Alergija (alerginis rinitas), pasireiškianti tam tikru metų laiku, dažniau vadinama šienlige. Šienligė pasireiškia, kai jūsų imuninė sistema pernelyg sureaguoja į lauke esantį alergeną, pavyzdžiui, žiedadulkes.
Alergenas – tai kažkas, kas sukelia alerginę reakciją. Dažniausiai pasitaikantys alergenai yra vėjo apdulkintų augalų, pavyzdžiui, medžių, žolių ir piktžolių, žiedadulkės. Vabzdžių apdulkinamų augalų žiedadulkės yra per sunkios, kad ilgai išliktų ore, todėl mažiau tikėtina, kad jos sukels alerginę reakciją.
Šienligės pavadinimas kilęs nuo šienapjūtės sezono. Istoriškai ši veikla vykdavo vasaros mėnesiais, maždaug tuo pačiu metu, kai daugeliui žmonių pasireikšdavo simptomai.
Žiemą sezoninės alergijos pasitaiko rečiau, tačiau alerginį rinitą galima patirti ištisus metus. Skirtingi augalai skirtingu metų laiku išskiria atitinkamas žiedadulkes.
Priklausomai nuo alergiją sukeliančių veiksnių ir gyvenamosios vietos, šienligę galite patirti daugiau nei vienu metų laiku. Taip pat galite reaguoti į patalpose esančius alergenus, pavyzdžiui, pelėsį ar naminių gyvūnų pleiskanas.
Šienligės simptomai
Šienligės simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių. Dažniausiai pasitaikantys yra šie:
- Čiaudulys;
- Sloga arba užsikimšusi nosis;
- Sinusų, gerklės ar ausų kanalų niežulys;
- Ašarojančios ir niežtinčios akys;
- Ausų užgulimas.
Rečiau pasitaikantys simptomai yra galvos skausmas, dusulys, švokštimas ir kosulys.
Daugelis žmonių, sergančių šienlige, taip pat serga astma. Jei sergate ir šienlige, ir astma, sezoniniai alergenai gali sukelti astmos priepuolį.
Šienligės priežastys
Šienligė pasireiškia, kai jūsų imuninė sistema ore esančią medžiagą, kuri paprastai yra nekenksminga, atpažįsta kaip pavojingą. Ji reaguoja į tą medžiagą, arba alergeną, išskirdama į kraują histaminus ir kitas chemines medžiagas. Šios cheminės medžiagos sukelia alerginės reakcijos simptomus.
Dažniausiai šienligę sukeliantys veiksniai skirtingais metų laikais skiriasi.
Pavasaris
Daugumą pavasario sezoninių alergijų sukelia medžiai. Beržas yra vienas dažniausių kaltininkų šiaurinėse platumose, kur daugelis žmonių, sergančių šienlige, reaguoja į jo žiedadulkes. Kiti alergizuojantys medžiai yra kedras, alksnis, kaštonas, gluosnis ir tuopa.
Vasara
Šienligės pavadinimas kilo nuo šienapjūtės sezono, kuris tradiciškai būna vasaros mėnesiais. Tačiau tikrieji vasaros metu kylančios šienligės kaltininkai yra žolės, pavyzdžiui, žilvičiai ir timotėjos, taip pat tam tikros piktžolės.
Ruduo
Ruduo – ambrozijos sezonas. Ambrozijų genties pavadinimas yra Ambrosia, o visame pasaulyje yra daugiau kaip 40 rūšių. Tai invaziniai augalai, kuriuos sunku kontroliuoti. Jų žiedadulkės yra labai paplitęs alergenas, o ambrozijų alergijos simptomai gali būti ypač sunkūs.
Kiti augalai, kurie rudenį numeta savo žiedadulkes, yra dilgėlės, pelynai, rūgštynės ir platanai.
Žiema
Žiemą dauguma lauko alergenų užmiega. Todėl šaltas oras daugeliui šienlige sergančių žmonių atneša palengvėjimą. Tačiau tai taip pat reiškia, kad daugiau žmonių praleidžia laiką patalpose.
Jei esate linkę į sezonines alergijas, galite reaguoti ir į patalpose esančius alergenus, pavyzdžiui, pelėsį, naminių gyvūnų pleiskanas, dulkių erkutes ar tarakonus.
Patalpose esančius alergenus dažnai lengviau pašalinti iš aplinkos nei lauke esančias žiedadulkes. Pateikiame keletą patarimų, kaip atsikratyti namuose paplitusių alergenų:
- Bent kartą per savaitę skalbkite patalynę labai karštame vandenyje.
- Patalynę ir pagalves uždenkite alergenams atspariais užvalkalais.
- Atsikratykite kilimų ir minkštų baldų.
- Iš vaikų miegamųjų pašalinkite pliušinius žaislus.
- Sutvarkykite vandens nuotėkius ir pašalinkite vandens padarytą žalą, kuri gali padėti veistis pelėsiui ir kenkėjams.
- Išvalykite supelijusius paviršius ir visas vietas, kuriose gali atsirasti pelėsis, įskaitant oro drėkintuvus, vėsintuvus, oro kondicionierius ir šaldytuvus.
- Drėgmės pertekliui sumažinti naudokite oro sausintuvą.
Šienligė yra dažna alergija, tačiau ją galima valdyti
Šienligės simptomai gali būti nemalonūs. Jei įtariate, kad sergate šienlige, pasitarkite su gydytoju. Jis gali padėti diagnozuoti simptomų priežastį ir paskirti gydymo planą. Tikėtina, kad gydytojas paskatins jus imtis priemonių, kad išvengtumėte alergiją sukeliančių veiksnių. Jis taip pat jums gali rekomenduoti nereceptinių arba receptinių vaistų.