Žmonijos istorijoje buvo keletas akimirkų, kurios radikaliai pakeitė mūsų suvokimą apie ginkluotąjį konfliktą ir masinį naikinimą. Viena iš tokių akimirkų buvo 1961 m. rugsėjo 30 d., kai Sovietų Sąjunga išbandė didžiausią atominę bombą, žinomą kaip „Tsar“ bomba.
Ši bomba išsiskyrė ne tik didžiuliu savo galingumu, bet ir sukėlė platesnę diskusiją apie branduolinį ginkluotąjį kapitalizmą ir komunizmą „Šaltojo karo“ metu. Svarbu paminėti, jog „Tsar“ bomba sukėlė ~50 megatonų sprogimo galią, kuri yra ~3300 kartų didesnė lyginant su ~15 kilotonų bomba numesta ant Hirošimos 1945 metų rugpjūtį.
„Tsar“ bomba: Galingumas ir techniniai aspektai
„Tsar“ bomba buvo specialiai sukurta sovietų mokslininkų grupės, o patį bandymą vykdė Sovietų Sąjungos branduolinių ginklų gamybos centras. Bombos masė buvo apie 27 tonos, o jos išmatavimai buvo įspūdingi: 8 metrai ilgio ir per 2 metrus skersmens. Be to, bomba buvo tokia galinga, kad jos išlaisvinamas energijos kiekis siekė apie 50 megatonų TNT ekvivalento ir daugiau nei tris kartus viršijo pradinės planuotosios galios dydį.
Bandymo vieta ir pasekmės
„Tsar“ bomba buvo detonuota 1961 m. spalio 30 d. Novaja Zemlja saloje Rusijos šiaurinėje dalyje. Bombos sprogimas sukėlė didžiulę bangą ir sukūrė milžinišką sprogstamąją galią. Verta paminėti, jog šios bombos radioaktyvumas buvo specialiai sumažintas, kad būtų išvengta didelių branduolinių pasėkmių, šis sprogstamasis užtaisas vis tiek buvo galingiausias sprogimas žmonijos istorijoje ir sukėlė tarptautinį susirūpinimą dėl branduolinės ginkluotės varžybų.
Bandymo vieta buvo pasirinkta atokiai nuo gyvenamųjų vietovių, tačiau netoli gyvenamųjų vietovių buvo sekama sprogimo radiacija. Bandymo metu buvo stebimas spinduliuojantis baltas debesis, kuris pasiekė net 64 kilometrus aukščio ir buvo ~70-90 km skersmens. Atominio grybo kamienas buvo ~25-30 km skersmens, o švytėjimas buvo regimas net 1000 km atstumu nuo sprogimo vietos.
Tarptautinė Reakcija
Tarptautinė bendruomenė sureagavo į „Tsar“ bandymą su nuostaba ir susirūpinimu. JAV prezidentas D. D. Eisenhower pareiškė, kad tai yra neprotingas ir žmogiškumui nesuvokiamas žingsnis, akivaizdžiai atspindintis Sovietų Sąjungos pasirengimą naudoti masinį naikinimą.
Įtaka „Šaltajam karui“
„Tsar“ bombos bandymas turėjo įtakos „Šaltojo karo“ baigties dialogui. Jis pabrėžė branduolinių ginklų varžybas tarp JAV ir Sovietų Sąjungos, o tai sukėlė didelį nerimą tarptautinėje bendruomenėje dėl galimo pasaulinio konflikto eskalavimo.
Išvados
„Tsar“ bomba ne tik buvo didžiausia žmonijos istorijoje išbandyta atominė bomba, bet ir sukėlė gilią ir tragišką įtaką pasauliui. Šis įvykis priminė pavojus, susijusius su branduoliniu ginkluotu konfliktu, ir paskatino tarptautinę bendruomenę tęsti derybas dėl branduolinių ginklų kontrolės ir ribojimo. „Tsar“ bomba atskleidė ne tik technologinę žmonijos galimybę sukurti masinį naikinimo priemonę, bet ir didelį jos naudojimo pavojų bei atsakomybę už pasaulio saugumą.
Pilnas dokumentinis filmas apie „Tsar“ bombą:
Sutrumpinta sprogimo ir detonacijos versija: