Kūčios yra viena svarbiausių kultūrinių ir religinių švenčių Lietuvoje. Šios šventės metu artimieji susirenka prie bendro stalo, mini Kristaus gimimą, atiduoda duoklę protėviams, dalinasi artumu, maistu ir Kalėdų laukimu.
Kūčios yra ypatinga šventė Kalėdų išvakarėse (gruodžio 24 d.). Tai paprastai yra šeimos ar artimiausių draugų vakarienė. Kūčių metu valgyti sėdama užtekėjus Vakarinei žvaigždei. Stalą senovėje apdėdavo šienu, dalį jo dėdavo ir pastalėn. Ant šieno klodavo staltiesę ir dėdavo patiekalus. Prieš valgydami visi atsistodavo. Vyriausiasis garsiai melsdavosi, o paskui visi vieni kitiems linkėdavo sveikatos, laimės.
Šiandien mieste šieno daug rasti nepavyks, tačiau daugelis siekia po staltiese padėti bent saujelę šieno, nes jis vėliau tampa burtų ir žaidimų dalimi.
Kūčioms nuo seno gamindavo 12 ar 13 patiekalų. Tai turbūt simbolizavo 13-os ar 12-os mėnesių metus, skaičiuojamus pagal Mėnulį. Metus ėmus skaičiuoti pagal Saulę, Kūčioms imta gaminti 12 patiekalų, nors šiandien neretai šios tradicijos nebesilaikoma. Priklausomai nuo svečių skaičiaus patiekalų mažėja arba gausėja. Tačiau išlikę tam tikri tradiciniai patiekalai, be kurių Kūčios nebūtų Kūčiomis. Kūčių vakarienė pradėdama bendru kalėdaičių valgymu.
Nors šiandien Kūčios yra siejamos su krikščionybe ir Kristaus gimimu, iš tiesų tai – labai senas ir gilias tradicijas turinti šventė. Tad ir žaidimų bei burtų apie kuriuos sužinome iš tėvų ir senelių, gausu ir jų tradicijos bei reikšmė turi gilią prasmę. Galbūt ne visos jos turi reikšmę ir prasmę šiandien, moderniame pasaulyje, bet jei žvelgiame į visus burtus kaip į žaidimą – tai puikus laiko praleidimas atitraukiantis nuo tiesiog pilvo prisikimšimo šventės metu.
Kūčių vakaro stebuklai, magija ir tradicijos
Kūčių vakaras Lietuvoje yra laikomas stebuklingu dėl senovės tradicijų ir tikėjimo. Nuo senų laikų tikėta, kad būtent Kūčių vakarą prabyla gyvuliai, vanduo virsta vynu, o sapnai ir burtai išsipildo. Be to, maistas, pabuvęs ant Kūčių stalo, yra laikomas stebuklingu.
Valgis, atsidūręs ant Kūčių stalo, savotiškai įkraunamas gerais palinkėjimais, nes prie Kūčių stalo žmonės linki vienas kitam laimės, sveikatos ir sėkmės. Daugiausia šio vakaro būrimų – tai merginų ir vaikinų siekimas sužinoti savo ateitį. Kūčių vakaras būdavo laikomas stebuklingu, jo metu jaunimas spėdavo ateitį. Kaip ir per adventą, burtai daugiausia būdavo apie gyvenimą, meilę ir derlių.
Tam tikra magiška tvarka yra ir tam tikros tradicijos, susijusios su Kūčiomis. Niekam nereikėdavo galvoti, kaip ruoštis Kūčioms – viskas buvo tarsi savaime suprantama, o bet koks nukrypimas nuo tvarkos buvo laikomas blogu ženklu.
Kūčių vakaro „taisyklės“
Tad prisiminkime, kokios tos taisyklės buvo laikomos visa ko pagrindu ir kurių nebuvo galima nepaisyti?
Štai keletas svarbių Kūčių tradicijų Lietuvoje:
- Kūčių stalas būna padengtas balta staltiese, po kuria dedama sauja šiaudų. Matomoje vietoje kabinamas pintas sodas. Sode įpinti paukšteliai, saulės ir augalų motyvai, kurie reiškia šviesos ir pavasario laukimą.
