Terminas „probiotikas“ kilęs iš graikiško žodžio, reiškiančio „už gyvybę“. Šios draugiškos bakterijos dažnai siejamos su sveiku virškinimu ir natūraliai gyvena tokiuose maisto produktuose kaip paprastas nearomatizuotas jogurtas, rauginti kopūstai, miso, tofu sūris, kimchi, kefyras ir net marinuoti agurkai.
Tačiau daugybė mokslinių tyrimų rodo, kad probiotikuose esančios gyvosios aktyviosios kultūros yra susijusios su įvairių sveikatos bėdų prevencija ir gydymu. Todėl pristatome jums 10 privalumų, kuriais pasižymi probiotinių medžiagų turtingi maisto produktai ir papildai.
1. Optimizuoja virškinimą
Jei jums reikia pagerinti virškinimą, valgydami maisto produktus, kuriuose gausu probiotikų (t. y. paprastą jogurtą ir miso), arba vartodami probiotikus papildų pavidalu (t. y. L acidofilus), galite gauti norimą rezultatą, nes jie užkerta kelią laktozės netoleravimui ir padeda organizmui patogiau ir efektyviau virškinti pieno produktus.
2. Stiprina imunitetą
Ar žinojote, kad probiotikų papildų ir probiotikų turtingų maisto produktų vartojimas padidins ir palaikys sveiką virškinamojo trakto žarnyno florą? O sveikas virškinamasis traktas tiesiogiai susijęs su stipresne imunine sistema, nes padidėja vieno iš imuninės sistemos atsako elementų, vadinamųjų limfocitų, gamyba.
3. Saugo nuo infekcijų
Galbūt niekada nesiejote probiotikų su jų gebėjimu apsaugoti organizmą nuo svetimų įsibrovėlių. Tačiau, tarsi riteris spindinčiais šarvais, probiotikai yra laikomi organizmo sargybiniais, kai reikia apsaugoti jį nuo įvairiausių infekcijų. Pavyzdžiui, probiotikai siejami su pasikartojančių mielių infekcijų ir šlapimo takų infekcijų mažinimu, taip pat su apsauga nuo aknės ir E. Coli užkrato.
4. Pagerina vitaminų ir mineralų įsisavinimą
Norite iš valgomų maisto produktų gauti didžiausią maistinę vertę? Įrodyta, kad probiotikų vartojimas optimizuoja vitaminų ir mineralinių medžiagų sintezę maiste, kurį valgome. Pavyzdžiui, probiotikai ypač veiksmingai padeda organizmui įsisavinti kalcį ir B grupės vitaminus.
5. Skatina detoksikaciją
Taip pat žinoma, kad probiotikai padeda natūraliai detoksikuoti organizmą. Taigi, pabandykite į savo mitybą įtraukti daug probiotikų turinčių maisto produktų, kad paskatintumėte natūralią detoksikaciją. Be to, probiotikai dėl savo detoksikacinių gebėjimų siejami su mažesniu pepsinių opų skaičiumi ir lėtinio blogo burnos kvapo (halitozės) mažinimu.
6. Skatina moterų sveikatą
Kaip ir mūsų virškinamajame trakte, moters makštyje taip pat reikalinga subtili gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra, kad ji normaliai funkcionuotų. Jei ši pusiausvyra sutrinka, dažnai kyla nemalonių infekcijų, pavyzdžiui, mielių infekcijos arba bakterinė vaginozė (BV).
Tačiau geriamų arba į makštį įvedamų probiotikų (t. y. L. acidophilius) vartojimas gali padėti palaikyti sveikas makšties bakterijas ir užkirsti kelią pasikartojančioms infekcijoms. Jei dažnai kenčiate nuo mielių ar BV infekcijų, pasitarkite su gydytoju dėl probiotikų vartojimo.
7. Gerina žarnyno peristaltiką
Jei tuštinimasis nėra pakankamai geras ir reguliarus, kaip norėtumėte, išbandykite probiotikus. Sveikos bakterijos ne tik neleidžia išmatoms būti per daug laisvoms (viduriavimas) arba per kietoms ir sunkioms (vidurių užkietėjimas) – probiotikai apsaugo organizmą ir nuo įvairių bacilų.
8. Mažina alergiją
Nors tyrimai vis dar atliekami ir nėra visiškai įtikinami, teigiama, kad dieta, kurioje gausu probiotikų, mažina organizmo alerginę reakciją. Tiesą sakant, tyrimai parodė, kad besilaukiančioms mamoms, vartojusioms probiotikų, gimė kūdikiai su 30 proc. mažesne kūdikių alergijos (t. y. alergijos sukeltos astmos, uždegimo ir vaikiškos egzemos) tikimybe.
9. Panaikina antibiotikų žalą
Kai vartojame antibiotikus, norėdami įveikti virusinę infekciją, kartais sunaikiname daug sveikų bakterijų formų virškinimo trakte. Taip yra todėl, kad vaistai nebūtinai atskiria sveikas įsisavinančias bakterijas nuo ligą sukeliančių bakterijų, todėl po antibiotikų vartojimo galite patirti virškinimo sutrikimų ir viduriavimą. Tačiau paprastai gydytojai rekomenduos probiotikų papildus, kurie padės papildyti sveikų bakterijų kiekį virškinimo trakte.
10. Apsaugo nuo šlapimo takų infekcijų
Šlapimo takuose taip pat reikalinga gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra (panašiai kaip makštyje ir virškinimo trakte). Todėl probiotikų vartojimas gali užkirsti kelią dažnoms šlapimo takų infekcijoms, ypač po antibiotikų vartojimo. Atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad yra naudinga vartoti probiotikus, kad blogosios bakterijos neužvaldytų šlapimo takų – tuo pat metu kolonizuojant šlapimo ir lyties takus pakankamu kiekiu sveikųjų bakterijų.
Discussion about this post