Remiantis Džordžtauno universiteto Jungtinėse Amerikos Valstijose paskelbtu tyrimu „Moterų, taikos ir saugumo indeksas“, Lietuva yra šešiolikta geriausia šalis pasaulyje būti moterimi. Pirmaujančia šalimi išrinkta Danija, po jos pozicionuojamos Šveicarija ir Švedija. Tuo tarpu Afganistanas įvertintas prasčiausiai, o Jemenas užėmė priešpaskutinę vietą iš 177 šalių.
Lietuva pralenkė įvairias ES šalis
Sudarydami šį sąrašą, mokslininkai vertino tokius veiksnius, kaip moterų įtrauktis į visuomenę, teisingumas, gerovė, švietimas, užimtumas ir saugumas.
Lietuva pralenkė tokias šalis, kaip Kanada, Čekija, Portugalija, Latvija, Vokietija, Japonija, Prancūzija, Kroatija, Jungtinė Karalystė, Lenkija, Ispanija, Slovakija.
Sąrašo pabaigoje atsidūrė šalys, kuriose vyksta pilietinis karas, pavyzdžiui, Centrinės Afrikos Respublika ir Jemenas.
Žemiausias pozicijas užėmė Irakas, Somalis, Pietų Sudanas, Kongo Demokratinė Respublika ir Haitis, kurie per pastaruosius metus patyrė konfliktus.
Ryšys su klimato kaita ir krizėmis
Pastebimas ryšys tarp geros moterų padėties visuomenėje ir taikių bei demokratiškų valstybių – tai nestebina, nes moterų pažanga dažnai siejama su šiomis savybėmis.
Geriau klimato kaitai pasiruošusios valstybės taip pat buvo geriau vertinamos pagal požiūrį į moteris.
„Pasaulį apima vis daugiau konfliktų. Tuo pat metu auga autoritarizmas, kuriuo siekiama stabdyti moterų pažangą“, – sakė Džordžtauno universiteto Moterų, taikos ir saugumo instituto vykdomoji direktorė Melanne Verveer.
Jos teigimu, indeksas primena, kad tautų gerovė yra tiesiogiai susijusi su moterų gerove. Investicijos į lyčių lygybės skatinimą taip pat yra investicijos į taiką, saugumą ir gerovę.