Kalbant apie hortenziją, visada girdisi pagarba ir susižavėjimas. Nors oficialiai netituluota, tačiau tikrai nesuklysime pavadinę hortenziją sodo karaliene. Kiekvienam sodininkui norisi užauginti kuo įspūdingesnę ir puošnesnę hortenziją, tad dalinamės informacija, kaip pasiekti geriausių rezultatų ir kaip rūpintis hortenzija.
Trumpai apie hortenzijas
Hortenzija yra gėlė, kuri priklauso hortenzijinių šeimai (Hydrangeaceae). Šios gėlės yra populiarus pasirinkimas soduose ir kraštovaizdžio dizaine dėl jų išskirtinio grožio ir įvairių spalvų žiedų. Hortenzijos yra daugiamečiai augalai, kurių yra daugybė veislių ir rūšių.
Pagrindinė hortenzijos ypatybė yra jos ryškūs ir tankūs žiedynai. Žiedynai gali būti įvairių spalvų, įskaitant mėlyną, rožinę, baltą, violetinę ir netgi raudoną. Spalvų intensyvumas gali kisti priklausomai nuo dirvos pH.
Hortenzijos yra lengvai auginamos daugelyje klimatinių sąlygų ir gali augti įvairiose dirvožemio rūšyse, nors joms labiausiai tinka drėgna, gerai drenuota dirva. Jų priežiūra paprasta, tačiau joms gali prireikti reguliaraus laistymo, ypač karštomis vasaros dienomis.
Kai kurios hortenzijos veislės gali būti tinkamos skinti puokštėms ar naudojamos puošiant interjerą. Šios gėlės taip pat gali būti naudojamos medicininiais tikslais, nors prieš vartojant juos kaip vaistus, svarbu pasikonsultuoti su specialistu, kad būtų išvengta galimų nepageidaujamų reakcijų, nes kai kurios veislės gali būti ir nuodingos.
Pagrindinės hortenzijų rūšys
Yra daug skirtingų hortenzijų rūšių, dažnai skaičiuojama virš 70, kurios skiriasi pagal žiedynų formą, spalvą, dydį ir kitas savybes. Štai kelios pagrindinės hortenzijų rūšys:
Didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla)
Didžialapė hortenzija yra labai populiarus pasirinkimas Lietuvos soduose dėl savo didelių ir įvairių spalvų žiedynų. Jos spalvos gali svyruoti nuo mėlynos iki rožinės arba baltos, priklausomai nuo dirvos pH. Geriausia šią hortenziją sodinti pavasarį arba rudenį, o dauguma veislių žydi nuo vasaros iki rudens. Ji gerai auga drėgnoje, gerą drenažą turinčioje ir rūgščioje žemėje. Svarbu laistyti reguliariai, ypač karštomis vasaros dienomis. Ši hortenzija geriau auga pusiau pavėsyje.
Populiarios veislės:
„Endless Summer“ – Ši veislė žydi ilgiau nei dauguma kitų, todėl yra labai populiarus pasirinkimas.
„Nikko Blue“ – Tai yra viena iš populiariausių mėlynus žiedynus turinčių veislių.
„Forever Pink“ – Ši veislė yra vertinama dėl rožinio žiedyno spalvos.
Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata)
Šluotelinė hortenzija yra viena iš labiausiai paplitusių ir populiarių hortenzijų rūšių Lietuvoje. Jos žiedynai būna ilgi ir stačios formos, dažniausiai baltos arba rožinės spalvos. Šią hortenziją geriausia sodinti pavasarį arba rudenį, o ji žydi nuo vasaros iki rudens. Ji gerai auga įvairiose dirvožemio sąlygose, bet geriausiai minkštoje, gerai drenuotoje dirvoje. Šluotelinė hortenzija yra gana atspari ir nepretenzinga, reikalaujanti tik laistymo sausais periodais.
Populiarios veislės:
„Limelight“ – Ši veislė yra labai populiarus pasirinkimas dėl jos ryškių žiedynų ir ryškiai žalios spalvos.
„Pinky Winky“ – Ši veislė turi unikalius dviejų spalvų žiedynus, kurie pradeda žydėti balti ir vėliau pereina į rožinį atspalvį.
Šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens)
Šviesioji hortenzija taip pat yra populiarus pasirinkimas Lietuvos soduose, nors ir mažiau nei Didžialapė hortenzija arba Šluotelinė hortenzija. Jos žiedynai būna gausūs, baltos arba rožinės spalvos. Jos sodinimo laikas ir žydėjimo laikas yra panašūs į Didžialapės hortenzijos. Šviesioji hortenzija geriausiai auga gerai drenuotoje, drėgnoje dirvoje ir reikalauja reguliaraus laistymo sausais periodais.
Populiarios veislės:
„Annabelle“ – Tai yra labai populiari ir gana plačiai auginama veislė dėl jos didelių, baltų žiedynų.
„Incrediball“ – Ši veislė panaši į „Annabelle“, bet turi dar didesnius žiedynus ir stipresnį stiebą.
Laipiojančioji hortenzija (Hydrangea petiolaris)
Laipiojančioji hortenzija yra mažiau paplitusi Lietuvos soduose, tačiau galima auginti ir mūsų šalyje. Jos žiedynai daugumoje veislių būna baltos arba šviesiai rožinės spalvos. Šią hortenziją taip pat geriausia sodinti pavasarį arba rudenį, o ji žydi nuo vasaros iki rudens. Geriausiai auga pusiau pavėsyje arba pavėsyje, reikia reguliaraus laistymo sausros periodais.
Populiarios veislės:
„Anomala“ – Tai yra viena iš populiariausių laipiojančiosios hortenzijos veislių, turinčių gausius, baltus žiedynus.
„Miranda“ – Ši veislė turi elegantiškus, baltus žiedynus ir unikalią lapų spalvą.
Aukštoji hortenzija (Hydrangea heteromalla)
Aukštoji hortenzija yra mažiau paplitusi Lietuvos soduose, tačiau galima auginti ir mūsų šalyje. Jos žiedynai būna reljefiniai ir dažniausiai baltos spalvos. Šią hortenziją geriausia sodinti pavasarį. Ji paprastai žydi nuo vasaros iki rudens. Aukštoji hortenzija geriausiai auga gerai drenuotoje, lengvoje dirvoje ir reikalauja reguliaraus laistymo. Ji puikiai auga saulėje arba pusiau pavėsyje.
Populiari veislė:
„Kyushu“ – Tai viena iš populiarių aukštosios hortenzijos veislių, turinčių gausius, baltažalius žiedynus.
Hortenzijų auginimas ir priežiūra
Hortenzijos yra gana nepretenzingos ir lengvai auga, jei teikiamos tinkamos sąlygos. Štai keletas pagrindinių patarimų, kaip auginti hortenzijas. Žinoma, turėkite omenyje, jog kiekviena rūšis ir veislė gali turėti savo reikalavimų, todėl pateiktą informaciją laikykite orientacine.
Dirvožemis. Hortenzijos geriausiai auga gerai drenuotame, drėgname ir rūgščiame dirvožemyje. Rūgštus dirvožemis yra svarbus, kad būtų užtikrintas mėlynų ir rožinių hortenzijų spalvos intensyvumas. Jei dirvožemis yra per daug šarminis, galite pabandyti jį padaryti šiek tiek rūgštesniu pridedant dirvožemio rūgštiklio arba aliuminio sulfato.
Saulė ir šviesa. Hortenzijos gerai auga pusiau pavėsyje arba pusiau ant saulės. Per intensyvi saulė gali nudeginti lapus ir nublankinti žiedynų spalvą. Tačiau šiek tiek ryškesnė šviesa padės gausinti žiedynus.
Laistymas. Hortenzijos mėgsta drėgną dirvą, todėl ypač svarbu jas laistyti sausomis vasaros dienomis. Laistykite reguliariai, bet vengdami pernelyg drėgno ar per sauso dirvožemio. Svarbu užtikrinti, kad dirvožemis nebūtų permirkęs, nes tai gali sukelti šaknų puvimą.
Trąšos. Hortenzijos reikalauja maitinimo augimo sezono metu. Galite naudoti trąšas su žemesniu fosforo kiekiu, kad būtų skatinamas gausus žiedynų formavimasis. Tręškite pavasarį arba ankstyvą vasarą.
Karpymas. Po žydėjimo galite nupjauti senus žiedynus, kad skatintumėte naujų žiedynų formavimąsi. Tačiau būkite atsargūs, nes kai kurios veislės žydi ant praėjusių metų ūglių, todėl galite prarasti žiedynus, jei per daug nutrumpinsite.
