Mėgstate žiūrėti televizorių prieš miegą? Tačiau jei jus kamuoja nemiga, paprastai rekomenduojama nežiūrėti televizoriaus lovoje. Ir tam yra daugybė priežasčių, kurias turėtumėte žinoti.
Miegamojo lova – skirta miegui
Šiuolaikinis miegamasis – tai žiniasklaidos kambarys, kuriame yra nešiojamieji kompiuteriai, telefonai, planšetiniai kompiuteriai, elektroninės skaityklės, televizoriai ir išmanieji garsiakalbiai. Todėl nenuostabu, jog nemaža dalis žmonių šiais laikais susiduria su miego sutrikimais.
Tačiau vienas iš geriausių nemigos gydymo būdų – stimulų kontrolės terapija (SKT) – draudžia bet kokią veiklą lovoje, išskyrus miegą ir seksą. Manoma, kad kai lovą paskiriame miegui, ji tampa stipriu sąlyginiu signalu, padedančiu užmigti.
Be to, manoma, kad SKT skatina naudingų asociacijų tarp lovos ir ramaus mieguistumo formavimąsi, o žalingų asociacijų tarp lovos ir nerimastingo budrumo nutraukimą.
Kaip mus veikia televizoriaus žiūrėjimas lovoje?
- Biologinis ritmas: Vėlyva naktinė šviesa perduoda klaidingą saulės šviesos signalą biologiniam laikrodžiui ir slopina tamsos hormoną melatoniną, todėl mūsų vidinė laiko juosta pasislenka į vakarus.
- Aplinkos poveikis: Kai pabundame, mus gali trikdyti televizoriaus garsumo svyravimai ir mirksinčios šviesos, o užmigusius gali pažadinti. Šviesa taip pat yra stimuliatorius. Nereikia daug garso, kad sutriktų miegas.
- Rizika užmigti anksčiau laiko: Daugelis žmonių po sunkios darbo dienos griūna į lovą žiūrėti televizoriaus. Televizorius juos anksti užmigdo, o paskui jie negali išlaikyti miego visą naktį, nes miego potraukis, kaip ir bet koks apetitas, turi savo ribas. Jų miegas sutrinka, ir jie gali ilgai gulėti prabudę vidury nakties arba prabusti per anksti.
Keletas televizoriaus žiūrėjo lovoje privalumų
- Skatina užmigti: Galbūt pasirodys paradoksalu, tačiau kai kuriuos žmones televizorius žiūrėjimas lovoje sąlyginai skatina užmigti. Nustatyta, kad dalis žmonių, kurie nustojo žiūrėti televizorių lovoje, nes išgirdo, kad to daryti negalima, nebegalėjo užmigti.
- Turinys: Šiuolaikinė televizija suteikia galimybę atidžiai rinktis, ką žiūrėti. Pasirinkus ką nors raminančio, į ką galima sutelkti dėmesį (tai yra vadinama „kognityviniu persikoncentravimu“), galima užgniaužti nemalonias mintis. Kai kurie žmonės efektyviau suvaldo savo mintis, kai ką nors žiūri, nei kai užsiima kita veikla.
- Vienatvės išvengimas: Vienatvė kenkia miegui. Įdomios istorijos ir jų personažai vėlyvais vakarais gali būti mūsų kompanionai.
- Raminantis garsas: Dalis žmonių, norėdami užmigti, mėgsta minimaliai garsiai klausytis televizoriaus. Juos guodžia žmonių balsai, kaip kitus guodžia lietaus garsai. Tikėtina, kad tai yra mąstymo „artikuliacinis slopinimas“.
- Malonumas, poilsis ir autonomija: Pasibaigus ilgai dienai, kai nebereikia rūpintis įsipareigojimais ir kitų žmonių poreikių tenkinimu, gali būti malonu skirti laiko sau patogiai bei jaukiai įsitaisius lovoje. Mūsų pasirenkamas turinys atitinka mūsų unikalius troškimus ir interesus.
Keletas patarimų norintiems išsimiegoti ir lovoje žiūrėti televizorių
Nors aukso viduriuko nėra, galima pasinaudoti keliais patarimais, jei norite gerai išsimiegoti ir lovoje žiūrėti televizorių.
- Didžiąją laiko dalį žiūrėkite televizorių kitame kambaryje, o kai pradėsite jaustis mieguisti, keliaukite į lovą trumpam pratęsti televizoriaus žiūrėjimą.
- Jei televizorių žiūrite tik lovoje, pakeiskite vietą, kurioje miegate ir budraujate. Pavyzdžiui, žiūrėkite televizorių priešingoje lovos pusėje nei paprastai miegate (kairėje arba dešinėje). Kai pradėsite jausti mieguistumą, persikelkite į savo lovos pusę.
- Turinį rinkitės apgalvotai. Jei jis per daug stimuliuoja, pakeiskite programą.
- Jei likus dviem valandoms iki miego vietoj televizoriaus galite mėgautis ne ekrane rodoma veikla, tai būtų optimaliausias variantas.
- Jei labai mėgstate žiūrėti televizorių vėlyvomis valandomis, blokuokite mėlyną šviesą ir gerokai sumažinkite televizoriaus ryškumą. Šis patarimas galioja nepriklausomai nuo to, ar televizorių žiūrite lovoje. Bet kokį ekraną laikykite atokiau nuo veido.
- Venkite žiūrėti televizorių, kad vidury nakties vėl užmigtumėte.
- Įjunkite laikmatį, kad televizorius išsijungtų pats ir jūsų nebekeltų.
- Pasiremkite kūnu, pasivaikščiokite arba pakeiskite veiklą, jei reikia, kad išliktumėte budrūs iki vėlesnės valandos, kuri padeda pakankamai ramiai miegoti.
- Jei užmigti reikia garso ar draugijos, bet norite išvengti ekranų, vietoj televizoriaus žiūrėjimo galite klausytis garso knygų arba laidų.
- Dėl pervargimo ir nepakankamo laiko sau gali kilti noras eiti vėliau miegoti. Toks įprotis gali pasireikšti kaip miego atidėliojimas, kad būtų galima užsiimti kita veikla, pavyzdžiui, žiūrėti serialus. Stenkitės kasdien siekti didesnės pusiausvyros, kad miegas nebūtų aukojamas ir dėl to dar labiau išsektumėte ir taptumėte pažeidžiami netinkamų įpročių.
Discussion about this post