Lapkritis – vienas tamsiausių ir niūriausių metų mėnesių. Jam įsibėgėjus, norisi ne lįsti į lauką, tačiau sėdėti prie židinio, gurkšnoti kakavą ir skaityti gerą knygą. Tačiau pabūti lauke – taip pat labai naudinga: ne tik puoselėsite augalus ir visą sodą, bet ir pakvėpuosite grynu oru bei pajudėsite, tad geresnė nuotaika – garantuota. Taigi, ką dar galima nuveikti darže, sode ir gėlyne paskutinį rudens mėnesį?
Bendrieji darbai kieme rudenį
- Jeigu vis dar laikosi teigiama temperatūra, galima sodinti krūmus, spygliuočius, kitus visus metus žaliuojančius augalus, taip pat ir svogūnines gėles.
- Sugrėbkite visus likusius nukritusius lapus. Be to, nepatingėkite jų kompostuoti – kitą rudenį turėsite puikią trąšą.
- Apdenkite augalus, kurie neatsparūs šalnoms – juk norite, kad jie sulauktų pavasario ir šiltiems orams sugrįžus nereikėtų pirkti naujų.
- Jau po truputį galite pradėti įrengti lesyklas ir lesinti paukštelius.
Darbai darže ir šiltnamyje lapkričio mėnesį
- Prieš žiemą daržą rekomenduojama nuravėti: ligoms ir daržo kenkėjams peržiemoti švarioje žemėje be piktžolių bus kur kas sunkiau.
- Galite pasėti pavasarinių žalumynų – ridikėlių, salotų, laiškinių ar įprastų svogūnų, krapų, petražolių ir kt. Po sėjos lysves pamulčiuokite durpių sluoksniu – substrate geriau laikosi drėgmė, jis iš dalies apsaugo nuo įšalo, žalumynai greičiau sudygs.
- Taip pat galite sodinti česnakus – jie puikiai toleruoja šaltį.
- Jei dar neiškasėte, iškaskite šakniastiebius – burokėlius, ropes, salierus ir kitas daržoves. Po to šias daržoves suneškite į rūsį, garažą ar kitą vėsią vietą ir sluoksniuokite dėžėse, į tarpus pildami drėgno smėlio ar pjuvenų – tik taip daržovės nepradės vysti ir išsilaikys iki pat pavasario.
- Taip pat nepamirškite ir šiltnamių. Natūralu, kad kokybiškuose, šiltuose ir gana sandariuose polikarbonato šiltnamiuose daržovės auga iki pat didesnių šalnų, tad derlingasis sezonas prasitęsia net iki lapkričio mėn. Tačiau nuėję į šiltnamį šiuo metu, jau rasite tik apdžiūvusius agurkų ir pomidorų stiebus, tad juos išraukite, išleiskite iš rezervuarų laistymo vandenį, išneškite visus įrankius, o dirvą sukaskite ir patręškite.
Darbai sode lapkričio mėnesį
- Nuo medžių kamienų pašalinkite kerpes, senos žievės atplaišas ir kitus darinius.
- Atlikite sanitarinį genėjimą – pašalinkite sausas vaismedžių ir vaiskrūmių šakas.
- Nurinkite vaismedžių šakoms skirtas atramas. Šakos be vaisių ir lapų – lengvutės, todėl jų prilaikyti nebereikia.
- Nubalinkite medžių kamienus. Daugelis sodininkų tai suskumba daryti pavasarį, tačiau dažnai susivėlina, tad procedūra iš dalies praranda prasmę. Medelius, ypač jaunus, apsaugoti nuo temperatūrų svyravimų ir ryškių saulės spindulių svarbu ir žiemą, taip pat balinimas padės sunaikinti įvairius kenkėjus. Balinti reikėtų tada, kai dar neprasidėjusios stipresnės šalnos.
- Galiausiai, medžių kamienus, jei tik yra poreikis, galite aprišti – tai efektyvus būdas apsisaugoti nuo graužikų, laukinių gyvūnų (stirnų, kiškių ir kt.).
Darbai gėlyne lapkričio mėnesį
- Pašalinkite pašalusius augalų lapus, stiebus.
- Prasidėjus įšalui, mulčiuokite svogūnines gėles (taip pat pasodintas šiemet) bei daugiametes gėles. Beje, jei nebe pirmus metus auginamoms gėlėms užtenka maždaug 5 cm pjuvenų, durpių ar sausų lapų sluoksnio, o šiemet sodintoms gėlėms reikėtų dvigubai storesnio „patalo“, apsaugančio nuo stipraus šalčio. Ant augalų, kurie turi aukštesnius kerus, galima supilti durpių kauburėlius: durpės augalus taip pat apsaugos nuo šalčio.
- Taip pat kai kurias gėles, pavyzdžiui, dvimetes, galite pridengti eglišakiais. Augalus, kurie jautrūs šalčiams, taip pat galima aprišti eglių šakomis arba šiaudais.
- Didesnėms šalnoms prasidėjus, metas iškasti jurginus ir kanus, sudėti svogūnėlius į dėžutes ir padėti į vėsią, sausą vietą, kur jie gulės iki pavasario.
Pasisodinkite mini daržiuką ant palangės
O jei esate užkietėję sodininkai ir daržininkai, per žiemą tikriausiai pasiilgsite sodininkystės ir norėsite įkišti rankas į žemę. Tad mini daržiuką galite užsiauginti ant palangės: turėsite veiklos, be to, sveikų pačių užsiaugintų žalumynų. Ant palangės dažniausiai auginami žalumynai ir prieskoniai:
- svogūnų laiškai;
- bazilikai;
- šalavijai;
- rozmarinai;
- petražolės;
- krapai;
- aitriosios paprikos;
- pipirinės;
- ridikėliai.
Tad produktyvaus ir sėkmingo lapkričio visiems augalų mylėtojams!
Discussion about this post