Žiemojimas. Hortenzijos paprastai yra atsparios šalčiui, tačiau gali reikėti apsaugos nuo stiprių šalnų. Užtikrinkite, kad jūsų hortenzijos būtų padengtos medžio žieve, lapais arba agroplėvele žiemą, kad šaknys būtų apsaugotos nuo stipraus šalčio.
Laikydamiesi šių pagrindinių patarimų, galite sėkmingai auginti ir mėgautis spalvingais hortenzijų žiedynais savo sode.
Hortenzija vazone – kaip prižiūrėti?
Taip, hortenzijas galima auginti vazonuose. Nepaisant to, kad hortenzijos yra daugiamečiai sodinukai ir auga geriausiai soduose, jos taip pat gali būti auginamos vazonuose, ypač jei turite nedidelį sodą arba pageidaujate gėlių, kurios lengvai kilnojamos esant reikalui.
Kai auginate hortenziją vazone, būtina atkreipti dėmesį į keletą dalykų:
Vazono dydis. Pasirinkite pakankamai didelį vazoną, kad hortenzija turėtų pakankamai vietos šaknims augti. Vazonas turėtų būti gero drenažo, kad vanduo gerai nutekėtų.
Dirvožemis. Naudojant gerai drenuotą, drėgną ir rūgštų dirvožemį, užtikrinsite, kad jūsų hortenzija gerai augtų vazone. Galite naudoti specialius dirvožemio mišinius hortenzijoms arba mišinį, sudarytą iš pusiau durpių, pusiau komposto ir smėlio.
Priežiūra. Hortenzijos vazonuose reikalauja daugiau priežiūros nei soduose. Būtina reguliariai laistyti, ypač karštomis vasaros dienomis, ir užtikrinti, kad vanduo gerai nutekėtų iš vazono.
Žiemojimas. Jei auginate hortenziją vazone ir žiemą ją paliekate lauke, svarbu užtikrinti, kad ji būtų apsaugota nuo stiprių šalčių. Hortenzijas galite perkelti į šiltą patalpą arba apsaugoti jas dengiant vazoną izoliacine medžiaga.
Auginant hortenziją vazone, reikia būti atsargiam, kad būtų užtikrinta, jog jai būtų pakankamai drėgmės, šviesos ir tinkama priežiūra. Jei auginama tinkamomis sąlygomis, hortenzija gali būti gražus ir ilgaamžis žydintis elementas puošiantis jūsų terasą ar balkoną.
Kada nukirpti nužydėjusius žiedynus ir kaip genėti hortenzijas?
Nukirpti nužydėjusius žiedynus hortenzijoms galima kai tik pastebimas žiedyno išblukimas. Tai yra svarbus žingsnis, siekiant skatinti naujų žiedynų formavimąsi ir palaikyti augalo sveikatą. Štai keletas pagrindinių taisyklių, kada ir kaip nukirpti nužydėjusius žiedynus:
Po nužydėjimo. Kai pastebite, kad žiedai pradeda išblukti ir tampa neryškūs arba pradeda sausėti, tai yra laikas nukirpti nužydėjusius žiedynus. Nukirpti žiedynus galite tiesiai prie žiedo pagrindo, būtent ten, kur jis susijungia su stiebu.
Atsižvelgiant į žiedyno struktūrą. Kai kurios hortenzijos žydi ant praėjusių metų ūglių, o kitos ant einamojo sezono ūglių. Jei jūsų hortenzija žydi ant praėjusių metų ūglių, nukirpti nužydėjusius žiedynus reikėtų po žydėjimo, kad būtų skatinamas naujų žiedynų formavimasis. Jei jūsų hortenzija žydi ant einamojo sezono ūglių, galite nukirpti žiedynus, kai tik jie nudžiūvę.
Rugsėjo ar spalio mėnesiais. Jei jūsų hortenzija žydi vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje, galite nukirpti nužydėjusius žiedynus rugsėjo ar spalio mėnesiais, jei norite tvarkyti augalą prieš žiemą ir pasiruošti ateinančiam žydėjimo sezonui.
Paprastas genėjimas. Nukirpti žiedynus galite naudodami aštrias, švarias sodininko žirklės ar sekatorių, kad būtų sumažintas pažeidimas ir užkirstas kelias ligoms. Būkite atsargūs, kad nenukirptumėte per daug, nes tai gali pakenkti augalo augimui.
