Kruopščiai prižiūrite ir valote namus? Deja, to ne visuomet užtenka, o kartais nė nežinome, kad kažką darome netinkamai. Taigi, šiame straipsnyje nagrinėjame dažnai pasitaikančius neigiamus švaros įpročius.
1. Langus valote saulėtą dieną
Žinoma, orų pasirinkti negalime, tačiau galime rinktis, kada, pavyzdžiui, valyti langus. O to daryti nerekomenduojama saulėtą dieną, nes plieskiant tiesioginiams saulės spinduliams langų valiklis greitai džiūsta, palikdamas negražias žymes, tad visas kruopštus jūsų darbas gali nueiti šuniui ant uodegos. Geriausia langus valyti apniukusiu oru, kai oro temperatūra – ne aukštesnė nei 20 °C.
2. Nerūdijančio plieno paviršius valote sukamaisiais judesiais
Ant nerūdijančio plieno paviršių visos dėmės matosi geriau negu gerai. Taigi, vos vienas prisilietimas, ir šaldytuvas išteptas. Jokiu būdu nevalykite jo sukamaisiais judesiais, nes kai valiklis išdžius, pastebėsite likusias žymes. Geriau valydami pasistenkite atkartoti nerūdijančio plieno „rievių“ raštą. Pastebėsite didelį skirtumą.
3. Prižiūrėdami medines grindis naudojate per daug vandens
Ar pamenate posakį: „Mažiau yra daugiau“? Ir tai tikrai galima pasakyti apie medinių grindų priežiūrą. Nesvarbu, ar grindims plauti naudojate modernias plaunamas šluotas, ar įprastus skudurą ir kibirą, nepersistenkite su drėgme. Jei viršutiniame grindų sluoksnyje yra įbrėžimų ar nedidelių plyšelių, vandens perteklius gali prasiskverbti į gilesnius medienos sluoksnius ir pažeisti grindis. Taip pat didelė drėgmė nepalanki ir laminatui.
4. Nevalote skalbimo mašinos
Atrodo, skalbimo mašinos paskirtis – sugrąžinti drabužiams „naują gyvenimą“, ji turėtų išsivalyti savaime (juk šiaip ar taip drabužiais švarūs, vadinasi, švari turėtų būti ir pati skalbimo mašina). Tačiau tai klaidingas įspūdis: skalbimo mašinas būtina valyti nuo nešvarumų. Jei po skalbimo drabužiai kvepia pelėsiais, laikas paleisti tuščią skalbyklę, nustačius aukščiausios temperatūros režimą bei įpylus acto, sodos ar citrinų rūgšties. Beje, nepamirškite išplauti stalčiukų, išvalyti gumų ir t. t. Taip pat – beveik kiekviena skalbimo mašina turi specialias „dureles“ apačioje, kur yra surenkami įvairus skalbimo metu iš rūbų iškritę daiktai. Būtinai reguliariai jį patikrinkite.
5. Ne visada nuplaunate pjaustymo lentelę
Žinoma, supjaustę mėsą ar žuvį, visi be išimties pjaustymo lenteles kruopščiai nuplauname. O kaip susmulkinus vaisius, daržoves, žalumynus ar kitas gėrybes? Atminkite, kad pjaustymo lentelę reikia plauti supjausčius bet kokį maistą. Naudokite tam kempinėlę ir švelnų indų ploviklį. Kvapams, dėmėms šalinti vėlgi tiks soda, actas ar citrinų sultys.
6. Pamirštate, kas dedasi šaldytuve
Įdėti likučius į šaldytuvą kitai dienai – tikrai nieko blogo, bet visiškai pamiršti, kas yra šaldytuve, laiku neišmesti sugedusio maisto – visai kas kita.
Geras patarimas – ugdyti įprotį reguliariai išjungti ir pravalyti šaldytuvą. Iš jo išimkite visus produktus, juos peržiūrėkite, išrūšiuokite: sugedusį maistą reikia išmesti, visus dar gerus produktus sudėti į indelius su dangteliais. Išimkite lentynėles, stalčius, viską kruopščiai išplaukite, išvalykite. Prieš jungdami šaldytuvą, įsitikinkite, kad jo vidus – visiškai sausas.
7. Dulkes valote specialia šluotele ar sausa šluoste
Dulkių negalima valyti šluotelėmis ar nesudrėkintomis šluostėmis, nes dulkės pasklinda po patalpą – nusėda ant stalų, kilimėlių, kitų paviršių, tad rezultatas – visiškai kitoks, nei tikėjotės. Taip pat svarbu žinoti, kad nors ir kaip norėtume, dulkių siurbliu nepavyks pašalinti visų ore sklandančių dalelių. Drėgnas valymas čia nepakeičiamas.
8. Neskalbiate pagalvių
Tikriausiai esate girdėję, kad pagalvių užvalkalus reikia skalbti 1 kartą per savaitę. Bet kaip su pačiomis pagalvėmis? Ant daugelio jų rasite priežiūros instrukcijas, tačiau, deja, jų laikosi retas kuris. Pagalvėse kaupiasi dulkių erkutės, į jas įsigeria kūno riebalai, seilės ir jose esančios bakterijos, tad pagalves reikėtų skalbti bent kas 3–6 mėn.
9. Niekada nevalote jungiklių ir nuotolinio valdymo pultelių
Daugelis puikiai atliekame didelius namų ruošos darbus: siurbiame, šluostome, plauname ir t. t. Tačiau namuose vis tiek galima rasti daiktų ar prietaisų, kurių niekada nevalėte arba valote labai retai, tad ant jų paviršiaus knibždėte knibžda bakterijų. Šviesos jungikliai ir nuotolinio valdymo pulteliai taip pat patenka į šią kategoriją. Jei čiaudėdami ar kosėdami užsiengiate burną plaštaka, virusai greitai patenka ant pultelių ir jungiklių. Juos dezinfekuokite dezinfekciniu skysčiu, po to nuvalykite antibakterinėmis drėgnomis servetėlėmis.
10. Nevalote lempučių
Ankstesnės kartos lemputės greitai perdegdavo, jas tekdavo dažnai keisti, tad problemos kaip ir nebuvo. Šiuolaikinės ilgai tarnaujančios LED lemputės apskritai leidžia jas pamiršti ilgam, tačiau to daryti neturėtumėte. Kuo ilgiau lemputė eksploatuojama, tuo daugiau dulkių ant jos susikaupia, o tai didina gaisro pavojų.
Taigi, pabandykite pakoreguoti šiuos neigiamus namų priežiūros įpročius: gyvensite švaresnėje, sveikesnėje ir, svarbiausia, saugesnėje aplinkoje.