Juka (lot. Yucca) yra smidrinių (Asparagaceae) šeimos augalų gentis, kurią sudaro apie 40 rūšių. Jos yra kilusios iš Centrinės Amerikos ir daugiausia auga sausose ir karštose vietose. Jukos turi stiebus, kurių aukštis gali siekti nuo kelių centimetrų iki kelių metrų, ir lapus, kurie yra linijiniai, standūs ir aštrūs. Kai kurios šio augalo rūšys turi pluoštus ant lapų kraštų, kurie naudojami audiniui arba virvėms gaminti.
Jukos žydi baltomis arba kreminės spalvos gėlėmis, kurios susispietusios į didelius žiedynus ant ilgų stiebų. Kai kurios jukos rūšys turi uogas arba riešutus, kurie yra valgomi arba naudojami vaistams gaminti. Jos yra populiarios kaip dekoratyviniai augalai, nes atrodo egzotiškai ir yra lengvai prižiūrimos. Dažnai vadinamos palmėmis, nors iš tikrųjų su jomis neturi nieko bendro.
Įdomus augalas, tiesa? Tad susipažinkime su juo išsamiau.
Rūšys. Kambarinė ir lauke auginama juka
Jukos – egzotiški ir atsparūs augalai, kurie gali puošti tiek kambarius, tiek sodus. Augalo šeimos gentyje yra apie 40 rūšių, tačiau kambario sąlygomis paprastai auginamos dvi iš jų – alavijinė juka (Yucca aloifolia) ir dramblinė juka (Yucca elephantipes). Tuo tarpu pluoštinė juka (Yucca filamentosa L.) ir melsvoji juka (Yucca glauca Nutt.) gali būti auginamos lauke.
Alavijinė juka
Alavijinė juka yra medžio formos augalas, kurio stiebas gali siekti 4-6 m aukštį. Jos lapai yra ilgi (30-45 cm), siauri (2,5-3 cm), tamsiai žali su baltu pakraščiu ir rudu dygliuku viršūnėje. Lapai sudaro tankią rozetę ant stiebo galo. Žiedynas yra trumpas (30-60 cm), sudarytas iš baltų varpelio formos žiedų, kurie išsiskleidžia vasarą. Alavijinė juka mėgsta saulę ir karštą klimatą, todėl tinka auginti lauke tik šiltose srityse. Kambario sąlygomis ji reikalauja daug šviesos ir vėsaus žiemos poilsio.
Dramblinė juka
Dramblinė juka yra krūmo formos augalas, kuris gali užaugti iki 2-3 m aukščio. Jos lapai yra ilgi (50-100 cm), platūs (5-10 cm), žalsvi arba pilkšvi su baltomis juostelėmis. Lapai taip pat sudaro rozetę ant stiebo galo, bet yra lankstesni ir neaštrūs. Žiedynas yra ilgas (1-2 m), sudarytas iš baltų arba kreminių varpelio formos žiedų, kurie išsiskleidžia vasarą arba rudenį. Dramblinė juka yra labiau prisitaikiusi prie kambario sąlygų, nes ji toleruoja šešėlį ir sausą orą. Iš dalies ji taip pat gali būti auginta lauke, jeigu žiemą apsaugoma nuo šalčio, tačiau Lietuvos klimate tai nėra populiaru.
Pluoštinė juka
Pluoštinė juka yra be stiebo augantis sukulentas, kuris sudaro tankius lapinius kuokelius. Jos lapai yra siauri (2-2,5 cm), ilgi (30-50 cm), melsvai pilki arba tamsiai žali su plaušėtais siūlais pakraščiuose. Žiedynas yra didelis (1-2 m), sudarytas iš baltų varpelio formos žiedų, kurie pražįsta vasarą. Pluoštinė juka yra atspari šalčiui ir sausrai, todėl gali būti auginta lauke nuolat. Ji mėgsta saulę ir sausą dirvą.
Melsvoji juka
Melsvoji juka yra panaši į pluoštinę juką, bet jos lapai yra dar siauresni (0,5-1 cm) ir trumpesni (15-30 cm). Lapai yra pilkai melsvi arba žalsvi su dygliuku viršūnėje. Žiedynas yra mažesnis (0,5-1 m), sudarytas iš baltų arba rausvų varpelio formos žiedų, kurie žydi vasarą. Melsvoji juka yra dar atsparesnė šalčiui ir sausrai, todėl gali augti net ir šaltose bei sausose srityse. Ji taip pat mėgsta saulę ir gerai nusausintą dirvą.
Kaip prižiūrėti juką, kuri auga kambaryje?