Nukirpti nužydėjusius žiedynus yra svarbus žingsnis priežiūros procese, kuris padeda skatinti sveiką augimą ir žiedų gausumą ateinančiuose sezonuose. Taigi, stebėkite savo hortenzijas ir atlikite genėjimą, kai pastebite žiedyno išblukimą.
Rekomenduojamas vaizdo reportažas: Kaip genėti hortenzijas ir kada tai daryti – aiški instrukcija (Geltonas Karutis informacija)
Kaip pakeisti hortenzijos žiedų spalvą?
Hortenzijų žiedų spalvą galima pakeisti keičiant dirvožemio pH lygį. Hortenzijos žiedai gali būti mėlynos, rožinės, raudonos arba baltos spalvos, ir spalva arba jos ryškumas priklauso nuo dirvožemio rūgštingumo lygio. Štai keletas pagrindinių žingsnių, kaip pakeisti hortenzijos žiedų spalvą:
Nustatykite esamą dirvožemio pH lygį. Prieš keičiant žiedų spalvą, svarbu nustatyti savo sodo dirvožemio pH lygį. Tai galima padaryti naudojant dirvožemio pH testerį, kurį galite įsigyti sodo parduotuvėse arba internete.
Hortenzijų žiedų spalvą gali paveikti dirvožemio rūgštingumo lygis. Norėdami pakeisti spalvą į mėlyną ar mėlyną atspalvį, dirvožemis turi būti rūgštus (pH mažesnis nei 7). Norėdami tai pasiekti, galite į dirvą įmaišyti aliuminio sulfato ar kitų dirvožemį rūgštinančių medžiagų. Norint pakeisti spalvą į raudoną ar rožinę, dirvožemis turi būti šarminis (pH didesnis nei 7). Dirvožemio šarmingumą galite padidinti pridedant šarminančių medžiagų, pvz., kalkes arba dolomito miltelių.
Labai svarbu sekti instrukcijas ir rekomendacijas dėl dirvožemio pakeitimo, kad būtų išvengta per didelio pH svyravimo, kuris gali kenkti augalų sveikatai. Taip pat svarbu suprasti, kad spalvos pasikeitimas gali užtrukti kelias savaites ar net mėnesius.
Po dirvožemio pakeitimo stebėkite savo hortenziją ir laukite spalvos pokyčių. Gali prireikti kelių mėnesių, kol spalvos pilnai pasikeis, todėl būkite kantrūs.
Pakeisdami dirvožemio pH lygį, galite pakeisti hortenzijų žiedų spalvą ir sukurti norimą vizualinį efektą savo sode. Tačiau svarbu atsiminti, kad šis procesas gali užtrukti tam tikrą laiką ir reikalauja nuolatinės priežiūros.
Ar hortenzijos nuodingos?
Hortenzijos yra įprastas sodų augalas, paprastai nekeliantis jokių problemų. Tačiau didžialapė (Hydrangea macrophylla) ir ąžuolalapė (Hydrangea quercifolia) hortenzijos yra laikomos nuodingomis. Prisilietimas prie šių augalų gali sukelti alergines odos reakcijas, o prarijus augalo – gali kilti skrandžio sutrikimų.
Klausimai ir atsakymai
Kaip genėti hortenzijas?
Kai pastebite, kad žiedai pradeda išblukti ir tampa neryškūs arba pradeda sausėti, tai yra laikas nukirpti nužydėjusius žiedynus. Nukirpti žiedynus galite tiesiai prie žiedo pagrindo, būtent ten, kur jis susijungia su stiebu. Jokiu būdu nekirpkite ties stiebo viduriu, nes augalas tinkamai gali nebeaugti.
Ar galima hortenzijas auginti vazone?
Taip, hortenzijas galima auginti vazonuose. Nepaisant to, kad hortenzijos yra daugiamečiai sodinukai ir auga geriausiai soduose, jos taip pat gali būti auginamos vazonuose, ypač jei turite nedidelį sodą arba pageidaujate gėlių, kurios lengvai kilnojamos esant reikalui.
Ar galima pakeisti hortenzijos žiedų spalvą?
Hortenzijų žiedų spalvą galima pakeisti keičiant dirvožemio pH lygį. Hortenzijos žiedai gali būti mėlynos, rožinės, raudonos arba baltos spalvos, ir spalva arba jos ryškumas priklauso nuo dirvožemio rūgštingumo lygio.