Sveikata yra gyvenimo gerovės pagrindas – tik skirdami dėmesio kūnui ir protui galime jaustis žvalūs, energingi ir laimingi. Verta atminti, kad ilgalaikis gerų ir blogų sveikatos įpročių poveikis kaupiasi, todėl tai, ką darote šiuo gyvenimo etapu, nulems jūsų vėlesnį gyvenimą.
Yra daug įrodymų apie tai, kaip galime gyventi ilgiau ir sveikiau. Pristatome jums 9 pagrindinius įpročius, kurie gali tapti puikiomis nuorodomis siekiant ilgaamžiškumo ir pasitenkinimo gyvenimu.
Taip pat rekomenduojame perskaityti:10 gyvenimo pasirinkimų, dėl kurių žmonės gailisi: „Jei tik būčiau elgęsis kitaip…“.
1. Reguliarūs sveikatos patikrinimai
Nors jauni žmonės paprastai rečiau serga lėtinėmis ligomis nei vyresnio amžiaus, visose amžiaus grupėse svarbu reguliariai tikrintis sveikatą. Tai – vienas svarbiausių įvairių ligų prevencijos metodų. Pavyzdžiui, jei kraujo tyrimas parodys prediabetinę būklę – galima imtis priemonių, kad ji neišsivystytų į diabetą.
Be to, kasmetinės apžiūros leidžia pacientui ir gydytojui geriau pažinti vienas kitą. Tai padeda gydytojui geriau įsigilinti į sveikatos istoriją, o pacientui – saugiau jaustis išsakant susirūpinimą keliančius simptomus.
2. Nuoseklus fizinis aktyvumas
Nuoseklus ir pakankamas fizinis aktyvumas naudingas širdžiai, protui, kūnui. Jis gali sumažinti riziką susirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis, o taip pat slopinti depresijos ir nerimo simptomus, pagerinti mąstymą, mokymąsi bei bendrą savijautą.
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja sveikiems suaugusiesiems per savaitę skirti bent 150-300minučių vidutinio intensyvumo aerobinėms treniruotėms. Vyresnio amžiaus suaugusieji (65 metų ir vyresni) turėtų įtraukti fizinės veiklos, kurioje stiprinama pusiausvyra ir koordinacija, taip pat raumenys, siekiant sumažinti kritimų riziką.
3. Sveikas KMI
Kūno masės indeksas (KMI) yra kūno riebalų matas, pagal kurį įvertinama žmogaus svorio kategorija ir galima sveikatos problemų rizika.
Per didelis KMI yra susijęs su didesne rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, osteoartritu, diabetu ir kitomis, o per mažas – širdies ir imuninės sistemos ligomis, kaulų retėjimu, geležies stokos mažakraujyste.
4. Tinkama mityba
Valgant daug įvairių augalinės kilmės maisto produktų, organizmas yra aprūpinamas antioksidantais, kurie sulėtina senėjimo procesus ir padeda išvengti su oksidacija susijusių pokyčių, tokių kaip apnašų kaupimasis arterijose.
Vienas tyrimas atskleidė, kad valgant mažiau raudonos ir perdirbtos mėsos bei daugiau vaisių, daržovių, ankštinių daržovių, neskaldytų grūdų, riešutų galima prailginti savo gyvenimą.
Valgio metu bent pusę lėkštės turėtų sudaryti vaisiai arba daržovės. Svarbu ir tai, kaip maistas ruošiamas – geriau jį troškinti ar virti, negu kepti.
5. Sveika psichikos sveikata
Stresas ir nerimas gali padidinti kraujospūdį, sutrikdyti miegą, neigiamai paveikti mitybos pasirinkimus, skatinti didesnį alkoholio suvartojimą ar rūkymą.
Ekspertai teigia, kad skyrę vos 15 minučių psichikos sveikatos higienai, galite palengvinti savo gyvenimą. Tai gali būti kvėpavimo pratimai, meditacija, vaikščiojimas, dienoraščio rašymas ir reguliarios pertraukos nuo ekranų.
Įvairių sąmoningumo praktikų nauda pasireiškia tuo, kad sumažėja kortizolio – streso hormono, susijusio su sveikatos komplikacijomis, – lygis.
6. Kokybiškas miegas
Žmonių, kurie miega mažiau nei septynias valandas per parą, streso hormonų, cukraus kiekio kraujyje ir kraujospūdžio rodikliai yra aukštesni.
Miego kokybę ir kiekybę galite pagerinti reguliariai mankštindamiesi ir laikydamiesi geros miego higienos. Pavyzdžiui, prieš einant miegoti keletą valandų nevalgyti, nebūti prie ekranų, o miegamąjį gerai išvėdinti.
7. Alkoholio ribojimas
Gausus alkoholio vartojimas yra tiesioginis toksinas širdies raumeniui, galintis sukelti širdies nepakankamumą. Be to, jis taip pat didina cukraus kiekį kraujyje ir sukelia svorio augimą.
Vengdami alkoholio galite prailginti savo gyvenimą bent keleriais metais, nes sumažėja diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio ir kitų lėtinių ligų rizika.
8. Nerūkymas
Rūkymas yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, didinančių daugelio vėžinių susirgimų tikimybę – ne tik plaučių vėžio, bet ir tokių formų, kaip krūties vėžys. Rūkymas taip pat didina širdies ligų, insulto ir kitų ligų, kurios trumpina žmonių gyvenimą, riziką.
9. Geri santykiai su artimaisiais
Artimi, pozityvūs santykiai suteikia mūsų gyvenimui laimės, komforto ir mažina stresą.
Tyrimai rodo, kad žmonės, kurių santykiai su šeima, draugais ar bendruomene teikia pasitenkinimą, turi mažiau sveikatos problemų, gyvena ilgiau ir patiria mažiau depresijos simptomų ar pažinimo funkcijų pablogėjimo.
Jei atrodo, kad visų šių įpročių įgyvendinimas yra labai sunkus – rūpinkitės jais palaipsniui.