Užgavėnės – archajiška žiemos išlydėjimo ir pavasario sutikimo šventė, kuri skirtingais pavadinimais minima ne tik Lietuvoje, tačiau ir įvairiose Europos šalyse, JAV bei kitur.
Užgavėnių kilmė ir tradicijos
Senovėje lietuviai šią šventė vadino „Ragučio švente“ ir minėjo per pavasario lygiadienį.
Jai buvo būdingi įvairūs šventiniai papročiai, žaidimai, ritualai. Vieni ryškiausių – puošimasis žvėrių kaukėmis, persirengimas įvairiomis būtybėmis, vaikščiojimas po gyvenvietes, Storulio Lašininio ir Liesojo Kanapinio (aliuzija į žiemą ir pavasarį) kova.
Didelis dėmesys buvo skiriamas žiemą simbolizuojančiai Morei (skirtinguose Lietuvos regionuose dar vadinama Sena Boba, Kotre, Gavėnu ir kitais pavadinimais), kuri šventės metu buvo vežiojama po gyvenvietes, o pabaigoje buvo tradiciškai sudeginama, taip įtvirtinant, kad iš gamtos išvaroma žiema ir blogis.
Sakyta, kad per šią šventę galima dirbti tik lengvus darbus, kitu atveju per ateinančius metus kankins nuovargis, poilsio trūkumas, ir nepabaigti darbai.
Į Lietuvą atėjus krikščionybei, „Ragučio šventė“ įgijo Užgavėnių pavadinimą. Ją pradėta švęsti antradieniais, likus septynioms savaitėms iki Velykų. Tačiau įvairūs archajiški karnavaliniai žaidimai bei kiti papročiai išliko ir šventei įgijus krikščionišką atspalvį.
Užgavėnių valgių papročiai
Pagal tradicijas, Užgavėnės – iki pat Velykų – yra paskutinė diena, kada pridera valgyti riebų ir gausų maistą. Manyta, kad per Užgavėnės sočiai ir riebiai privalgius, visus metus išliksi stiprus.
Kai kur rašoma, kad per šią šventę reikėtų valgyti nuo 7 iki 12 kartų!
Pagrindiniai Užgavėnių patiekalai yra įvairios mėsos, kiaulienos taukai, lašiniai, vėdarai, blynai su įvairiais mirkalais, kiunkė (šutintos bulvės su mėsa), troškinti kopūstai, pyragaičiai, spurgos, grūdai, miežinis alus, kava.
Tad, jei ieškote idėjų, rekomenduojame 3 gardžius ir tradicinius Užgavėnių patiekalus, kurie puikiai tiks šventiniam šeimos Užgavėnių stalui ar norint pavaišinti užsukančius svečius.
1. Šiupinys
Šiupinys yra pats senoviškiausias tradicinis Užgavėnių patiekalas, ypač paplitęs Žemaitijoje. Pagal Užgavėnių tradicijas, jis turi būti kuo riebesnis.
Ingredientai: Tradiciniam Užgavėnių šiupiniui jums prireiks stiklinės baltų pupelių, stiklinės neskaldytų žirnių, stiklinės perlinių kruopų, 3 svogūnų, 4 morkų, 2 bulvių, 150 g kubeliais pjaustytos rūkytos šoninės, 700 g raumeningos šoninės, lauro lapų, druskos, pipirų, aliejaus.
Paruošimas: Iš vakaro užmirkykite kruopas. Kitą dieną apkepkite šoninę. Tuomet į puodą suberkite išmirkytas kruopas, prieskonius, užpilkite 1,5 l karštu vandeniu, sudėkite šoninę ir troškinkite vidutinėje temperatūroje apie 40 min.
Kai kruopos bus beveik išvirusios, išimkite šoninę ir sudėkite burokine tarka tarkuotas bulves ir morkas, palikite troškintis apie 30 minučių. Šoninę nusausinkite ir paskrudinkite. Į išvirtas kruopas su daržovėmis sudėkite smulkintą šoninę, dar pavirkite apie valandą. Šiupinys turėtų gautis tirštas.
2. Miltiniai blynai su razinomis
Blynai (dažniausiai miltiniai ir kepti) yra tradicinis Užgavėnių valgis. Žemaitijoje populiarūs ir rūgštūs blynai, gaminami su mielėmis.
Ingredientai: Tradiciniams blynams su razinomis prireiks 300 g kvietinių miltų, 300 ml pieno, 2 kiaušinių, 50 g cukraus, saujos razinų, 50 g mielių, žiupsnelio druskos.
Paruošimas: Miltus užpilkite karštu pienu, suberkite cukrų, pasūdykite ir atvėsinkite. Įmuškite kiaušinį, sudėkite mieles ir palaikykite 2-3 val. Į tešlą sudėkite razinas ir kepkite kaip paprastus blynus. Patiekite su grietine, uogiene, medumi arba norimu padažu.
3. Šaltiena
Šaltiena – dar vienas tradicinis Užgavėnių patiekalas. Tradiciškai ją virdavo iš kiaulės dalių – ausų, kojų, galvos (įskaitant smegenis, liežuvį). Dėl daug suvirtų kiaulės dalių Užgavėnių šaltienai neprireikdavo želatinos, nes ji ir taip būdavo standi, riebi ir soti.
Ingredientai: Šaltienai su kiauliena pagaminti prireiks 1 kg kiaulienos dalių, 200 g maltos kiaulienos, 1 svogūno, 1 morkos, druskos, pipirų, lauro lapų ir vandens.
Paruošimas: Nuplaukite mėsą, įdėkite į šaltą vandenį, užvirkite ir nugriebkite putas. Mėsą ant žemos temperatūros virkite apie 3-5 valandas. Likus valandai, sudėkite prieskonius ir susmulkintą morką, svogūną.
Išvirtą mėsą su daržovėmis išimkite iš sultinio ir supjaustykite gabalėliais. Perkoškite sultinį ir jį vėl sudėkite smulkintą mėsą su daržovėmis. Užkaiskite ir virkite dar apie pusvalandį. Išvirtą šaltieną sudėkite į dubenėlius, palikite atvėsti ir sudėkite į šaldytuvą.
Skanaus!
Discussion about this post