Daugeliui žodis „namai“ kelia malonias asociacijas. Tačiau kai kurie kasdieniai įpročiai namuose gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą. Mūsų netinkamas santykis su erdve netgi gali paskatinti nutukimo ir lėtinių ligų vystymąsi. Tačiau atlikę keletą paprastų pakeitimų, blogų įpročių galime atsikratyti greitai ir efektyviai.
Taigi, kaip mūsų pačių namai mums kenkia ir kaip juos pertvarkyti, kad mažiau kenktume savo sveikatai?
1. Svetainė – pernelyg gerai pritaikyta poilsiui
Po ilgos darbo dienos kyla pagunda prigulti ant jaukios sofos ir praktiškai nepajudėti iki to laiko, kol ateis laikas keliauti miegoti. Visą dieną daugelis jau ir taip praleidžiame sėdėdami, tad nejudrumas sveikatai – ypač žalingas.
Kuo mažiau judame, tuo mažiau „degalų“ organizmas sudegina, visos kilokalorijos įsisavinamos. Dėl nejudrumo didėja cukraus kiekis kraujyje, o tuo pat metu – ir rizika susirgti diabetu. Taigi, po darbo dienos raskite būdų kuo daugiau judėti.
2. Spintelėse gausu „tuščių kalorijų“
Kartais nė nesusimąstydami perkame sausainius, saldainius, bulvių traškučius ir ledus. O kai namuose gausu tokio maisto, neišvengiamai jo daugiau ir suvalgome, ypač po pietų, kai potraukis varstyti spinteles dar padidėja.
Taigi patikrintas būdas – pirkti kuo mažiau nenaudingo maisto. Taip pat galite patikrinti etiketes: kiek vienas ar kitas mėgstamas produktas turi kalorijų? Pamačius šokiruojančius skaičius, tikėtina, noras valgyti antrą porciją sumažės.
3. Mankštinimosi įranga yra kažkur paslėpta
Kai nematote svarmenų, bėgimo takelio ar treniruoklio, galite greitai prarasti formą. Taigi, užuot treniruočių reikmenis laikę rūsyje ar sandėliuke, juos pasidėkite matomoje vietoje, kurioje praleidžiate daugiausia laiko. Pavyzdžiui, puiki vieta bėgimo takeliui – didelis langas, pro kurį atsiveria gražus vaizdas.
4. Lėkštės ir dubenėliai – netinkamo dydžio ir spalvos
Tiek pat maisto įdėkite į didelę ir vidutinio dydžio lėkštę. Tikėtina, kad didesnėje lėkštėje maisto kiekis atrodys mažesnis, nes liks daugiau tuščios vietos. Patiekdami maistą į didesnes lėkštes, nesąmoningai norime užpildyti tuščią vietą, tad galiausiai visko prisikrauname daugiau.
Viename tyrime įrodyta, kad tiek suaugusieji, tiek ir vaikai į didesnius dubenėlius prisiberdavo gausiau dribsnių ir suvartodavo 44 proc. daugiau kilokalorijų. Beje, taip pat daroma prielaida, kad apetitą labiau skatina baltos spalvos lėkštės.
5. Vaisius paslepiate šaldytuve
Jeigu sveikas maistas kažkur užkištas (pavyzdžiui, šaldytuve), mažiau tikėtina, kad jį valgysite. Be to, didžiosios dalies vaisių nė nereikia laikyti šaldytuve, nebent jie nuplauti, supjaustyti ir paruošti vartoti. Tokiu atveju dėžutes su vaisiais sudėkite vidurinėse lentynose pačiame priekyje.
Geriausia vieta vaisiams – gražiame dubenyje ant stalo. Taigi, dubenį pripildykite apelsinų, obuolių, kriaušių ir vynuogių – šeima tikrai suvalgys daugiau vaisių.
6. Kambariuose palaikoma per aukšta temperatūra
Tikriausiai esate girdėję, kad optimali šiluma namuose – 18–22 °C. Tvyrant tokiai temperatūrai, jaučiamės žvalesni ir darbingesni. Tačiau tyrimais pagrįstas ir dar vienas įdomus faktas: palaikydami mažesnę temperatūrą miegamuosiuose, miego metu galime lengviau atsikratyti ant pilvo susikaupusių riebalų. Ši fenomeną galima paaiškinti paprastai: organizmas, šildydamas atvėsusį kūną, sudegina daugiau riebalų.
7. Namuose turite daugiau nei vieną televizorių
Tiesa – paprasta: kuo dažniau žiūrėsite televizorių, tuo didesnė nutukimo rizika kils. Pirmiausia verta atsikratyti virtuvėje esančio televizoriaus: kils mažiau pagundų užkandžiauti žiūrint mėgstamą laidą.
Beje, kuo daugiau laiko praleidžiame prie TV ekranų, vėlgi tuo mažiau laiko skiriame sportui, judėjimui, tad atsirinkite ir žiūrėkite tik, pavyzdžiui, kelias laidas ir vieną serialą.
8. Miegamuosiuose – per šviesu
Vis daugiau tyrimų padeda atkleisti ryšį tarp kokybiško miego ir sveiko svorio. Žmonės, kurie miegojo visiškai užtemdytuose kambariuose, rečiau turėjo antsvorio. Manoma, kad įtakos tam turi vadinamojo miego hormono melatonino gamyba. Per mažas melatonino kiekis reiškia, kad mes netinkamai pereiname į miego režimą, kurį tam tikra prasme taip pat galima laikyti ir lieknėjimo režimu.
9. Į miegamąjį nešatės išmaniuosius prietaisus
Tyrimai rodo, kad vaikai, kurie prieš miegą naršo telefone ar kompiuteryje, žiūri televizorių, susiformuoja netinkamus įpročius ir prasčiau pailsi. O jaunimas, kuris prieš miegą naudojasi elektronikos prietaisais, taip pat labiau rizikuoja priaugti svorio. Todėl nesvarbu, kokio amžiaus esate, visus prietaisus prieš miegą palikite svetainėje.
Discussion about this post