Kaip jau aptarėme, populiariausios kambaryje auginamos jukos yra alavinė ir dramblinė. Jų priežiūra nėra sudėtinga, tačiau vis tiek reikia žinoti keletą svarbiausių niuansų bei laikytis tam tikrų taisyklių:
- Pasirinkite šviesią ir saulėtą vietą jukai. Jei trūksta saulės šviesos, augalo lapija gali nusilpti ir juka rečiau žydės.
- Laistykite retai ir mažais kiekiais. Tai yra atsparus sausrai augalas, kuris kaupia vandenį šaknyse. Jei žemė bus per drėgna, jukos šaknys gali supūti.
- Tręškite pavasarį ir vasarą kas mėnesį trąšų mišiniu. Žiemą tręšti nereikia.
- Persodinkite augalą tik tada, kai šaknys užpildo visą vazoną. Pasirinkite didesnį vazoną su drenažo angomis ir smėlinga žeme. Persodindami atsargiai nuimkite seną žemę nuo šaknų ir pašalinkite supuvusias ar pažeistas dalis.
- Dauginkite juką padalijant subrendusį augalą, atskiriant ūglius arba pjaunant ir įšaknijant stiebą ar šakelę. Padalijimui tinkamiausias laikas yra ankstyvas pavasaris. Pjovimui reikia nupjauti viršutinę stiebo dalį su lapais ir įdėti į vandenį arba smėlį, kol susiformuos šaknys.
Kaip prižiūrėti lauke auginamą juką?
Jukos auga lėtai ir jų priežiūra yra gana paprasta. Jei norite auginti juką lauke, turite atsižvelgti į kelis dalykus:
- Jukai reikia daug saulės šviesos ir sausesnės dirvos. Venkite sodinti šalia praėjimo takų ar vaikų žaidimo vietų, nes jos lapai yra aštrūs ir gali sužaloti. Taip pat atkreipkite dėmesį į augalo dydį, nes kai kurios jukos rūšys gali išaugti labai didelės ir turėti masyvias šaknis, kurios gali pažeisti net namo pamatus, vamzdžius ar nutraukti komunikacinius tinklus.
- Geriausias laikas sodinti juką lauke yra vėlyvas pavasaris, kai temperatūra yra pasiekusi 19 °C. Jei sodinate juką iš sėklų, prieš sodinimą mirkykite jas 24 valandas ir sodinkite po vieną ar dvi sėklas maždaug 2-3 cm gylyje. Jei sodinate juką iš stiebo ar šaknies dalies, pasirinkite sveiką ir stiprią dalį ir sodinkite ją reikiamu gyliu.
- Juka yra atspari sausrai ir nereikalauja daug vandens. Laistykite juką tik tada, kai žemė yra visiškai išdžiūvusi. Per daug drėgmės gali sukelti šaknų puvimą ar grybelines ligas.
- Tręškite retkarčiais. Augalas nereikalauja daug maistinių medžiagų, tačiau galite ją tręšti kartą per mėnesį pavasarį ir vasarą su lengvu universalių trąšų tirpalu. Venkite pertręšti augalo, nes tai gali pakenkti jo sveikatai ar žydėjimui.
- Genėkite atsargiai. Juka nereikalauja daug genėjimo, tačiau galite pašalinti sausus ar pažeistus lapus ar stiebus. Genėkite tik viršutinę lapų dalį, nes jei pažeisite lapo pagrindą, tai gali sukelti infekcijas ar ligas. Genėkite tik tada, kai augalas yra aktyvus, t.y. pavasarį ar vasarą.
- Pridenkite žiemai. Jei gyvenate šalto klimato zonoje, turite pridengti juką žiemai, kad ji nenušaltų. Galite naudoti mulčią, šieną, lapus ar kitas medžiagas, kad apsaugotumėte augalo šaknis ir stiebus nuo šalčio. Taip pat galite naudoti specialią plėvelę ar audinį, kad apsaugotumėte augalo lapiją nuo sniego ar ledo.
Jei laikysitės šių patarimų, galėsite auginti gražią ir sveiką juką lauke ir mėgautis jos žydėjimu.
Kaip persodinti juką?
Juka yra lengvai prižiūrima kambarinė gėlė, kuri gali išlikti žalia ir žydėti ilgus metus. Tačiau, kad ir toliau galėtų augti bei vystytis – ją reikia ir persodinti. Kai svarstote apie persodinimą, turite žinoti keletą dalykų, kurie padės išvengti augalo streso ir pažeidimų.
Pirmiausia, būtina pasirinkti tinkamą persodinimo laiką. Geriausias laikas yra pavasaris ar ankstyvas vasaros laikotarpis, kai augalas pradeda aktyviau augti. Nerekomenduojama persodinti jukos žiemą ar vėlaus rudenio mėnesiais, nes tuo metu juka yra poilsio būsenoje ir gali sunkiau prisitaikyti prie naujos dirvos bei vazono.
