Kiekvienas iš mūsų esame skirtingi. Tai apima mūsų motyvaciją, baimes, svajones ir net tai, kaip mes galvojame apie pinigus ir elgiamės su jais. Pastarasis aspektas vadinamas pinigų psichologija, ir kuo daugiau apie ją žinome, tuo lengviau atlikti bet kokius pokyčius, kurių reikia, kad iš tikrųjų neturėtume jokių bėdų dėl pinigų.
Kas yra pinigų psichologija?
Pinigų psichologija – tai mūsų minčių apie pinigus ir elgesio su jais tyrimas. Mūsų asmenybė ir praeitis labai stipriai veikia mūsų mintis ir elgesį. Todėl labai naudinga tai žinoti, jog galėtume imtis reikiamų pokyčių. Ir tai veda mus prie kito klausimo.
Kodėl svarbi pinigų psichologija?
Gilinimasis į pinigų psichologiją padeda pamatyti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, suvokimą ir polinkius, kad galėtume suprasti, iš kur ateiname ir kaip pasiekti tai, ko norime.
Jei norite pasiekti finansinių tikslų, sutarti su sutuoktiniu dėl pinigų, leisti pinigus be kaltės jausmo, nustoti per daug išlaidauti, geriau planuoti biudžetą ar atsikratyti streso dėl pinigų, pradėkite nuo savo pinigų psichologijos.
Kaip jūsų praeitis veikia jūsų pinigų psichologiją?
Tai, kaip šiandien elgiatės su pinigais ir galvojate apie juos, priklauso nuo jūsų praeities. Tai reiškia, kad tai, kas nutiko jūsų namuose, kai augote, suformavo tam tikrą jūsų šiandieninę pinigų psichologiją. Tai apima keletą dalykų, pvz.:
- Kaip jūsų tėvai kalbėjo apie pinigus;
- Ar jūsų tėvai vengė kalbėti apie pinigus;
- Jūsų matytus išlaidavimo įpročius;
- Girdėtos kovos dėl pinigų;
- Bendrą streso ar ramybės jausmą dėl namų ūkio finansų.
Tikrai nesakome, kad jei turite problemų dėl impulsyvaus pirkimo, galite kaltinti tėvus ir nuolat išlaidauti, tarsi nebūtų rytojaus. Taip elgdamiesi nieko nepasieksite.
Tačiau pradėję aiškintis, kaip jūsų praeitis susijusi su dabartimi, galite susikurti geresnį mąstymą apie pinigus ir geresnę ateitį.
Pinigų asmenybė ir pinigų psichologija
Asmenybės testai šiais laikais yra visur. Yra Enneagramos, DISC, Myerso-Brigso ir kiti testai. Tačiau jei norite geriau pažinti savo piniginius įpročius, jums reikia pažinti savo asmenybę, susijusią su pinigais.
Ir taip, jūs taip pat turite pinigų asmenybę. Tai dar viena jūsų pinigų psichologijos dalis.
1. Išlaidavimas ir taupymas
Dauguma žmonių gana lengvai nustato, ar jie yra išlaidūs, ar taupūs. Išlaidautojai mato tiek daug kūrybinių galimybių, kai kalbama apie pinigus. Tačiau taip pat reikėtų nepamiršti, kad išlaidautojai dažnai iš prigimties yra dosnūs. Jiems taip pat patinka leisti pinigus kitiems.
Kita vertus, taupančiojo pirmas instinktas yra neišleisti pinigų. Jie daug geriau jaučiasi turėdami paslėptų pinigų. Taupantieji yra kantrūs ir pasirengę palaukti, kol įsigis pirkinį.
Išlaidaujantiems ir taupantiems žmonėms pavojinga pulti į kraštutinumus. Jei kaip išlaidautojai išleisite viską, ką uždirbate, liksite be pinigų. O taupantieji, jei taupysite viską, ką uždirbate, prarasite daugybę smagių patirčių, teikiančių džiaugsmo jūsų gyvenimui.
2. Racionalumas ir laisva dvasia
Kita pinigų tendencija yra susijusi su tuo, kaip vertinate biudžeto sudarymą.
