai dabar. Per daug susikaupusios velėnos trukdo žolei gauti svarbiausių maistinių medžiagų. Gauti maistinių medžiagų ypač svarbu prieš žiemą, kai veja ruošiasi žiemos miegui. Taigi pasinaudokite grėbliu ir atsikratykite nepageidaujamų velėnų.
8. Nebelaistykite vejos
Sumažėjus temperatūrai, sumažėja ir vandens poreikis. Todėl žiemą vejos jums nereikės laistyti, skirtingai nei vasarą. Todėl nepamirškite išjungti autonominių laistymo sistemų. Jei veja bus pernelyg drėgna, galite jai pakenkti. Todėl prieš žiemą pasistenkite laistymo dažnumą sumažinti, nes šaltuoju metų laiku ji bet kuriuo atveju gaus labai daug drėgmės.
9. Genėkite ir saugokite medžius bei krūmus
Ruošiant medžius žiemai, svarbiausia sukurti jiems aplinką, kad jie galėtų laimingai žiemoti. Taigi prieš žiemą būtina pašalinti negyvas ir užkrėstas medžių dalis, kad išvengtumėte grybelių ar vabzdžių antplūdžio ir paruoštumėte juos ilgam poilsiui. Be to, peraugę medžiai ir krūmai gali užstoti saulės spindulius, todėl dalis vejos liks be saulės.
Vis dėlto būtinai naudokite švarius ir dezinfekuotus medžių genėjimo įrankius, kad išvengtumėte ligų plitimo nuo vieno augalo ant kito.
10. Mulčiuokite daugiamečius augalus
Dauguma daugiamečių augalų žiemą užmiega. Padėkite mulčio sluoksnį, kad paruoštumėte juos šalčiui. Organiniam mulčiui sukurti galite naudoti sugrėbtus lapus. Kitas puikus mulčias – žievės drožlės, šiaudai, visžalės šakelės ir kitos stambios organinės medžiagos žiemai. Mulčias veikia kaip izoliacinė antklodė, apsauganti augalus nuo ekstremalių temperatūrų.
Veją žiemai paruošti nėra sudėtinga
Kaip matote, paruošti veją žiemai nėra taip sunku, jei turite tinkamų priemonių ir vadovaujatės teisingais patarimais. Šiek tiek papildomų pastangų ir laiko padės išlaikyti švarų ir sveiką kiemą net ir šaltuoju metų laiku.
Discussion about this post