Svarbu pasirinkti tinkamą vazoną ir dirvą. Vazonas turi būti pakankamai erdvus, kad galėtų tilpti augalo šaknys, tačiau ne per didelis, kad neliktų pernelyg daug drėgmės. Rinkitės vazoną su skylėmis dugne, kad perteklinį vandenį galėtumėte lengvai pašalinti. Dirva turi būti lengva, laisva ir gerai pralaidi orui. Galite naudoti specialią sukulentų dirvą arba sumaišyti smėlį, durpes ir humusą.
Atsargiai išimkite augalą iš senojo vazono ir nuvalykite šaknis nuo senosios žemės. Jei šaknys yra per ilgos ar susipynusios, galite šiek tiek jas apkarpyti. Taip pat būtina patikrinti, ar nėra supuvusių ar pažeistų šaknų ir jas pašalinti.
Įdėkite augalą į naują vazoną ir užpildykite naująja dirva. Dirvą reikia lengvai suspausti aplink šaknis, bet ne per stipriai. Viršutinėje dalyje turi būti paliktos maždaug 2-3 cm laisvos vietos vandeniui. Po persodinimo gerai apipurkškite augalą vandeniu ir padėkite jį į šviesią vietą, tačiau venkite tiesioginių saulės spindulių.
Galiausiai, stebėkite augalo būklę ir prisitaikymą prie naujų sąlygų. Pirmosiomis savaitėmis po persodinimo laistyti juką reikia retai ir saikingai, kad išvengtumėte pernelyg didelės drėgmės ir šaknų puvimo. Taip pat svarbu vengti tręšimo ar perkėlimo augalo bent mėnesį po persodinimo. Jei pastebėsite, kad juka pradeda geltonuoti arba džiūsta lapai, galite sumažinti laistymo dažnumą arba perkelti augalą į kitą vietą.
Beje, štai kaip gražiai žydi jukos augalas:
Dažniausios problemos, su kuriomis susiduria jukos augintojai
Kartais jukos lapai pakeičia spalvą ar pradeda kristi lapai. Ką daryti, jei pastebėjote tokį reiškinį? Aptarsime kelias dažniausiai pasitaikančias problemas ir pasidalinsime naudingais patarimais, kaip tinkamai prižiūrėti juką ir išspręsti dažniausias problemas.
Ruduoja lapai
Jei patalpoje, kur auga juka, pradeda trūkti drėgmės – lapai pradeda ruduoti. Tai dažna problema žiemą, kai prasideda šildymo sezonas. Dažniau drėkinkite patalpą arba naudokite oro drėkintuvą. Taip pat galite apipurkšti lapus vandeniu, tik ne tuomet, kai ant augalo krenta tiesioginės saulės spinduliai, nes tai gali sukelti nudegimus. Jei drėgmės nepakanka, augalo lapai gali tapti sausi ir trapūs.
Lapai geltonuoja
Jei pradeda geltonuoti jukos lapai – greičiausiai perlaistėte augalą. Taip pat dažnas požymis, jog perlaistote yra susiraitę, susiraukšlėję lapai. Sprendimas – mažiau laistyti ir pakeisti augalo vietą, kad gautų kuo daugiau šviesos. Juka mėgsta šviesią vietą, bet ne tiesioginę saulę. Jei augalas yra per tamsioje aplinkoje, jo lapai gali prarasti spalvą ir elastingumą. Lapai keisti spalvą gali ir dėl natūralaus senėjimo proceso. Tai pirmiausia paveikia apatinius, senesnius lapus. Jie pamažu pakeičia spalvą ir galiausiai nukrenta. Jei tokių lapų daug – juos galite nukirpti siekiant pagerinti estetinį vaizdą.
Juka meta lapus
Kai juka meta lapus tikėtina, jog užklupo skersvėjis arba įvyko staigūs temperatūros skirtumai. Juka netoleruoja šaltų ar karštų oro srautų, todėl reikia vengti augalo statymo šalia langų ar durų. Taip pat neigiamai paveikia persodinimas ar pačio augalo vietos pakeitimas. Lapų kritimas gali reikšti ir ligos požymį. Jei pastebėjote, kad jukos lapai tampa minkšti, juodi arba rudi, tai gali reikšti, kad augalas yra užkrėstas grybeliu ar bakterijomis. Tokiu atveju reikia pašalinti paveiktus lapus ir gydyti augalą specialiais preparatais.
Tikimės, kad šie patarimai padės jums išlaikyti juką sveiką ir gražią.
Discussion about this post