Racionalūs žmonės puikiai sekasi skaičiuoti skaičius. Jie nuoširdžiai laukia biudžeto sudarymo, pokalbių apie biudžetą ir jo laikymosi. Jie jaučia pasitenkinimą matydami, kur kiekvieną mėnesį keliauja jų pinigai, ir ieškodami būdų, kaip juos dar geriau panaudoti. Viskas turi gražią, tvarkingą vietą, ir jiems tai patinka.
Laisvos dvasios žmonės per daug nesigilina į detales, ir tai leidžia jiems mėgautis gyvenimu. Jei esate laisvos dvasios žmonės, vien perskaitę žodį „biudžetas“ galite išsižioti, bet apsipirkimo ir pramogų kategorijos iš esmės yra jūsų meilės kalba. Laisvos dvasios žmonės mėgsta gyventi visavertį gyvenimą.
Tiesą sakant, labai naudinga (nors taip pat ir labai varginantis dalykas) santuokoje turėti po vieną iš jų. Tik įsitikinkite, kad reguliariai sėdate aptarti biudžeto ir iš tikrųjų klausotės vienas kito. Kiekvienas iš jūsų turi kažką unikalaus ir vertingo.
3. Saugumas ir statusas
Štai gilus klausimas apie jūsų pinigų psichologiją: Ar jus finansiškai motyvuoja saugumas, ar statusas? Dėl šio klausimo jums gali tekti įsigilinti į save. Būkite sąžiningi su savimi, kai apmąstysite, kas jus motyvuoja išlaidauti ar taupyti.
Žmonės, kuriems svarbus saugumas, nori saugumo, kurį gali suteikti pinigai. Jie nori žinoti, kad galės atlaikyti darbo praradimą, nelaimę ar net pajamų sumažėjimą.
Noras turėti finansinį saugumą yra visiškai logiškas. Tačiau jei esate saugumą mėgstantis žmogus, būkite atsargūs, kad stabilumo poreikis nevirstų gyvenimu baimėje.
Jei jus labiau motyvuoja statusas, į pinigus žvelgiate kaip į būdą atrodyti sėkmingam. Gražūs namai, prabangūs drabužiai, prabangus automobilis, neįtikėtinos atostogos – visa tai kitiems (ir jums) sako, kad jums sekasi tiek piniginiu atžvilgiu, tiek ir pačiame gyvenime.
Tačiau reikėtų paaiškinti: turėti gražių daiktų yra gerai. Tik neleiskite, kad jie taptų jūsų nuosavybe. Suprantama, kad norite, jog kiti manytų, kad jūsų gyvenimas tvarkingas, bet galiausiai daug svarbiau būti turtingam, o ne atrodyti turtingam. Niekada nerizikuokite tikra finansine sėkme ir saugumu vien tam, kad pasipuikuotumėte.
Kaip pinigų psichologija veikia jūsų sprendimus?
Tiesa ta, kad pinigai yra tik didinamasis stiklas – jie padaro jus labiau tuo, kuo jau esate.
Jei esate geras ir dosnus, būsite dar geresnis ir dosnesnis elgdamasis su pinigais. Jei esate grubus ir egocentriškas, su pinigais būsite dar grubesnis ir egocentriškesnis. Pinigai yra tiesiog įrankis: jūs galite nuspręsti, ką su jais daryti.
Ir, tiesą sakant, jei norite kuo geriau pasinaudoti šiuo įrankiu, turite sudaryti biudžetą. Skaičiuoti kiekvieną uždirbtą eurą ir tai daryti kiekvieną metų mėnesį.
Biudžetas – tai jūsų pinigų planas. Jis padeda pamatyti dabartinį savo elgesį su pinigais ir priimti geresnius sprendimus, kad galėtumėte pasiekti savo piniginius tikslus.
Ir toliau stenkitės suprasti, kaip pinigų psichologija veikia jus ir ką galite padaryti, kad susikurtumėte geresnius įpročius ir priimtumėte geresnius sprendimus!
Discussion about this post