Miegas yra vienas svarbiausių bendros sveikatos ir gerovės veiksnių. Miegodami ne tik ilsimės ar atsipalaiduojame po įtemptos dienos – tai laikas, kurio metu mūsų organizmas gali detoksikuotis ir atsistatyti.
Psichologijos daktarės Aisha Dixon-Peters, miego stoka turi įtakos nuotaikai, imuninės sistemos veikimui, pažintinėms funkcijoms, apetitui ir santykiams. Vos kelios nemigos naktys gali pakenkti imuninei sistemai.
Jei patiriate miego sunkumų, neišsimiegate ar pabundate naktį, nebūtina iškart griebtis stiprių vaistų. Šiame straipsnyje apžvelgsime natūralias vaistažoles, kurios gali ženkliai pagerinti miego kokybę.
1. Vaistinis valerijonas
Įvairūs tyrimai rodo, kad vaistinis valerijonas gali sutrumpinti užmigimo laiką ir padėti geriau išsimiegoti.
Siekiant kokybiškai išsimiegoti, verta išbandyti valerijono šaknų arbatą. Būtent valerijono šakniastiebiuose ir šaknyse yra daugiausiai eterinio aliejaus, organinių rūgščių, alkaloidų, mineralų ir kitų svarbių medžiagų.
Valerijonas gali būti nesaugus nėštumo ar žindymo laikotarpiais, taip pat jaunesniems nei 3 metų amžiaus vaikams. Šio augalo turėtų vengti ir sergantys kepenų ligomis.
2. Vaistinė ramunė
Ramunėlių arbata nuo seno plačiai vartojama siekiant nuraminti nervų sistemą, pagerinti virškinimą (geriant arbatą), sumažinti uždegimines reakcijas organizme (dedant kompresus).
Ramunėlių arbata pasižymi švelniu raminamuoju poveikiu ir padeda užmigti, rečiau pabusti ir geriau išsimiegoti. Jose yra apigenino – antioksidanto, kuris skatina mieguistumą, palengvina nerimą bei mažina įvairių lėtinių ligų, įskaitant vėžį ir II tipo diabetą, išsivystymo riziką.
Taip pat įrodyta, kad ramunėlės padeda spręsti miego sutrikimus, susijusius su depresija.
Vaistinė ramunė pasižymi nedideliu kraują skystinančiu poveikiu. Jos nederėtų vartoti nėštumo ir žindymo metu.
3. Paprastasis apynys
Lietuvoje nuo senų laikų plačiai auginami paprastieji apyniai, kurie buvo naudojami alaus, midaus gamyboje. Nuo XVII a. juos imta vartoti gydymo tikslais – raumenų atpalaidavimui, skausmo ir nerimo mažinimui, apetito gerinimui.
Iki šiandien apynių spurgai (žiedai) populiarūs dėl jų raminančio ir migdančio poveikio, tad rekomenduojami esant įvairiems miego sutrikimams. Apynių spurgų arbatoje yra gausu karčiųjų rūgščių ir lakiųjų aliejų, kurie sukelia raminantį poveikį bei leidžia geriau išsimiegoti.
Svarbu: apyniuose yra fitoestrogenų, kurie gali veikti kaip žmogaus moteriškas hormonas estrogenas. Todėl šių vaistažolių reikėtų vengti sergantiems bet kokia hormonams jautria liga, įskaitant krūties vėžį ir endometriozę. Taip pat apyniai gali sustiprinti raminamąjį anestezijos poveikį, todėl prieš operacijas reikėtų jų nevartoti.
4. Pipirmėtė
Pipirmečių lapų arbata ar užpilai vartojami įvairiais sveikatinimosi tikslais, įskaitant skausmo malšinimą, uždegiminių reakcijų organizme mažinimą, kraujagyslių plėtimą. Pipirmėtė taip pat pasižymi antibakteriniu poveikiu.
Pipirmėčių arbata yra idealus pasirinkimas prieš miegą, norint kokybiškai pailsėti. Miego kokybę pipirmetės gerina ir dėl jose esančių raumenis atpalaiduojančių medžiagų.
Žmonės, susiduriantys su GERL (gastroezofaginio refliukso liga), inkstų akmenlige ar rėmeniu, turėtų vengti pipirmečių arbatos, nes ji gali paaštrinti nemalonius šių ligų simptomus.
5. Vaistinė melisa
Vaistinė melisa turi daug eterinių aliejų, karčiųjų ir organinių rūgščių bei kitų medžiagų.
Melisos lapų arbata ramina, atpalaiduoja raumenis, pasižymi skausmą mažinančiu poveikiu. Ji puikiai tinka norint pagerinti miego kokybę – mažindama stresą ir nerimą bei skatindama mieguistumą, ši arbata yra tikra pagalbininkė susiduriantiems su miego sutrikimais.
Yra tam tikrų įrodymų, kad melisa gali būti nesaugi skydliaukės sutrikimų turintiems žmonėms. Be to, šios arbatos verčiau nevartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu.
Bendros taisyklės prieš vartojant vaistažolių arbatas:
- Jei vartojate medikamentus ar sergate lėtinėmis ligomis, visuomet prieš vartodami vaistažolių arbatas pasitarkite su savo gydytoju.
- Pirkite vaistažolių arbatas tik iš patikimų gamintojų arba vaistinėse.
- Arbatas ruoškite ir vartokite taip, kaip nurodo gamintojas ar gydytojas.
- Raminančias vaistažolių arbatas gerkite antroje dienos pusėje, vakare ar likus 1-3 valandoms iki miego.
- Nevartokite vienos rūšies vaistažolių ilgą laiką, reguliariai jas keiskite.
- Jei norite paruošti vaistažolių mišinį arbatai, geriausia sumaišyti 3 rūšių vaistažoles ir ne daugiau kaip 5.
- Į miego sutrikimus žiūrėkite kompleksiškai – vaistažolių arbatos yra papildoma pagalbinė priemonė. Stenkitės dienos metu dažniau būti gryname ore, judėkite, sveikai maitinkitės, ribokite žalingus įpročius, rūpinkitės streso valdymu, laikykitės miego higienos principų.
Taip pat skaitykite: Gydomosios arbatos: kuri iš jų vertingiausia jūsų sveikatai? [Top 10]
Discussion about this post