- Prie Kūčių stalo renkamasi patekėjus Vakarinei žvaigždei, kuri senovėje buvo laikoma mirusiųjų vėlių atbudimo ženklu, o krikščioniškoje tradicijoje – kelrode, vedančia į Kristaus gimimo vietą.
- Pagrindinis Kūčių patiekalas yra kūčia, kuri gaminama iš daigintų ir šutintų kruopų, pasaldintų medumi ir pagardintų riešutais, aguonomis, džiovintomis spanguolėmis ir obuoliais. Kūčia buvo skirta vaišinti protėvių vėlėms, todėl pirmasis šaukštas būdavo atidėtas jiems, o vėliau patiekalas dalinamas visiems šeimos nariams.
- Kūčių stalo paprastai būna dvylika patiekalų, kurie atitinka dvylika mėnesių metuose arba dvylika Kristaus apaštalų. Tradiciškai per Kūčias nevalgoma gyvūninės kilmės produktų, todėl dauguma patiekalų yra iš grūdų, daržovių, grybų ir žuvies. Daugelis laikosi tradicijos bent truputį paragauti visų dvylikos patiekalų, nes tai turėtų užtikrinti turtą ir sėkmę ateinančiais metais.
- Kūčių stalo vaišių negalima išnešti iš namų, nes tai reikštų, kad išnešama ir namų gerovė, sėkmė ir laimė. Kūčių stalo likučiai būna paliekami visai nakčiai, kad galėtų vaišintis vėlės ir gyvūnai. Kūčių stalo negalima valyti, nes tai reikštų, kad valomi ir mirusiųjų pėdsakai.
Kūčių burtai – 8 žaidimai
Burtai ir žaidimai yra dalis senovės tradicijų, kurios perduodamos iš kartos į kartą. Tačiau svarbu prisiminti, kad jie yra skirti tik pramogai ir jų rezultatai neturėtų būti laikomi rimtais.
1. Kučių burtai su šiaudais
Šiaudo traukimas yra vienas geriausiai žinomų Kūčių vakaro burtų. Prieš dengiant Kūčių stalą po balta staltiese reikia paskleisti glėbelį šieno ar kitokių šiaudų. Po staltiese lietuviai visuomet paskleisdavo glėbelį šiaudų ar šieno.
Šiaudo traukimo burtas atliekamas taip: pavalgius, kiekvienas šeimos narys traukia po vieną šiaudą. Kuo šiaudas ilgesnis ir storesnis, tuo geresnis ir ilgesnis bus gyvenimas.
2. Kūčių burtai su kūčiukais
Kūčių burtas su kūčiukais yra vienas iš tradicinių Kūčių vakaro burtų. Šis burtas atliekamas taip:
- Po Kūčių vakarienės reikia paimti saują (būtinai saują!) kūčiukų.
- Reikia suskaičiuoti kūčiukus saujoje.
- Jei kūčiukų skaičius yra lyginis, tai reiškia, kad ateinantys metai bus sėkmingi santykiams.
- Jei kūčiukų skaičius yra nelyginis, tai reiškia, kad teks palaukti kitų metų.
- Visus ištrauktus kūčiukus reikia suvalgyti.
3. Žvakės burtas
Tai ateities numatymo burtas. Reikia uždegti vaško žvakę ir laikyti ją virš stiklinės vandens. Vandenyje susidaro žvakės lašų figūros, kurios turi reikšti ateities įvykius. Pavyzdžiui, jei matosi žiedas, tai reiškia tuoktis, jei kryžius, tai reiškia mirtį, jei žvaigždė, tai reiškia sėkmę ir t.t.
4. Kūčių burtai su obuoliais
Obuoliai dažnai puikuojasi ant Kūčių stalo, tad natūraliai traukia atlikti tokį burtą:
- Su peiliu reikia nulupti obuolio žievelę, stengiantis, kad ji nesuplyštų.
