Pūkenis – tai dekoratyvinis krūmas arba nedidelis medelis, auginamas dėl ryškių, violetinių arba geltonų lapų ir pavasarį subrendusių žiedų, kurie „išsiskleidžia“ tarsi pūkų debesys. Pūkenis paprastai pasižymi išsišakojusiu, išsikerojusiu augimu. Dėl savo išskirtinės išvaizdos jis jau seniai tapo daugelio sodų dalimi.
Taigi, žinant, kada reikia sodinti pūkenį ir kaip jį tinkamai genėti, galima užtikrinti jo optimalų augimą.
Pūkenis: kada sodinti?
Konteineriuose auginamus pūkenius geriausia sodinti pavasarį, tačiau juos galima sodinti ir rudenį.
Gerai drenuojamoje dirvoje iškaskite duobę, dvigubai platesnę ir tokio pat aukščio kaip šaknų kamuolys. Sodindami nepridėkite jokių trąšų, nes jos gali nudeginti šaknis. Prieš sodindami šaknis atlaisvinkite rankomis.
Įstatykite augalą į duobę ir iki pusės ją užpilkite. Sutankinkite žemę, kad pašalintumėte oro burbuliukus, ir pakartokite šį procesą su kita duobės puse.
Kai dirva sutvirtės, už šaknies kamuoliuko ribų užberkite 3 cm dirvožemio žiedą vandeniui sulaikyti. Įdėkite 8 centimetrų mulčio, tačiau nė viena jo dalis neturi liesti kamieno. Gausiai palaistykite.
Kada genėti pūkenį?
Pūkenius galima genėti žiemos pabaigoje arba labai anksti pavasarį. Paprastai pūkeniai genimi labai anksti pavasarį, kai augalas dar daugiausiai miega ir genėjimas jam sukelia mažiau streso. Vasarą žydinčius medžius, tokius kaip pūkeniai, reikia genėti prieš pasirodant žiediniams pumpurams.
Lapuočių žydinčių augalų genėjimo taisyklė teigia, kad jei jie žydi po birželio 1 d., kaip pūkenis, genėti reikia anksti pavasarį. Jei norite atjauninti augalą, pūkenį galima genėti ir žiemos pabaigoje, jei norite jį nugenėti iki pat žemės.
Pūkenio genėjimas
Metodas, taikomas genint pūkenį, priklauso nuo to, ar norite medžio, ar krūmo.
Kaip genėti pūkenį kaip medį
Medį reikia pradėti genėti jauną ir pašalinti visus papildomus stiebus, paliekant tik vieną stiprų centrinį stiebą.
Bendrojo genėjimo metu pašalinkite seną medieną, ligotą ar sulūžusią augalinę medžiagą, sutvarkykite atžalas. Reikia pašalinti visas susikryžiavusias šakas, kad išvengtumėte jų suspaudimo ir trynimo.
Kaip genėti pūkenį kaip krūmą
Pūkenio kaip krūmo genėjimas yra daug mažiau varginantis. Galite leisti augti papildomoms šakoms ir paprasčiausiai genėti galūnes, kad suvaldytumėte formą. Natūralų išsišakojusį augimo pobūdį galima pakeisti žiemos pabaigoje augalą nukirpus beveik iki pat žemės.
Tai privers augti naujas atžalas ir sutvirtins bendrą krūmo išvaizdą. Šalindami bet kurį iš pagrindinių kamienų, visada pjaukite prie medžio pagrindo.
Labai mažas, neproduktyvias šakeles ir šakas reikėtų šalinti iš centro, kad atsirastų oro srautas ir įsitvirtinusi mediena turėtų vietos augti.
Tinkami genėjimo būdai
Prieš pradėdami genėti, turite įsitikinti, kad įrankiai aštrūs ir švarūs, kad išvengtumėte ligų plitimo.
Kai reikia pašalinti šaką ar didelį medžio gabalą, pjaukite švariai, nedideliu kampu 0,5 cm už šakos kaklelio. Šakos kaklelis – tai pagrindinės šakos iškilimas, iš kurio išaugo antrinė šaka.
Taip pjaunant išvengiama pjūvio į pirminę medieną ir patogenų patekimo. Genint pūkenį retai kada reikia genėti viršūnėmis, tačiau jei šalinamas nedidelis medienos kiekis, visada genėkite prieš pat augimo mazgą. Taip sukursite pusiausvyrą, kai išaugs mazgas.
Pūkenio sodinimas ir genėjimas nėra sudėtinga užduotis
Jei visuomet svajojote savo sode auginti pūkenį, jo sodinimas ir genėjimas nuo šiol neturėtų jūsų gąsdinti. Remdamiesi šiais patarimais, galite nesunkiai užtikrinti, kad jūsų puoselėjamas pūkenis atrodytų nepriekaištingai.
Discussion about this post