- Tada mesti žievelę pro petį.
- Reikia atpažinti į kokią raidę panaši nukritusi žievelė.
- Ta raidė – tai pirmoji jūsų būsimo išrinktojo vardo raidė.
5. Kūčios burtas
Kūčia yra svarbus Kūčių vakaro patiekalas, tad natūralu, jog su šiuo skanėstu susijęs ir burtas. Reikia išmaišyti kūčią ir paskirstyti ją visiems šeimos nariams. Tada reikia pažiūrėti, kas kieno kūčioje yra. Jei yra riešutas, tai reiškia turtą, jei obuolys, tai reiškia sveikatą, jei spanguolė, tai reiškia meilę, jei aguona, tai reiškia ramybę, jei kviečiai, tai reiškia derlių.
6. Kūčių burtai su šlepetėmis
Dar vienas burtas Kūčioms yra su šlepetėmis:
- Netekėjusios merginos turi pasiimti savo šlepetę į ranką.
- Reikia nusisukti nugara į duris ir mesti šlepetę per save į durų pusę.
- Jei šlepetės priekis atsisuks į duris, tai reiškia, kad ateinančiais metais gali tekti keisti gyvenamąją vietą.
- Jei atsisuks šlepetės kulnas į duris, tai reiškia, kad šiais metais gyvenamosios vietos keisti dar neteks.
7. Popieriaus burtas
Reikia iškirpti iš popieriaus įvairias figūras, pavyzdžiui, žmogų, gyvūną, gėlę, namą ir t.t. Tada reikia sudėti jas ant stalo ir uždengti skudurėliu. Kiekvienas žaidėjas turi ištraukti po vieną figūrą ir pažiūrėti, ką ji reiškia. Pavyzdžiui, jei žmogus, tai reiškia draugystę, jei gyvūnas, tai reiškia gausą, jei gėlė, tai reiškia grožį, jei namas, tai reiškia persikraustymą į naujus namus.
8. Vandens burtas Kūčioms
Reikia virintą įpilti jį į dubenį. Tada reikia įdėti į vandenį įvairių daiktų, pavyzdžiui, monetas, žiedus, sagas, žirklės ir t.t. Kiekvienas žaidėjas turi ištraukti iš vandens po vieną daiktą ir pažiūrėti, ką jis reiškia. Pavyzdžiui, jei moneta, tai reiškia pinigus, jei žiedas, tai reiškia santuoką, jei saga, tai reiškia kelionę, jei žirklės, tai reiškia ginčą.
Žaidimai Kūčių vakarui
Per Kūčias yra žaidžiami žaidimai, kurie dažniausiai susiję su burtais ir ateities spėjimu. Taip pat yra žaidžiami ir smagesni užstalės žaidimai, kurie padeda praskaidrinti šventinę nuotaiką. Vienas populiariausių užstalės žaidimų – „Kas aš toks?“ Kiekvienas žaidimo dalyvis sugalvoja ir kitam dalyviui (žinoma, jam nematant) ant kaktos užklijuoja popierėlį / lipduką su kokiu nors su šventėmis susijusiu personažu (tai gali būti Kalėdų senis, sniego senis, elnias, snieguolė ir kt.). Tada kiekvienas dalyvis turi atspėti, kas jis toks, klausdamas tik „taip“ ar „ne“ atsakomus klausimus.
Tinka ir kiti įprasti užstatės žaidimai. Žinoma, reikia vengti tokių, kurie skatina stipriųjų gėrimų vartojimą. Taip pat tai ramesnė ir sakralesnė šventė, tad ir žaidimai turėtų būti ramesni, suburiantys, neturintys azarto elementų.
Galiausiai – svarbu būti su šeima
Ir galiausiai visos šventės prasmė – buvimas su šeima ir artimiausiais, mylimiausiais žmonėmis. Todėl, kad ir ką veiktumėte – ištikro svarbu, jog būtumėte kartu. Tai didžiausia laimė, kurios jokiais burtais neprisišauksite.
Discussion about this post